Amnesty International: Raport o karze śmierci

[2005-04-07 02:38:57]

Amnesty International ogłosiło raport dotyczący wykonywania kary śmierci. Zgodnie z nim w 2004 roku co najmniej 3797 osób w 25 krajach zostało straconych, a co najmniej 7395 osób w 64 krajach zostało skazanych na śmierć.

Za większość wykonanych w 2004 r. egzekucji na świecie odpowiedzialnych jest jedynie kilka krajów. Wśród nich są Chiny, które straciły co najmniej 3400 osób. Drugie miejsce zajmuje Iran, który przeprowadził minimum 159 egzekucji, a trzecie Wietnam co najmniej 64. Na czwartym miejscu są Stany Zjednoczone, w których wykonano 59 wyroków śmiertelnych. USA są przedmiotem bardzo silnej krytyki obrońców praw człowieka, gdyż nagminnie wykonywane są tam wyroki na więźniach przez wiele lat przebywających w celi, często chorych psychicznie.

W czasie, gdy dokonywano kolejnych egzekucji, nastąpił również postęp w procesie znoszenia kary śmierci. Zrezygnowały z niej Bhutan, Grecja, Samoa, Senegal i Turcja. Kilka krajów, mimo utrzymania możliwości stosowania kary śmierci w mocy, ogłosiło moratoria na egzekucje. Ustawa zawieszająca stosowanie kary śmierci zaczęła obowiązywać w Tadżykistanie, a w Kirgistanie przedłużono moratorium na egzekucje. Moratoria ogłosiły też Malawi i Korea Południowa.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku