Rosja: W 1991 roku to Ukraina anektowała Krym

[2014-06-11 13:02:05]

Rosja zarzuciła Ukrainie anektowanie Krymu. W opinii przewodniczącego Dumy Państwowej Siergieja Naryszkina 23 lata temu, w trakcie upadku ZSRR, Kijów dokonał "pokojowej aneksji półwyspu".

Szef izby niższej rosyjskiego parlamentu powołał się na wyniki referendum niepodległościowego, które zostało zorganizowane na Krymie w 1991 roku. Według Naryszkina w plebiscycie, który miał zdecydować czy Krym będzie należał do Rosji czy do Ukrainy, wzięło udział 81 procent mieszkańców ówczesnego obwodu krymskiego. Aż 93 procent głosujących opowiedziało się za przynależnością do Rosji - stwierdził rosyjski polityk.

W jego opinii "właśnie wtedy, 23 lata temu Ukraina dokonała aneksji półwyspu". Siergiej Naryszkin dodał, że stało się tak za sprawą nieodpowiedzialnych, rosyjskich polityków. Oświadczył też, że każdy naród ma prawo do samostanowienia.

W marcu Rosja dokonała aneksji półwyspu Krymskiego. Wbrew międzynarodowym porozumieniom i naruszając normy ONZ, lecz zgodnie z wolą większości mieszkańców wyrażoną w referendum włączyła półwysep w granice Federacji.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 czerwca:

1848 - Przy użyciu 40 policjantów i połowy batalionu wojska zamknięto lokal "Trybuny Ludów". Był to dziennik, głoszący idee Wiosny Ludów. Jego redaktorem naczelnym przez pewien czas był Adam Mickiewicz.

1872 - W Kanadzie zalegalizowano związki zawodowe.

1906 - Pogrom Żydów w Białymstoku. Wojsko i policja carska zamordowały ok. 100 osób.

1925 - Na V Zjeździe Związków Robotniczych Spółdzielni Spożywców wysunięto postulat rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej dla robotników.

1928 - W Rosario w Argentynie urodził się południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.

1936 - Zakończył się blisko dwumiesięczny strajk okupacyjny w fabryce "Metalurgia" w Częstochowie.

1943 - W Warszawie grupa bojowa Milicji Ludowej RPPS wykonała akcję spalenia wojskowych magazynów materiałów pędnych w Forcie Wawrzyszewskim.

1944 - Polscy i radzieccy partyzanci odnieśli zwycięstwo nad wojskiem niemieckim w bitwie na Porytowym Wzgórzu na Równinie Biłgorajskiej, największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich.

1958 - W Świerku uruchomiono pierwszy polski reaktor atomowy "Ewa".

1982 - Liban: Kilkaset izraelskich dział i czołgów oraz okrętów wojennych i samolotów rozpoczęło niszczący ostrzał Bejrutu. Odcięto dostawy wody, prądu i żywności dla miasta.

2018 - Delcy Rodríguez z lewicowego ruchu MSV została wiceprezydentką Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku