Słowacja: Odbyły się wybory samorządowe

[2005-11-28 21:46:59]

Żadna partia nie zdominowała wyborów samorządowych na Słowacji. W większości województw rządzić będzie jednak prawica popierająca liberalny rząd premiera Mikuláša Dzurindy.

Kresťansko-Demokratické Hnutie (Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny) przewodniczącego słowackiego parlamentu Pavola Hrušovského będzie współrządził w 6 województwach, Slovenská Demokratická a Kresťanská Únia (Słowacka Unia Demokratyczna i Chrześcijańska) - w 5, Strana Maďarskej Koalície - Magyar Koalíció Pártja (Partia Koalicji Węgierskiej) - w 4, Smer-Sociálna Demokracia (Kierunek-Socjalna Demokracja) - w 3, zaś Hnutie za Demokratické Slovensko (Ruch na rzecz Demokratycznej Słowacji) Vladimíra Mečiara - w jednym.

W większości województw mieszkańcy mogli wybierać między dużymi blokami złożonymi z kilku partii politycznych.

W województwie Nitra, zamieszkałym głównie przez węgierską mniejszość, zwyciężyła tak zwana "antywęgierska" koalicja KDH, HZDS, SDKÚ, Smer-SD i SNS (Slovenská Národná Strana - Słowackiej Partii Narodowej). Koalicja zdobyła 34 na 52 możliwe mandaty w sejmiku. Węgierska SMK-MKP uzyskała 17 mandatów. Koalicja partii liberalnych ANO, HZD i SF (Aliancia Nového Občana - Sojusz Nowego Obywatela, Hnutie za Demokraciu - Ruch na rzecz Demokracji prezydenta Ivana Gašparoviča i Slobodné Fórum) zdobyła jeden mandat.

W województwie Bratysława centroprawicowa koalicja SDKÚ, SMK, ANO, SZS (Strana Zelených na Slovensku - Partia Zielonych na Słowacji) i DS (Demokratická Stranka - Partia Demokratyczna) zdobyła większość 27 z 50 mandatów. Koalicja Smer-SD, SF i HZD zdobyła 11 mandatów, zaś prawicowa KDH - 6 mandatów. 2 posłów weszło do sejmiku jako "niezależni"; po 2 wprowadziły Občianská Konzervativná Strana (Obywatelska Partia Konserwatywna) i Nezávislé Fórum.

W województwie Trnava SMK oraz koalicja KDH, SDKÚ i DS zdobyły po 15 mandatów. 5 posłów weszło do sejmiku jako "niezależnych", a 3 w ramach koalicji HZDS, Ľavicový Blok (Blok Lewicowy), PSNS (Pravá Slovenská Národná Strana - Prawicowa Słowacka Partia Narodowa) i mniejszych ugrupowań. Koalicja Smer-SD, ANO, SF i HZD będzie miała 2 posłów.

W województwie Trenčín 21 posłów będzie miała koalicja Smer-SD, KDH, SNS, HZD i SF. 20 posłów wprowadziła koalicja HZDS, ANO, PSNS i mniejszych ugrupowań. 3 posłów będzie występować jako "niezależni", zaś 1 reprezentować będzie koalicję SDKÚ i DS.

W województwie Banská Bystrica wygrała koalicja Smer-SD, SNS i HZD, zdobywając jednak tylko 18 z 49 mandatów. Koalicja KDH, SDKÚ i DS oraz koalicja HZDS i PSNS oraz mniejszych ugrupowań zdobyły po 9 mandatów. Węgierska SMK wprowadziła do sejmiku 8 reprezentantów. 5 nowowybranych posłów kandydowało jako "niezależni".

W województwie Žilina 31 z 57 mandatów obsadziła koalicja KDH, SDKÚ i DS. 15 posłów będzie miała koalicja Smer-SD, SNS, ANO i HZD, 5 - koalicja HZDS, PSNS i mniejszych ugrupowań. Również 5 weszło do sejmiku jako "niezależni", zaś 1 z rekomendacji OKS.

W województwie Košice po 13 mandatów obsadziły węgierska SMK oraz koalicja KDH i OKS. Koalicja Smer-SD i HZD zdobyła 12 mandatów, 7 to posłowie "niezależni", 6 reprezentować będzie koalicję SDKÚ, DS i SZS, po 2 - ANO i Strana Regiónov Slovenska (Partia Regionów Słowacji), po 1 - HZDS i Strana Občianskej Solidarity (Partia Solidarności Obywatelskiej).

W województwie Prešov zdecydowanie wygrała koalicja KDH, SDKÚ i DS, zdobywając 40 z 62 mandatów. 12 posłów będzie występowało jako "niezależni". 9 mandatów zdobyła koalicja Smer-SD, SNS i HZD. 1 poseł będzie reprezentował ANO.

Frekwencja wyniosła zaledwie 18,02 proc. Najwyższa była w Nitrze (27,67 proc.), zaś najniższa w Trenčínie (12,30 proc.). Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wskazuje się, że Słowacy nadal nie wiedzą czym dokładnie jest i jakie ma uprawnienia samorząd terytorialny.

Miejsca w sejmikach wojewódzkich wywalczyło w wyborach mało kobiet. W skali całego kraju jest to liczba 58 pań, które zostały posłankami. Dla porównania mandaty wywalczyło 354 mężczyzn.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku