JVL: Żydzi przeciwko wojnie w Gazie

[2023-11-20 17:19:33]

Oświadczenie organizacji Jewish Voice for Labour - JVL

Gdy Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, António Guterres, powiedział, że morderstwa Hamasu dokonane na Izraelczykach w październiku 2023 roku nie wydarzyły się w próżni, został natychmiast oskarżony przez ambasadora Izraela przy ONZ o "oszczerstwo rytualne" przeciwko Żydom, za co musi przeprosić albo zrezygnować.

On, podobnie jak my, potępia te zabójstwa, ale jednocześnie podważa izraelskie twierdzenie, że historia zaczęła się 7 października. Według narracji izraelskiej nic, poza bestialską nienawiścią, nie tłumaczy 7 października, a ten dzień uzasadnia wszystko, co Izraelczycy robią od tamtego czasu.

Izraelska reakcja na przemówienie Guterresa była oburzająca, szczególnie biorąc pod uwagę to, że pochodziła od rządu, który w tym samym czasie, na masową skalę stosował wobec mieszkańców Gazy politykę zbiorowej odpowiedzialności, bombardując domy, szpitale, infrastrukturę i bez rozróżnienia zabijając tysiące ludzi, w tym dzieci w niewyobrażalnych liczbach.

Zabijanie z wysokości 20 000 stóp jest tak samo niemoralne, jak zabijanie z bliskiej odległości. Odległość i technologia nie dodają moralności. Guterres stwierdził prosty fakt, uznawany przez nas i wiele tysięcy Żydów na całym świecie: "Palestyńczycy byli poddawani 56 latom okupacji, byli przesiedlani, a ich domy burzone. Ich nadzieje na polityczne rozwiązanie znikają".

Oto tło palestyńskiego oporu. To historia która rozpoczęła się na długo przed powstaniem obecnego ultranacjonalistycznego, rasistowskiego rządu Izraela. To historia wywłaszczenia i opresji sięgająca nawet przed powstanie w 1948 roku Państwa Izrael i wynikającej z tego palestyńskiej katastrofy, Nakby. Każda pokojowa droga na rzecz osiągnięcia sprawiedliwości, wolności i równości dla Palestyńczyków została zamknięta. Oczekuje się od nich, że ulegną w podległości wobec żydowskiego państwa supremacji, uciekną z własnej ziemi albo umrą.

Branie cywilnych zakładników jest naganne ale naganne są także naloty izraelskiej armii w środku nocy, by porwać Palestyńczyków i przetrzymywać ich bez postawienia zarzutów i bez procesów, co bez przerwy ma miejsce na Zachodnim Brzegu Jordanu. Więźniowie muszą zostać uwolnieni.

Kiedy Izrael twierdzi, że toczy wojnę z Hamasem, broniąc się przed terroryzmem, w rzeczywistości dokonuje czystki etnicznej Palestyńczyków, dopuszczając się zbrodni wojennych i łamiąc prawo humanitarne.

Izrael twierdzi, że chroni życie Żydów i oskarża swoich krytyków o antysemityzm. Ale w rzeczywistości naraża na niebezpieczeństwo Żydów na całym świecie poprzez kojarzenie wszystkich Żydów z niosącym śmierć oblężeniem Strefy Gazy, nielegalną kolonizacją Zachodniego Brzegu, Wschodniej Jerozolimy i Wzgórz Golan oraz trwającym wygnaniem ponad sześciu milionów palestyńskich uchodźców na Bliskim Wschodzie i poza nim.

Nie może być pokoju bez sprawiedliwości, godności i równości dla wszystkich - Palestyńczyków i Izraelczyków, Żydów, chrześcijan i muzułmanów - wszystkich, którzy mieszkają między rzeką Jordan a Morzem Śródziemnym.

MÓWIMY:

NIE W NASZYM IMIENIU!
ZATRZYMAĆ ZABIJANIE MIESZKAŃCÓW GAZY!
ZAKOŃCZYĆ APARTHEID!
ZAKOŃCZYĆ OKUPACJĘ!
WOLNOŚĆ DLA ZAKŁADNIKÓW!
WOLNOŚĆ DLA WIĘŹNIÓW!

Jewish Voice for Labour (Żydowski Głos na rzecz Partii Pracy) to brytyjska organizacja żydowska działająca w strukturach Partii Pracy. Treść tego oświadczenia działacze JVL rozpowszechniali w formie ulotek podczas wielotysięcznych demonstracji propalestyńskich w Londynie w których udział wzięły tysiące Żydów przeciwnych polityce Izraela. Oświadczenie można też przeczytać na ich stronie internetowej :
www.jewishvoiceforlabour.org.uk

Tłumaczenie: B.Z./ Lewica.pl

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:ll ROCZNICA WOJNY W UKRAINIE. JAK ROZUMIEĆ IMPERIALIZM (NIE TYLKO ROSYJSKI)?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
28 lutego 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


2 marca:

1889 - W twierdzy szlisselburskiej zmarł Ludwik Waryński, twórca I Proletariatu, wybitny działacz i ideolog ruchu socjalistycznego.

1900 - Urodził się Kurt Weill, kompozytor niemiecki pochodzenia żydowskiego, od 1935 mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

1917 - Początek strajku łódzkich tramwajarzy; trwał do 12 marca.

1919 - Powstanie Międzynarodówki Komunistycznej (Kominternu).

1926 - Z połączenia odłamu PSL „Wyzwolenie” pod nazwą Jedność Ludowa oraz partii Związek Chłopski powstało lewicowe Stronnictwo Chłopskie. Istniało do 1931.

1946 - Zmarł Józef Dziuba ps. Profesor, pedagog, działacz niepodległościowy i sportowy, zastępca prezydenta Częstochowy.

2006 - Ukazał się pierwszy numer polskiej edycji miesięcznika "Le Monde diplomatique".


?
Lewica.pl na Facebooku