
Kraków: Zieloni prezentują listę do Europarlamentu
[2014-03-17 10:28:13]
W sobotę podczas konferencji prasowej w krakowskim kinie Kijów Partia Zieloni zaprezentowała swoich kandydatów do Europarlamentu z okręgu nr 10, obejmującego województwa małopolskie i świętokrzyskie. Listę otwiera Adam Ostolski, współprzewodniczący ugrupowania, a poza nim są na niej osoby z Partii Kobiet, Polskiej Partii Socjalistycznej, Młodych Socjalistów oraz aktywistki i aktywiści ruchów miejskich.
- Europa musi być solidarna, czyli społeczna, ekologiczna i szanująca prawa człowieka - powiedział podczas konferencji Ostolski. W Parlamencie Europejskim chciałby zająć się w szczególności ujednoliceniem unijnych regulacji w kwestiach socjalnych i wzmocnieniem ochrony praw człowieka. - Z pewnością nie będziemy bojkotować głosowania, gdy będą się ważyły sprawy osób nieheteroseksualnych - dodał, nawiązując do postawy europosłów PO podczas niedawnego głosowania w PE.
Cała lista ułożona została zgodnie z parytetem płci - zastosowano również na niej zasadę "suwaka" (czyli mężczyźni na przemian z kobietami). Z miejsca drugiego startować ma nauczycielka i członkini ZNP, Justyna Drath, która powiedziała, że finansowanie szkół jest ważniejsze niż wydatki na Igrzyska. Mateusz Klinowski, prawnik z UJ, radny Wadowic i ekspert Polskiej Sieci Narkotykowej, startuje z miejsca trzeciego, a w wyborach kładzie akcent na walkę z korupcją i wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego.
Swoje priorytety zaprezentowali również kandydaci z kolejnych miejsc. Barbara Bielawska (Partia Kobiet) powiedziała, że Polska powinna ratyfikować Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Marek Tobolewski (Polska Partia Socjalistyczna) podkreślił, że rolą lewicy jest reprezentowanie świata pracy, w tym dążenie do likwidacji umów śmieciowych i walka o godne płace.
Monika Dębowska (ruch Zielone Bronowice) chce walczyć o zachowanie środowiska naturalnego. Marcel Kwaśniak widzi konieczność konieczność inwestowania w energię odnawialną. Dorota Wnęk reprezentuje na liście Zielonych środowiska lokatorskie. Tymoteusz Adamczyk (Młodzi Socjaliści) chce przeciwdziałać uciekaniu wielkich koncernów z podatkami do rajów podatkowych. Sylwia Rapicka ("Społeczeństwo FAIR”) postuluje wprowadzenie europejskiego zakazu eksmisji na bruk.
Zieloni działają w Polsce od 2003 roku, stopniowo przesuwając się w lewo sceny politycznej. Do majowych wyborów do PE idą pod hasłem „Zmień Polskę Wybierz Solidarną Europę”. Na swoje listy zaprosili partnerów z Polskiej Partii Socjalistycznej, Partii Kobiet, Młodych Socjalistów oraz przedstawicieli ruchów miejskich. By wystartować w wyborach, Zieloni muszą zebrać po 10 tysięcy podpisów z poparciem w każdym okręgu wyborczym.
Łukasz Dąbrowiecki Fot: Magdalena Wójcik
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
19 lipca:
1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.
1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.
1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.
1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".
1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.
1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.
1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.
1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.
?