Warszawa: Polska socjalna czy liberalna?

[2006-03-05 10:56:43]

Przedstawiciele różnych środowisk lewicy i centrolewicy spotkali się w sobotę 4 marca, aby odpowiedzieć na pytanie – Polska socjalna czy liberalna? Pod takim tytułem odbyła się w Warszawie konferencja programowa, organizowana przez Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. E. Gierka i platformy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wystąpienia zaproszonych gości dotyczyły przede wszystkim kwestii ideowych, które powinny cechować ogólnie pojętą lewicowość, a także bieżące sprawy wyborcze. Konferencję prowadził prof. Paweł Bożyk, inicjator Porozumienia Programowego Lewicy, które opracowało projekt programu „Walka z biedą”. Głównym prelegentem był prof. Zdzisław Sadowski z Uniwersytetu Warszawskiego, honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Mówił między innymi o tym, że podstawowe zasady ekonomii, które zakładają niwelowanie różnic dochodowych między biednymi a bogatymi wcale nie są synonimem braku sukcesu ekonomicznego. Także w tej części o potrzebnie konsolidacji lewicy i jej polityce wyborczej mówił Marek Dyduch, o miejscu organizacji lewicowych w Parlamencie Europejskim opowiadał prof. Adam Gierek, a Wojciech Olejniczak, przewodniczący SLD, zwracał uwagę na program wyborczy lewicy i perspektywy w wyborach samorządowych i parlamentarnych.

Drugą część spotkania zdominowały głosy pozostałych gości na temat programu „Walka z biedą” oraz dyskusja.

Tezę, która wzbudziła mieszane uczucia niektórych słuchaczy, wygłosił Andrzej Celiński z Socjaldemokracji Polskiej. Stwierdził bowiem, że lewica nie powinna całkowicie skupiać się na najbliższych wyborach, ale myśleć o dalszej przyszłości. Podkreślił konieczność konsolidacji.

Teresa Jakubowska z RACJI Polskiej Lewicy położyła główny nacisk na sprawy kobiet i szkodliwość ustawy antyaborcyjnej. Jej zdaniem, obowiązujące prawo jest szkodliwe dla przyszłości Polski, ponieważ rodzą się dzieci z góry skazane na życie w biedzie. Zauważyła, że zdecydowana większość polityków woli zajmować się kościołami toruńskim albo łagiewnickim zamiast poważnie podejść do kwestii kobiet.

W podobnym tonie wypowiadał się Czesław Janik, prezes stowarzyszenia „Neutrum” – to wina polityków, że w Polsce rządzi kościół. Państwo świeckie to ratunek dla kraju, choć błędem jest równoważenie działań na rzecz neutralności i walki z religią.

Natomiast Marian Peters, lider Polskiej Partii Socjalistycznej, podkreślał tragiczne skutki rozwarstwienia i biedy, co powoli zabija część społeczeństwa.

Głos zabrał także prof. Igor Timofiejuk, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego. Zaobserwował, że w ostatnim czasie systematycznie wzrasta zainteresowanie młodzieży akademickiej dziedzictwem i teoriami Marksa.

Inne osoby zabierające głos to m.in.: Andrzej Żelazowski (SLD), Piotr Musiał (Unia Lewicy III RP), Czesław Ślężak (SLD), Andrzej Ziemski (Przegląd Socjalistyczny), przedstawiciele Demokratycznej Partii Lewicy i Unii Pracy. Obecni byli również Mieczysław Rakowski, Katarzyna Piekarska (SLD), Artur Hebda (SLD) i Michał Janiszewski (Polska Partia Pracy).

W podsumowaniu prof. Bożyk powiedział, że czterogodzinna konferencja była pożytecznym krokiem naprzód w dopracowaniu programu, a także w konsolidacji wszystkich organizacji lewicowych. Wyraził nadzieję, że lewica pójdzie do wyborów cała, z dobrym programem, z zachowaniem tożsamości wszystkich organizacji.

Daniel Ptaszek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku