Raport WHO o stanie zdrowia bogatych i biednych
[2003-12-19 01:25:22]
Z roku na rok w krajach rozwijających się umiera coraz więcej dzieci, które nie osiągnęły piątego roku życia. Na 57 mln zarejestrowanych w ubiegłym roku zgonów na świecie aż 10 mln dotyczyło dzieci do lat 5 – prawie wyłącznie z państw rozwijających się. Twórcy raportu szacują, że ponad połowę z nich dałoby się bez problemu uratować, gdyby ich rodzice mieli dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, w tym tanich leków i szczepionek. W najgorszej sytuacji są dzieci z Afryki. Śmiertelność wśród dzieci na tym kontynencie wzrosła o 35 proc. w ciągu ostatnich 10 lat. Każdej godziny umiera ponad 500 małych afrykańskich dzieci. Choroby serca (7 mln ofiar rocznie) i wylewy krwi do mózgu (5 mln) to najczęstsze przyczyny zgonów na świecie. Jednakże to głównie w krajach rozwijających ich ofiarami padają osoby poniżej 60 roku, podczas gdy w bogatych państwach jest to zjawisko coraz rzadsze. Biednych – szczególnie w Afryce - zabija też choroba AIDS (3 mln zgonów). Przepaść między stanem zdrowia bogatych i biednych ma swoje odzwierciedlenie w długości życia w poszczególnych państwach. Średnia długość życia w krajach wysoko uprzemysłowionych przekracza 70 lat i ciągle rośnie, podczas gdy w krajach rozwijających się wciąż wynosi 40-60 lat. W najbiedniejszych krajach Afryki średnia długość życia mężczyzn nie przekracza 46 lat. Statystyczny mieszkaniec Sierra Leone żyje nie dłużej niż 37 lat, podczas gdy średnia długość życia Japończyka wynosi 85 lat. Zdaniem autorów raportu potrzebna jest unifikacja działań na poziomie globalnym, zmierzających do poprawy stanu zdrowia ludności III świata. Doświadczenia ze współpracy międzynarodowej w walce z epidemią SARS pokazują, że skuteczne działania na poziomie globalnym są możliwe. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
27 listopada:
1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".
1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.
1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.
1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).
1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.
2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.
2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.
?