Izrael na prawo, ale za pokojem

[2002-11-12 01:58:08]

W Izraelu przedterminowe wybory odbędą się na początku przyszłego roku. Sondaże opinii publicznej wskazują, że scena polityczna może się przesunąć w prawo. Tymczasem większość izraelskiego społeczeństwa popiera daleko idące ustępstwa w konflikcie z Palestyńczykami.

Rząd premiera Szarona podał się do dymisji po tym, gdy z wystąpili z niego ministrowie Partii Pracy, i upadł plan utworzenia koalicji ze skrajną prawicą. Rezultatem będą przyspieszone wybory do Knesetu, które prawdopodobnie zostaną rozpisane na koniec stycznia 2003 r.

Gdyby głosowanie odbywało się już teraz prawicowy Likud mógłby powiększyć swą parlamentarną reprezentację z 19 do 25 posłów, a centrolewicowa Partia Pracy, dziś największa siła w Knesecie, utraciłaby co najmniej 5 ze swoich 25 parlamentarzystów. Nawet o blisko połowę może stopnieć frakcja Szasu, partii sefardyjskich ortodoksów, która dziś liczy 17 członków. Zyskać po 1-2 mandaty mogą dotychczasowa prawicowa opozycja oraz radykalna Narodowa Partia Religijna, które teraz mają po 5 posłów. Spadek poparcia dla lewicowego Merecu, może oznaczać utratę 1 bądź 2 spośród 10 mandatów. Resztę 120 posłów, podobnie jak obecnie, mieliby stanowić przedstawiciele różnych niewielkich ugrupowań: religijnych, emigranckich, arabskich, radykalnie prawicowych i lewicowych.

Przed wyborami może dojść do zmian liderów obu największych partii. W wewnątrzpartyjnych wyborach w Likudzie obecny premier Ariel Szaron zmierzy się z Benjaminem Netanyahu, byłym premierem, piastującym po ustąpieniu Szymona Peresa stanowisko szefa dyplomacji. Szanse obu pretendentów są wyrównane.

Wysoce prawdopobna jest natomiast zmiana lidera Partii Pracy. Najwięcej, bo 47 proc., laburzustów swego kandydata na premiera widzi w gołębiu Amramie Mitznie. Za obecnym szefem partii Benjaminem Ben Ben Eliezerem opowiada się 29 proc. członków partii. Trzeci pretendent, Haim Ramon, prawdopodobnie przekaże Mitznie swoje 17-procentowe poparcie.

Sondaże pokazują też pewien paradoks. Ponad 60 proc. ankietowanych Izraelczyków popiera wycofanie się z terenów zajętych w 1967 r. oraz przesiedlenie osadników z okupowanej Palestyny. Zarazem jednak podobny odsetek wyborców popiera politykę rządu Szarona, która jest sprzeczna z tymi dwoma postulatami.
Do wyborów pozostało jeszcze kilka miesięcy, ich rezultat może się więc daleko różnić od obecnych sondaży. Obie główne siły polityczne stoją przed ewentualnością zmiany przywództwa, przy czym w Likudzie spór ma raczej charakter personalny, a w Partii Pracy zwycięstwo Mitzny może spowodować zdecydowany zwrot programowy. Szanse na nowy impuls pokojowy z obozu szerokiej lewicy nie są więc całkowicie pogrzebane. Wiele będzie zależało od tego, czy Palestyńczycy powstrzymają samobójcze zamachy. Teraz każda bomba nie tylko oznacza śmierć kolejnych ofiar, ale również - dając do ręki argumenty izraelskiej prawicy - oddala wizję pokojowego zakończenia konfliktu.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


28 listopada:

1820 - W Wuppertalu urodził się Fryderyk Engels.

1893 - Nowozelandki jako drugie w świecie - po mieszkankach stanu Wyoming (USA) - mogły zagłosować w wyborach.

1905 - W Irlandii powstała partia Sinn Féin.

1918 - Strajk 12 tys. robotników miejskich w Warszawie; żądania podwyżki płac oraz zwiększenia przydziałów żywności.

1918 - Dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze.

1942 - Oddział Gwardii Ludowej rozbił obóz pracy przymusowej w Zakrzówku koło Iłży i uwolnił ponad 100 więźniów.

1942 - W Warszawie został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach I sekretarz KC PPR Marceli Nowotko.

2009 - Urzędujący prezydent Namibii Hifikepunye Pohamba (SWAPO) został wybrany na II kadencję, zdobywając ponad 75% poparcia.

2016 - Duško Marković z socjaldemokratycznej DPS został premierem Czarnogóry.


?
Lewica.pl na Facebooku