Wstępne wyniki wyborów do PE

[2004-06-14 19:52:53]

Według wstępnych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego największą frakcję będzie posiadała centroprawica, tak zwana Europejska Partia Ludowa. Będzie ją reprezentować 276 parlamentarzystów.

Druga co do wielkości będzie Partia Europejskich Socjalistów z 201 miejscami. Trzecie miejsce zajęli Liberałowie, którzy będą mieli 66 przedstawicieli. Na kolejnych miejscach znaleźli się Zieloni z 42 parlamentarzystami i Zjednoczona Lewica/ Nordycka Zielona Lewica, która będzie reprezentowana przez 39 parlamentarzystów. Eurosceptycy z Unii dla Europy Ojczyzn zdobyli 27 miejsc. 66 nowych parlamentarzystów jest określanych jako niezależni.

Centroprawica zwycięstwo zawdzięcza wysokim wygranym w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie pokonała „nowoczesne” partie socjaldemokratyczne. W Niemczech wiele głosów odebrała socjaldemokratom Partia Demokratycznego Socjalizmu (PDS) która uzyskała aż 7 miejsc w Parlamencie Europejskim.

Lewica socjaldemokratyczna zwyciężyła wysoko we Włoszech, gdzie blok Drzewo Oliwne pokonał rządzącą Forza Italia, premiera Silvio Berlusconiego oraz we Francji, gdzie zdecydowanie wygrała Partia Socjalistyczna. W obu tych krajach mandaty zdobyli także komuniści (tworzący frakcję Zjednoczonej Lewicy w PE). Mandatów, wbrew oczekiwaniom nie uzyskali natomiast francuscy trockiści. Mniejsze niż się spodziewano, bo tylko kilkuprocentowe było zwycięstwo hiszpańskich socjalistów z PSOE nad centroprawicową Partią Ludową.

Największy sukces konsekwentna lewica odniosła na Cyprze, gdzie komunistyczna Postępowa Partia Pracujących (AKEL) tylko nieznacznie przegrała z centroprawicą. Jako druga siła polityczna umocniła się także Komunistyczna Partia Czech i Moraw, która zdobyła ponad 20% głosów i będzie miała 6 parlamentarzystów. Pokonała tym samym rządzących socjaldemokratów, którzy zdobyli tylko 8,5% głosów i 2 miejsca w PE.
"Nowoczesna" socjaldemokracja po raz kolejny nie wytrzymała konfrontacji z elektoratem. Słabe wyniki uzyskała także "socjaldemokracja" w krajach Europy Środkowej, ogladająca się na wzory brytyjsko-niemieckie.

Dodatkowo brytyjska Partia Pracy, podobnie jak włoska prawica, zapłaciły za prowadzenie uległej wobec Stanów Zjednoczonych polityki zagranicznej.

Być może jest to początek końca koncepcji Nowej Trzeciej Drogi, co lewicy niewątpliwie wyszłoby na korzyść.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku