ONZ wobec sytuacji na Krymie

[2014-03-30 16:29:00]

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych większością głosów przyjęło rezolucję wzywającą do nieuznawania włączenia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej. Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego nie mają, w odróżnieniu od decyzji podejmowanych przez Rade Bezpieczeństwa, charakteru obligatoryjnego a mają jedynie wymiar rekomendacji.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 100 państw. Przeciwko oprócz Rosji wypowiedziało się 10 krajów: Armenia, Białoruś, Boliwia, Korea Północna, Kuba, Nikaragua, Sudan, Syria, Wenezuela i Zimbabwe. Jeszcze przed głosowaniem Armenia oficjalnie wyraziła swe poparcie dla prawa narodów do samostanowienia, udzielając pośrednio aprobaty dla krymskiego referendum z 16 marca. Z kolei prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko oświadczył, że samo uznanie bądź brak uznania na przyłączenie Krymu do Rosji nie ma praktycznego znaczenia, ponieważ Krym de facto stał się częścią Federacji Rosyjskiej. W reakcji na te wypowiedzi Ukraina wycofała swych ambasadorów z Erewania i Mińska. Pozostałe państwa, które głosowały przeciwko rezolucji, prowadzą od lat konsekwentną antyamerykańską politykę.

Od głosu wstrzymali się przedstawiciele 58 krajów Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Wśród nich są państwa tworzące wraz z Rosja blok BRICS – Brazylia, Chiny, Indie i RPA oraz dwie byłe republiki radzieckie – Kazachstan i Uzbekistan. Chiny uprzednio wstrzymały się od głosu podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją potępiającą referendum na Krymie.

Pozostałe kraje, które wstrzymały się od głosu to: Afganistan, Algieria, Angola, Antigua i Barbuda, Argentyna, Bangladesz, Botswana, Brunei, Burkina Faso, Burundi, Dominika, Dżibuti, Egipt, Ekwador, Etiopia, Erytrea, Fidżi, Gabon, Gambia, Gujana, Irak, Jamajka, Kambodża, Kenia, Komory, Lesoto, Mali, Mauretania, Mjanma, Mongolia, Mozambik, Namibia, Nauru, Nepal, Pakistan, Paragwaj, Rwanda, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Senegal, Sri Lanka, Sudan Południowy, Suazi, Surinam, Tanzania, Uganda, Urugwaj, Wietnam, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Zimbabwe.

Informacja o głosowaniu na forum ONZ nie przebiła się do polskich środków masowego przekazu. Podważyłaby bowiem wypowiadane przez rozmaitych polityków, publicystów i tzw. ekspertów opinie na temat całkowitej izolacji Rosji na arenie międzynarodowej. Jak oświadczył stały przedstawiciel Rosji w ONZ Witalij Czurkin, wyniki głosowania nad rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie Ukrainy świadczą o tym, że w tej sytuacji nie może być mowy o izolacji Rosji.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku