Raport ILO o dyskryminacji w miejscu pracy

[2003-05-12 22:59:32]

Światowa Organizacja Pracy (ILO) opublikowała swój pierwszy raport w całości poświęcony sytuacji pracowników w miejscu pracy w różnych państwach świata. Wynika z niego, że dyskryminacja w miejscu pracy jest jednym z najpoważniejszych problemów na rynkach pracy na całym świecie i że żaden kraj nie jest wolny od tego problemu - nie wyłączając także państw wysokorozwiniętych, w tym skandynawskich.

Główne przyczyny, które powodują nierówne traktowanie pracowników to ich płeć, pochodzenie, wyznanie religijne, światopogląd, sytuacja społeczna i materialna oraz stan zdrowia.

Najczęściej w miejscu pracy dyskryminowane są kobiety. Zarabiają zazwyczaj mniej niż mężczyźni pracujący na takich samych stanowiskach, z reguły też mają bardzo małe szanse na objęcie kierowniczych stanowisk, pomimo posiadania odpowiednich kwalifikacji. Tendencja do wyrównywania poziomu płac obu płci pojawiła się jedynie w 30 najbardziej rozwiniętych państwach świata – przodują w tym zakresie państwa skandynawskie, Francja i USA. Z kolei w Japonii i Korei Południowej z powodu tradycyjnej pozycji kobiety w społeczeństwie praktycznie nie istnieje żadne równouprawnienie w tym zakresie.

W wielu krajach czynnikami determinującymi powstawanie dyskryminacji są religia i światopogląd wyznawane przez pracowników. Zdaniem ILO dyskryminacja z tych powodów wyraźnie nasiliła się w ciągu ostatnich 10 lat. Przejawia się zarówno nieuznawaniem przez pracodawców ubioru pracowników, który jest podyktowany względami religijnymi, wymuszaniem pracy w dni uznane za święta religijne mniejszości i uprzedzeniami przy procesie rekrutacji jak też i oferowaniem wyraźnie niższych zarobków, a nawet szykanami wobec osób należących do mniejszości religijnych i światopoglądowych.

Dyskryminacja osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej ma związek z tendencją do uzależniania wysokości zarobków od sytuacji materialnej pracowników. Im gorsza sytuacja materialna pracownika – tym z reguły pracodawca oferuje mu niższe zarobki, niezależnie od pełnionej przez niego funkcji i jego umiejętności.

Poważnym problemem w Afryce, w której nadal poważne żniwo zbiera AIDS, jest praktyczne pozbawienie możliwości pracy osób zarażonych wirusem HIV, co bardzo często przyczynia się do ich skrajnego ubóstwa i głodu, a nawet śmierci. Osobną grupę stanowią też upośledzeni fizycznie i umysłowo, w wielu miejscach globu praktycznie pozbawieni szans otrzymania jakiejkolwiek pracy.

Konwencję z 1958 r. zabraniającą dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na rasę, kolor skóry, wyznanie i przekonania polityczne ratyfikowało 158 ze 175 państw członkowskich ILO. Nie ratyfikowały jej m.in. Chiny i USA.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku