Szwajcaria: Zacieśnienie współpracy między opiekunkami z Europy Środkowo-Wschodniej

[2015-07-14 20:58:55]

Dla upamiętnienia zwycięskiego strajku w kantonie Zurych, opiekunki z Europy Środkowo – Wschodniej jednoczą się i organizują ogólnokrajową grupę opiekunek w szwajcarskim związku zawodowym Unia, którą pokierują polskie
pracownice. Dzięki temu będą mogły na szerszą skalę wykorzystać swoje doświadczenia i bardziej skutecznie walczyć o swoje prawa. Do tej pory istniały regionalne grupy Unii działające na rzecz poprawy warunków zatrudnienia opiekunek spoza Szwajcarii. Jednoczeniu się i organizowaniu opiekunek służy intensywna współpraca pomiędzy Unią i polskimi związkami zawodowymi z OPZZ.

Dokładnie rok temu polskie i słowackie opiekunki rozpoczęły zwycięski strajk i po 11 dniach, 11 lipca 2014 uzyskały m.in podwyżkę wynagrodzenia, trzynastą pensję oraz wynagrodzenie za czas dojazdu do pacjentów. «Zwycięski strajk w Zurychu pokazuje, że zorganizowane w związku zawodowym emigrantki wykonujące prekaryczną pracę mogą skutecznie walczyć o swoje prawa. Konieczna jest jednak ponadregionalna wymiana doświadczeń pomiędzy opiekunkami, ponieważ wiele kobiet z Europy Środkowo-Wschodniej ciągle jeszcze nie zna swoich praw i przez to jest zależna od swoich pracodawców» – powiedział Adam Rogalewski, sekretarz Unii odpowiedzialny za polskich pracowników i pracowniczki.

Unia, będąc największym związkiem zawodowym w Szwajcarii, od połowy 2012 aktywnie angażuje się w pomaganie opiekunkom emigrantkom z krajów Europy Środkowo – Wschodniej. Na początku 2013 roku powstała regionalna grupa w Ticion, a rok później w Zurychu.

W 2012 roku szwajcarską opinię publiczną obiegła wiadomość o serii samobójczych śmierci polskich opiekunek w Ticino. Był to punkt zwrotny dla wielu Polek, które zdecydowały się zorganizować w Unii i wspólnie walczyć o poprawienie swojej sytuacji. Do tej pory udało im się m.in zapewnić bezpieczne mieszkanie dla opiekunek, które w wyniku zwolnienia z pracy stały się bezdomne, jak również zorganizować kurs podnoszący ich kwalifikacje zawodowe.

Polskie opiekunki pomagają też opiekunkom z innych krajów. Alina Badowska z Ticino, aktywistka Unii i przewodnicząca polskiej grupy opiekunek wyjaśnia: «Dzięki naszemu doświadczeniu wiele kobiet ze Szwajcarii niemieckojęzycznej kontaktowało się z nami i prosiło nas o pomoc. Teraz nadszedł czas, żeby nasze doświadczenie przenieść na całą Szwajcarię i żeby mogły z niego korzystać także koleżanki z innych krajów takich jak Rumunia, Węgry czy Ukraina, które stopniowo przyłączają się do naszej grupy».

Unią bardzo blisko współpracuje ze związkami zawodowymi z krajów pochodzenia opiekunek, w tym z Polski. Jan Guz, przewodniczący OPZZ wyjaśnia: «Wciąż wiele Polek zmuszonych jest do wyjazdu do Szwajcarii czy Niemiec w celu poszukiwania zarobku. Niestety nie możemy powstrzymać tego procesu, w wyniku którego Polska traci wykwalifikowane pracowniczki. Jednak dzięki naszej współpracy z Unia możemy przynajmniej sprawić że polskie opiekunki będą znały swoje prawa i nie będą wyzyskiwane za granicą.»

Piotr Szumlewicz

Adam Rogalewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


6 maja:

1758 - W Arras urodził się Maksymilian Robespierre, jeden z przywódców Rewolucji Francuskiej.

1835 - W protestacji sekcji Grudziąż wobec chęci postawienia Centralizacji na czele Towarzystwa Demokratycznego Polskiego użyto wyrazu "socjalizm".

1862 - Zmarł Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.

1867 - W Glinojecku urodził się Bolesław Jędrzejowski, publicysta, współzałożyciel PPS.

1935 - W USA powołano Works Progress Administration - jeden z najważniejszym elementów polityki New Dealu.

1936 - CKW PPS odmówił zatwierdzenia nowo wybranych władz okręgowych PPS w Łodzi i Lwowie, pozostających pod wpływem lewicy partyjnej.

1947 - Urodziła się Martha Nussbaum, amerykańska filozofka i etyczka.

1999 - W Niemczech pierwsza para homoseksualna zawarła związek partnerski.

2012 - François Hollande (PS) wygrał wybory prezydenckie we Francji, pokonując w II turze urzędującego prezydenta N. Sarkozy’ego.


?
Lewica.pl na Facebooku