Strajk we Francji

[2005-10-04 13:02:15]

We Francji wtorek jest dniem strajku sektora publicznego. Nauczyciele, urzędnicy, kolejarze, pracownicy transportu drogowego i lotniczego protestują w ten sposób przeciwko reformom centroprawicowego rządu.

Związkowcy z kolei ograniczyli liczbę połączeń o połowę. Odwoływano blisko 400 połączeń lotniczych, zamknięta jest większość instytucji użyteczności publicznej (szkoły, poczty, banki i ministerstwa). Nie ukazała się większość gazet.

Strajkujący domagają się odwołania prywatyzacji szeregu państwowych przedsiębiorstw i podwyżki płac. Protestują przeciwko dalszej liberalizacji rynku pracy, która uderza głównie w pracowników. Według komentarzy francuskich mediów strajk, zorganizowany przez pięć krajowych central związkowych jest pierwszym poważnym testem dla reform prawicowego rządu Dominique’a de Villepina.

Po południu w 140 miastach mają się odbyć masowe demonstracje, zwołane przez związki zawodowe, wspierane przez partie lewicy. Wedle szacunków organizatorów w protestach weźmie udział milion ludzi – najwięcej z nich będzie manifestować na paryskim Placu Republiki.

Sondaże pokazują, że francuska opinia publiczna przyjmuje akcję strajkową ze zrozumieniem. Według instytutu CSA 74 proc. Francuzów podchodzi do niej z sympatią, a według sondażu BVA 72 proc. uważa ją za "usprawiedliwioną".

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku