Niemcy: Wywiad drastycznie ograniczył współpracę z USA
[2015-05-07 13:08:32]
Stacja nasłuchowa w bawarskim Bad Aibling przestała na początku tego tygodnia rejestrować informacje uzyskiwane podczas kontroli połączeń internetowych, które dotąd przekazywała stronie amerykańskiej. BND postawił wcześniej warunek, że amerykański partner niemieckiego wywiadu, Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), musi wyczerpująco uzasadnić każdą prośbę o pomoc w inwigilacji osób czy instytucji. Amerykanie odmówili twierdząc, że nie są w stanie dostarczyć takiego uzasadnienia w krótkim czasie - poinformował niemiecki dziennik. Pracownicy BND w Bad Ailbing ograniczyli się w związku z tym do kontroli połączeń telefonicznych i faksów. Warunkiem tej współpracy jest od dawna przekazanie przez NSA uzasadnienia wskazującego na zasadność inwigilacji wobec konkretnych osób czy instytucji. Opozycja i media zarzucają niemieckiemu wywiadowi, że od lat pomagał amerykańskim służbom specjalnym w inwigilowaniu polityków m.in. we Francji, Austrii i Komisji Europejskiej, a także w szpiegowaniu międzynarodowych koncernów. W polu zainteresowania NSA miały znajdować się takie firmy jak EADS i Eurocopter. Surowej krytyce poddany został m.in. minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere. Ten polityk CDU i bliski współpracownik kanclerz Angeli Merkel oskarżany jest o brak reakcji na działania NSA oraz o rzekome wprowadzenie w błąd parlamentu. Odpowiadając w kwietniu na interpelację poselską, de Maiziere zapewniał, że nic nie wie o uprawianiu przez NSA szpiegostwa gospodarczego. Jednak zdaniem opozycji minister dowiedział się o kontrowersyjnych działaniach służb amerykańskich już w 2008 roku, kiedy był szefem urzędu kanclerskiego. Szef MSW przesłuchiwany był w środę 6 maja przez parlamentarną komisję ds. kontroli służb specjalnych. Po posiedzeniu powiedział, że udało mu się wyjaśnić wszystkie niejasności. "Z zarzutów nie zostało nic" - oświadczył de Maiziere. Opozycja domaga się upublicznienia przez rząd listy "selektorów" - wyznaczonych przez Amerykanów numerów telefonów, adresów komputerowych IP i haseł, używanych przez BND do kontrolowania połączeń w Internecie. Rząd Niemiec zwrócił się do władz USA o zgodę na ujawnienie listy. Rozmowy między Berlinem a Waszyngtonem w tej sprawie wciąż trwają. Impulsem do ograniczenia współpracy z NSA były informacje przekazane blisko dwa lata temu przez byłego współpracownika CIA Edwarda Snowdena, który uciekł z USA do Hongkongu, a stamtąd do Rosji, gdzie uzyskał czasowy azyl, a potem zgodę na trzyletni pobyt. Przedtem ujawnił tajne informacje o masowym inwigilowaniu przez NSA zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym przywódców państw sojuszniczych. Kanclerz Merkel broni współpracy z wywiadem USA argumentując, że kooperacja między służbami jest nieodzowna wobec zagrożenia ze strony międzynarodowego terroryzmu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
12 lipca:
1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.
1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.
1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.
1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.
1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.
1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).
1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.
1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.
1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).
1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.
1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.
2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.
?