Ukraina: Nieudana próba likwidacji Majdanu

[2014-08-07 18:29:31]

Ukraińskie władze podjęły w czwartek rano kolejną próbę likwidacji Majdanu. Tym razem doszło do poważnych starć, w wyniku których siły milicyjne wycofały się. Obsada Majdanu nie pozwoliła na demontaż barykad służbom miejskim, w wyniku czego do akcji weszli funkcjonariusze milicyjnego batalionu „Kyiw-1”, który uchodzi za prywatną armię mera Kijowa Witalija Kliczko.

Obrońcy Majdanu zaatakowali milicjantów kostką brukową i butelkami z benzyną, podpalili opony. W wyniku walk spłonęła część namiotów zamieszkanych przez stałych mieszkańców Majdanu; rany odniosła pewna liczba milicjantów, którzy zostali hospitalizowani. Ze względu na silny opór władze po raz kolejny zrezygnowały z rozbiórki barykad.

Po stronie obrońców Majdanu nie opowiedziała się żadna partia polityczna. Wszystkie ugrupowania popierające ekipę, która doszła do władzy w wyniku lutowych wydarzeń na Majdanie obawiają się nowych fal protestów społecznych.

-Władze zamierzają szybko, dopóki ludzie pracują na działkach lub wypoczywają, oczyścić centrum miasta i nie dopuścić do dalszych wystąpień – wyjaśnił motywy ataku na Majdan ukraiński politolog Jurij Gorodnienko. Obawę władz tłumaczy pogarszającymi się warunkami życia, co dotyczy szczególnie Kijowa, w którymi pod rządami Witalija Kliczko od kilku tygodni nie ma gorącej wody, planowane są wyłączenia prądu i obniżenie stopnia ogrzewania mieszkań zimą.

W całym kraju obniża się wypłaty, pobierając 1,5-procentowy podatek na wojnę w Donbasie. -Ukrainę czekają społeczne wstrząsy – zapowiada Gordijenko.

Z drugiej strony obecny Majdan stał się realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców. Z braku innych źródeł finansowania miasteczko namiotowe stało się źródłem przestępczości. 5 sierpnia kijowska milicja zatrzymała ponad 35 osób z tzw. Galicyjskiej Sotni, którzy z bronią w ręku próbowali wymusić haracz od jednej z restauracji w centrum miasta.

Jacek C. Kamiński

Fot. rusvesna.su


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.


?
Lewica.pl na Facebooku