Ukraina: Inauguracja kampanii wyborczej
[2005-11-26 16:00:31]
Przyszłoroczne wybory będą przebiegały według nowego prawa. Wszyscy deputowani zostaną wybrani z list partyjnych, czyli inaczej niż w wyborach w 1998 i 2002 roku, kiedy to połowa deputowanych była wybierana w okręgach jednomandatowych, gdzie głosowano na konkretnego kandydata a nie na listę wyborczą. Wydłużono też kadencję parlamentarzystów. Wybrana w 2006 roku Werchowna Rada planowo będzie urzędować przez 5 lat, a nie przez 4 lata jak dotychczas. Zmieniono też próg wyborczy, a więc procent głosów, jaki w skali kraju musi uzyskać lista partyjna, aby wprowadzić swoich przedstawicieli do Rady. Od stycznia będzie on wynosił 3 procent, a nie tak jak dotychczas - 4 procent. Wszystkie te zmiany mają zapewnić większą konsolidację sił politycznych w parlamencie. Obecnie bowiem około jednej czwartej deputowanych stanowią bezpartyjni i tak zwani "niezależni". Zrealizowaniu tego celu ma służyć także wprowadzenie sankcji utraty mandatu dla deputowanych, którzy odmówią po wyborach wstąpienia do frakcji, którą utworzą deputowani z jego listy wyborczej. Zmieniły się także przepisy dotyczące wyboru premiera. Od nowej kadencji Rady to koalicja rządowa będzie wyznaczała kandydata na premiera, a nie tak jak obecnie, kiedy kandydata na premiera wskazuje prezydent. Także koalicja rządowa, a nie prezydent, będzie mogła odwoływać premiera. Prezydent zachowa jedynie nieznaczny wpływ na skład rządu. Będzie mógł on wskazać kandydatów na ministra obrony, ministra spraw zagranicznych oraz szefa służb specjalnych, ale jego wybór będzie skuteczny tylko, jeśli uzyska akceptację Rady. Prezydent zachował natomiast uprawnienie do rozwiązania parlamentu, jeśli nie dojdzie do ukonstytuowania się koalicji rządzącej oraz wyznaczenia kandydata na premiera w ciągu miesiąca od dnia wyborów. Z najnowszego sondażu preferencji politycznych przeprowadzonego przez Centrum im. A. Razumkowa wynika, że do Rady weszłoby 6 ugrupowań politycznych. Największym poparciem cieszy się obecnie Partia Regionów Ukrainy Wiktora Janukowycza (17,5 proc.). Niższe poparcie otrzymują dwa bloki kojarzone z tzw.: "pomarańczową rewolucją" - Blok Ludowy "Nasza Ukraina" prezydenta Wiktora Juszczenki (13,5 proc.) oraz Blok Julii Tymoszenko (13,4 proc.). Ponadto do Rady weszłyby także: Komunistyczna Partia Ukrainy Petro Symonenki (5,8 proc.), Socjalistyczna Partia Ukrainy Ołeksandra Moroza (5,6 proc.) i Blok Ludowy Wołodymyra Łytwyna (3,3 proc.). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?