Magdalena Biejat kandydatką na prezydenta Warszawy

[2024-02-16 01:55:45]

Współprzewodnicząca partii Razem i wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat jest oficjalną kandydatką na urząd prezydenta Warszawy z ramienia Komitetu Wyborczego Lewicy. Podczas konferencji prasowej pod Kolumną Zygmunta, Biejat mówiła: “Te wybory, to są pierwsze wybory, w których nie musimy bronić Warszawy przed PiS-em. Nie musimy mówić jakiej Warszawy się boimy, ale jakiej chcemy i o tym chcemy mówić w tej kampanii”.

Kandydatka lewicy proponuje ważne reformy dotyczące sposobu zarządzania miastem, które mają ułatwić życie mieszkańcom. Najważniejszym postulatem jest stworzenie programu inwestycji publicznych w budownictwo mieszkaniowe. Chodzi o stworzenie dużego, miejskiego programu budowy mieszkań na wynajem. Ma to być odpowiedź na sytuację w której większości Polaków nie stać na zakup własnego mieszkania. Kandydatka lewicy chce by na wynajem mieszkania w Warszawie starczała zwyczajna pensja. “Warszawa musi rozpocząć wielki program inwestycji w budownictwo społeczne, dla wszystkich. Nie może być tak, że mieszkańcom nie starcza pensji na zapłacenie czynszu, czy też raty kredytu. Chciałabym, aby każdy kto mieszka w Warszawie miał szansę i możliwość na mieszkanie, na które go stać. Aby pracownicy miasta, każda bibliotekarka, każdy urzędnik, czy też pracownica kultury miała szansę, aby mieszkać w tym mieście wygodnie i bezpiecznie” - mówiła.

Wśród innych postulatów Biejat jest poprawa warunków edukacji w warszawskich szkołach dzięki wykorzystaniu niżu demograficznego i faktu, że każdego roku do szkół chodzi mniej dzieci. Daje to szansę na mniej zagęszczone klasy w których nauczyciele mają większą możliwość poświęcenia czasu uczniom.

Magdalena Biejat mówiła też o poprawie bezpieczeństwa przestrzeni publicznej czyli dostosowaniu infrastruktury ulicznej w taki sposób, żeby miasto było bardziej przyjazne ludziom i bardziej zielone.

Aktywista miejski Jan Mencwel zauważył, że “nie ma dzisiaj w parlamencie nikogo, kto angażowałby się w sprawy miejskie w większym stopniu, niż Magdalena Biejat” i przytoczył serię przykładów gdy Magdalena Biejat angażowała się w oddolne inicjatywy ruchów miejskich. “Wierzę, że to osoba, której na Warszawie zależy i dla której fotel prezydencki nie jest jedynie trampoliną do dalszej kariery. Warszawa potrzebuje dzisiaj kogoś zaangażowanego, kto chce się poświęcić temu miastu, ale nie na rok, czy do kolejnych wyborów, ale na całą kadencję albo i dłużej. Kogoś kto ma plan, kto wie jak działa miasto i dobrze je zna” - dodał.

Poparcie dla Magdaleny Biejat deklaruje koalicja kilku organizacji, w tym Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, Nowa Lewica, Razem, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy i inne.


Bartłomiej Zindulski


Fot. https://twitter.com/MagdaBiejat


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


18 kwietnia:

1904 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego lewicowego dziennika L'Humanité.

1905 - Pierwsze walki na barykadach prowadzone z policją i wojskiem przez łódzkich robotników.

1937 - Podczas strajku chłopskiego w Racławicach doszło do starć z policją, w wyniku których zginęło trzech chłopów.

1955 - W Princeton zmarł Albert Einstein, genialny fizyk, socjalista.

1970 - W Warszawie zmarł Michał Kalecki, wybitny ekonomista, profesor Zakładu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, członek rzeczywisty PAN.

1973 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego centrolewicowego dziennika Libération.


?
Lewica.pl na Facebooku