Włochy: Strajk społeczny z udziałem studentów i uczniów

[2014-11-14 16:42:57]

Ulicami 25 włoskich miast, w tym Rzymu i Mediolanu, przeszły pochody uczestników tzw. strajku społecznego. Zorganizowały go autonomiczne związki zawodowe, ale do inicjatywy przyłączyła się największa lewicowa centrala CGIL, dla której była to próba generalna przed strajkiem generalnym 5 grudnia.

Do protestów przeciwko polityce rządu, na czele z projektem ustawy reformującej rynek pracy, przyłączyli się uczniowie szkół średnich i studenci, bezrobotni i imigranci. W Rzymie manifestanci obrzucili jajkami siedzibę ministerstwa finansów i konsulat generalny Niemiec, a dziesięć osób zawiesiło protestacyjny transparent na Koloseum.

W Padwie, w pobliżu słynnego uniwersytetu oraz w Mediolanie doszło do starć z policją. W tym ostatnim mieście spotkanie wyznaczył sobie najaktywniejszy przeciwnik rządu, związek metalowców FIOM. Maszerująca u boku jego lidera Maurizio Landiniego szefowa centrali CGIL Susanna Camusso (na zdjęciu) potwierdziła strajk generalny 5 grudnia, dodając, że nie chodzi wyłącznie o rynek pracy, problemem polega na tym, że w tym kraju rośnie bezrobocie. W strajku nie wezmą udziału pozostałe związki zawodowe.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


18 stycznia:

1915 - Urodził się Santiago Carillo, polityk hiszpański, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Hiszpanii (PCE) w latach 1960-82, współtwórca ideologii eurokomunizmu.

1925 - W Paryżu urodził się Gilles Deleuze, francuski filozof, przedstawiciel poststrukturalizmu, krytyk materializmu dialektycznego, psychoanalizy i stukturalizmu.

1931 - W Warszawie urodził się Zbigniew Landau, historyk i ekonomista, kierownik Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Szkoły Głównej Handlowej, prorektor ds. naukowych Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie

1938 - Urodził się Anthony Giddens, brytyjski socjolog, autor koncepcji "Trzeciej Drogi" i programu Nowej Partii Pracy.

1969 - Policja przypuściła atak na Uniwersytet Tokijski w celu stłumienia protestu studentów.

1976 - Chrześcijańskie milicje dokonały masakry 1000-1500 osób w palestyńskich obozach dla uchodźców w północnym Bejrucie.

1984 - 83 górników zginęło w wyniku eksplozji w kopalni węgla kamiennego w Ōmuta na japońskiej wyspie Kiusiu.

1990 - Burmistrz Nagasaki Hitoshi Motoshima został postrzelony przez prawicowego fanatyka.


?
Lewica.pl na Facebooku