Warszawa: Antysemicka prowokacja w polskim Sejmie

[2023-12-13 13:40:09]

W czasie gdy polski Sejm zajmował się dyskusją nad powołaniem nowego rządu Donalda Tuska, w korytarzu sejmowym doszło do incydentu przypominającego lata 30-te w Niemczech. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun zaatakował uroczystość z okazji żydowskiego święta Chanuki I jej uczestników. Braun uruchomił gaśnicę proszkową i spryskał świece chanukowe palące się na menorze.

Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych natychmiast potępili incydent. W odpowiedzi na to, Grzegorz Braun wszedł na mównicę sejmową i wyjaśnił motywy swojego działania, mówiąc o tym, że żydowskie święto jest “satanistyczne” i “rasistowskie”. W rozmowie z Super Expressem, Braun tłumaczył, że “Akt, który miał miejsce w Sejmie, jest aktem religijnym, głęboko satanistycznym, aktem dzikiego, plemiennego, rasistowskiego, talmudycznego triumfalizmu Żydów nad nie-Żydami. Na takie ekscesy nie powinno być miejsca, na pewno nie w polskim Sejmie”.

Grzegorz Braun to najbardziej znany sejmowy antysemita. W maju tego roku wtargnął na konferencję zorganizowaną przez Żydowski Instytut Historyczny i brutalnie przerwał wykład zajmującego się historią holocaustu profesora Jana Grabowskiego z uniwersytetu w Ottawie. Braun wyrwał mu mikrofon i rozbił go o stół a następnie kazał się wynosić z Polski uczestnikom spotkania.

Polski Sejm zaprasza od 17 lat przedstawicieli gminy żydowskiej do obchodów święta Chanuki. W założeniu, ma to być element zbliżenia międzykulturowego. Do tej pory uroczystości nie były celem żadnych ataków.

Wtorkowy atak Brauna potępiły wszystkie organizacje żydowskie w Polsce i na świecie i przedstawiciele wszystkich środowisk politycznych w Polsce poza skrajną prawicą. O incydencie informują wszystkie najważniejsze media światowe.

Bartłomiej Zindulski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku