Nowy prezydent Argentyny

[2002-01-02 10:42:04]

Argentyński Kongres Narodowy (parlament), który w nocy z wtorku na środę zebrał się na nadzwyczajnej sesji, powierzył Eduardo Duhalde, senatorowi z populistycznego skrzydła partii peronistów, obowiązki tymczasowego prezydenta Argentyny. 60-letni Duhalde, były gubernator prowincji Buenos Aires i kandydat peronistów w wyborach prezydenckich w 1999 roku, będzie kierować państwem do kolejnych wyborów w 2003 roku. Wielogodzinnym obradom w Kongresie towarzyszyły burzliwe zamieszki na ulicach Buenos Aires.

Duhalde - zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami partii politycznych - będzie sprawować urząd do końca 2003 roku. Wtedy właśnie miała skończyć się kadencja prezydenta Adolfo Rodrigueza Saa, który podał się 21 grudnia do dymisji w związku z zamieszkami i kryzysem politycznym w Argentynie.

Partie zgodziły się, że w sytuacji kryzysu nie należy organizować planowanych wcześniej na marzec wyborów prezydenckich.

Nowy prezydent zapowiedział już, że nie będzie ubiegał się o stanowisko głowy państwa w kolejnych wyborach prezydenckich, zaplanowanych na 10 grudnia 2003 roku. Duhalde w swoim przemóweiniu w parlamencie zapewnił obywateli, że odzyskają swoje pieniądze zdeponowane w bankach. Ograniczenie wypłat gotówki do 250 dolarów tygodniowo było głównym elementem burzliwych protestów Argetyńczyków.

Nowy prezydent bardzo ostro zaatakował argentyńską klasę polityczną. Zapowiedział, że wszyscy ci, w tym także przedstawiciele banków i członkowie Kongresu, którzy zaciągnęli ogromne kredyty, a następnie przetransferowali pieniądze za granicę, trafią do więzienia.

Duhalde zapowiedział, że stworzy nowy model społeczno-ekonomiczny kraju, co obserwatorzy interpretują jako zapowiedź odejścia od dotychczasowej polityki neoliberalnej. Prezydent Argentyny stwierdził również, że polityka parytetu peso do dolara zrujnowała kraj. Według niektórych, oznaczać to może, że Duhalde zdecyduje się zdewaluować argentyńską walutę.

Eduardo Duhalde zapowiedział także stworzenie rządu jedności narodowej wraz z różnymi ugrupowaniami politycznymi. Argentyna ma przyszłość, nigdy w to nie wątpcie - zakończył swoje wystąpienie nowy prezydent.
Argentyna przechodzi od czterech lat recesję gospodarczą. Problemy gospodarcze wywołały przed świętami zamieszki, w których zginęło 28 osób. Po rezygnacji Fernando de la Rua, urząd tymczasowego prezydenta przejął Adolfo Rodriguez Saa. Zrezygnował po kolejnych zamieszkach podczas ostatniego weekendu, kiedy tysiące Argentyńczyków wyszły na ulice Buenos Aires.

Andrzej Rutkowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku