Prawdziwy "Cz³owiek wolno¶ci", czyli zg³oszenie do plebiscytu
2014-04-21 18:18:02



„Gazeta Wyborcza” oraz TVN og³osi³y plebiscyt Ludzie wolno¶ci. W 25 rocznice tak zwanej „wolnej Polski” mo¿na wybieraæ ludzi, którzy stali siê symbolem zmian. Chodzi o to aby¶my poszukali tych, którzy nie zmarnowali talentu powiedzia³ dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.


W zwi±zku z tym chcia³bym zg³osiæ swojego kandydata. Jest nim schwytany niedawno przez policjê szef gangu wy³udzaj±cego pieni±dze metod± „na wnuczka”.

Ten nieznany mi z imienia i nazwiska bohater zas³uguje na wyró¿nienie jako symbol zmian bardziej ni¿ zg³oszeni dotychczas kandydaci. Pokaza³, ¿e w Polsce mo¿na byæ cz³owiekiem sukcesu. Nie zmarnowa³ talentu i w wolnej Polsce tworzy³ gospodarkê opart± na wiedzy, propagowan± miêdzy innymi przez takie tuzy „demokratycznej” propagandy jak Tomasz Lis, czy Adam Michnik. Podobnie jak oni wykorzystywa³ dobry wizerunek oraz ³adnie brzmi±ce sformu³owania aby zdobyæ pieni±dze. Co wiêcej robi³ to nie oczekuj±c na poklask i s³awê.

Wyró¿nienie szefa gangu by³oby te¿ gestem symbolicznym. W mikroskali wykorzysta³ te same mechanizmy, których u¿ywali liderzy „demokratycznej opozycji” na prze³omie lat 80 i 90 zesz³ego wieku. Oni mówili spo³eczeñstwu o konieczno¶ci zaci¶niêcia pasa i zmianach, które przynios± wszystkim powszechn± szczê¶liwo¶æ. Szef gangu oraz jego ludzie z kolei wmawiali starszym ludziom, ¿e pieni±dze s± potrzebne na pomoc cz³onkom rodziny. To przekazanie funduszy mia³o wiêc pomóc w wyj¶ciu z sytuacji kryzysowej, a przekazane pieni±dze oddane z nawi±zk±. Nawet efekt dzia³añ by³ podobny – utrata przez wiele osób oszczêdno¶ci ¿ycia i perspektyw. Szef gangu powinien wiêc t³umaczyæ siê podobnie, te zrabowane pieni±dze to nieuniknione koszty, które trzeba by³o ponie¶æ i mu przekazaæ w imiê wspierania najbardziej przedsiêbiorczych i utalentowanych.

Wreszcie, je¿eli „Cz³owiek wolno¶ci” ma byæ cz³owiekiem sukcesu, to szef gangu pasuje idealnie. Dawa³ pracê po¶rednikom, mniejszym oszustom, paserom i innym ludziom, znaczy siê tworzy³ miejsca pracy.
Teraz jest prze¶ladowany, za wykazywanie w³asnej inicjatywy, przez policjê i s±dy niczym wielu innych kapitalistów, których wci±¿ rujnuje pañstwo.

Przyznanie szefowi gangu wy³udzaj±cego pieni±dze nagrody „Cz³owiek wolno¶ci” by³oby wiec ogromnym impulsem dla wszystkich tych, którzy walcz± ze spo³eczeñstwem o wprowadzenie neoliberalizmu, systemu powszechnej szczê¶liwo¶ci, tak promowanego przez „Gazetê Wyborcz±” i TVN.

poprzedninastêpny komentarze