JPMorgan traci kolejny miliard ++ Gaz łupkowy zakazany ++ Kolorowa Ameryka
2012-05-18 05:24:41

Bank JPMorgan Chase traci kolejny miliard na ryzykownych operacjach finansowychFinansowy gigant, bank JPMorgan Chase, stracił kolejny miliard dolarów na derywatywach produktów finansowych. Jest to druga strata po tej ogłoszonej w ubiegłym tygodniu, która opiewała na dwa miliardy. Grupa akcjonariuszy banku złożyła pozew sądowy przeciwko jego kierownictwu, oskarżając je o wprowadzanie inwestorów w błąd poprzez ukrywanie ryzyka związanego z operacjami finansowymi, prowadzonymi przez bank. Departament Sprawiedliwości rozpoczął wcześniej w tym tygodniu śledztwo w sprawie strat poniesionych przez JPMorgan Chase, wzmocnieniu uległy też głosy nawołujące do ściślejszej regulacji Wall Street.

Vermont pierwszym stanem, który wprowadza zakaz wydobycia gazu łupkowegoVermont jest pierwszym stanem, który wprowadził zakaz wydobycia gazu łupkowego. Ustawa ustanawiająca go została podpisana w środę przez gubernatora Petera Shumlina w obecności działaczy ruchu obrony środowiska i grupy uczniów szkół średnich, którzy lobbowali za zakazem.

Gov. Peter Shumlin: "Ta ustawa zagwarantuje, że nie będziemy zanieczyszczali wód gruntowych w pogoni za źródłami energii. Jest to wiekopomna chwila. Badania stojące za eksploatacją gazu łupkowego są w najlepszym razie niepewne. Niech inne stany będą świnkami doświadczalnymi. Niech nasz stan zachowa swoje czyste źródła wody pitnej, swoje jeziora, rzeki i swoją jakość życia."


Większość dzieci urodzonych w USA nie jest już białaWedług nowych danych, pochodzących z Urzędu Statystycznego Stanów Zjednoczonych (U.S. Census), po raz pierwszy w historii tego kraju dzieci o białym kolorze skóry nie stanowią większości urodzeń. Kolorowi, a wśród nich Latynosi, Afroamerykanie, Azjaci oraz osoby ras mieszanych, stanowili 50.4% urodzeń w USA podczas 12 miesięcy od sierpnia 2010 roku do lipca 2011 roku.

Sędzia nadał sprawie sądowej przeciwko polityce przypadkowych przeszukiwań w Nowym Jorku status pozwu zbiorowegoSędzia sądu federalnego nadał sprawie sądowej przeciwko prowadzonej przez nowojorską policję polityce przypadkowych przeszukiwań (tzw. stop-and-frisk) status pozwu zbiorowego. Daje to setkom tysięcy poszkodowanych możliwość dochodzenia swoich praw. W swojej decyzji sędzia odniósł się do "głęboko poruszającej apatii", odczuwanej przez policję w odniesieniu do konstytucyjnych praw Nowojorczyków. Według niedawno opublikowanego raportu, przygotowanego przez New York Civil Liberties Union (Stowarzyszenie Obrony Praw Obywatelskich), program przypadkowych przeszukiwań w nieproporcjonalnie dużym stopniu bierze na celownik Afroamerykanów i Latynosów, którzy stanowią aż 87% osób zatrzymanych w ubiegłym roku.
Straty banku JPMorgan Chase pod lupą
2012-05-17 05:55:48

Departament Sprawiedliwości zbada dwumiliardową stratę banku JPMorgan ChaseFederalny Departament Sprawiedliwości (Department of Justice - DOJ) otworzył śledztwo w sprawie dwumiliardowej straty, poniesionej przez największy amerykański bank, JPMorgan Chase. JPMorgan potwierdził tę stratę w ubiegłym tygodniu i oświadczył, że jej przyczyną były ryzykowne operacje na derywatywach produktów finansowych. We wtorek prezes JPMorgan Jamie Dimon stawił czoła rozzłoszczonym akcjonariuszom podczas corocznego walnego posiedzenia w Tampie na Florydzie.

Jamie Dimon: "Do tego nie powinno było dojść. Nie ma na to żadnego usprawiedliwienia. Niestety, jesteśmy sami sobie winni. Trwa w tej chwili wewnętrzne dochodzenie, które ujawni, co było przyczyną tej straty. Wyciągniemy z tego wnioski i ich rezultatem będą zmiany w polityce i w procedurach, których wdrażanie już rozpoczęliśmy. Dodatkowo podejmiemy działania korekcyjne, jeśli zajdzie taka potrzeba."


Strata poniesiona przez JPMorgan Chase stała się powodem wznowienia nawoływań do poddania Wall Street bardziej restrykcyjnym regulacjom. Krytycy twierdzą, że bank uniknąłby strat, gdyby istniały regulacje, przeciwko którym aktywnie i skutecznie lobbował. Peter Skillern z firmy Reinvestment Partners oświadczył w imieniu grupy akcjonariuszy, że Dimon ma zbyt duże wpływy w JPMorgan Chase.

Peter Skillern: "Jamie Dimon jest równocześnie prezesem i szefem zarządu, co oznacza, że jest swoim własnym przełożonym. Strata 2 miliardów dolarów na derywatywach jest związana z brakiem odpowiedzialności. Ta jednostka nie była właściwie nadzorowana. Kto ją nadzoruje? Jamie. Kto nadzoruje Jamiego? Jamie. To właśnie jest problem: on jest swoim własnym szefem. Rolą zarządu jest pociąganie prezesa do odpowiedzialności."


Podczas posiedzenia, na zewnątrz zebrała się grupa osób, protestujących przeciwko korporacyjnej chciwości.

Denise Diaz: "Wielkie banki powinny być podzielone na mniejsze jednostki, a hipoteki ludzi, którzy mają problemy z opłatami, powinny zostać zmniejszone. Banki powinny trzymać się z daleka od polityki, bo to w tej chwili niszczy naszą demokrację."
Obama organizuje zbiórki pieniędzy
2012-05-12 06:20:53

Po ogłoszeniu popracia dla małżeństw par homoseksualnych Obama organizuje zbiórki pieniędzyW czwartek, jeden dzień po ogłoszeniu popracia dla małżeństw par homoseksualnych, prezydent Obama zorganizował szereg zbiórek pieniędzy na swoją kampanię wyborczą. Podczas przemówienia, które wygłosił w Seattle, Obama połączył tę deklarację ze swoim hasłem wyborczym - "naprzód".

Prezydent Obama: "Idziemy naprzód, aby znaleźć sie w kraju, gdzie każdy Amerykanin jest traktowany z godnością i z szacunkiem. Wy, tu w stanie Waszyngton, też będziecie mieli okazję do wyrażenia swojej opinii w sprawie tego, żeby każda osoba była traktowana sprawiedliwie, niezależnie od orientacji seksualnej. Jesteśmy narodem, który traktuje ludzi sprawiedliwie."


Obama zakończył ten dzień zbiórką funduszy w domu aktora i reżysera George'a Clooney'ego w Hollywood, podczas której uzbierano 15 mln dolarów. Przed miejscem zbiórki zebrała się grupa protestujących.

Melvina Bogan: "Powiedzcie prezydentowi, żeby dalej robił dobrą robotę, ale żeby był bardzo asertywny, kiedy rozmawia z bankierami, bo oni potrafia wodzić za nos."


Beverly Roberts: "Chciałabym, żeby zrobił coś więcej dla ludzi, którzy mają trudności ze swoimi hipotekami, bo... Tu nie chodzi tylko o mnie - setki, tysiące ludzi mają problemy i niektórzy mają gorsze problemy, niż ja. Bank jeszcze nie zajął mojego domu, ale wszystko zmierza w tym kierunku."
Obama popiera małżeństwa gejów +++ Książę Bahrajnu w USA
2012-05-11 05:52:17

Obama wyraża popracie dla małżeństw par homoseksualnychObama jest pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który publicznie poparł instytucję małżeństwa par homoseksualnych. Podczas wywiadu w stacji telewizyjnej ABC Obama powiedział, że jego pogląd na ten temat uległ zmianie m.in. pod wpływem jego córek.

Prezydent Obama: "Malii i Sashy nie przyszłoby do głowy, że rodzice ich kolegów mogą być inaczej traktowani. Spojrzenie na to z takiej perspektywy popycha człowieka do zmiany sposobu myślenia o tej sprawie."


Obama wygłosił tę deklarację dzień po tym, jak vice-prezydent Joe Biden również zadeklarował poparcie dla małżeństw homoseksualnych, co wywołało lawinę nacisków na Obamę, by określił swój stosunek do tej sprawy. Pomimo wyrażenia osobistego poparcia, Obama powiedział, że wciąż uważa, iż legislacja dotycząca małżeństw par homoseksualnych leży w gestii poszczególnych stanów, a nie rządu federalnego. W tym tygodniu wyborcy w stanie Karolina Północna przegłosowali poprawkę do konstytucji stanowej, zabraniającą małżeństw osób tej samej płci, a w Izbie Reprezentantów stanu Kolorado Republikanie zablokowali ustawę, mającą wprowadzić związki cywilne.

Książę Bahrajnu gości w USA, podczas gdy państwo to zapowiada ostrzejsze represjeAdministracja prezydenta Obamy gości księcia Bahrajnu Salmana bin Hamada al-Khalifę w tym samym czasie, gdy jego reżim zapowiada ostrzejsze represje wobec osób protestujących przeciwko rządowi. Podczas wspólnej konferencji prasowej z al-Khalifą w Departamencie Stanu, Sekretarz Stanu Hilary Clinton nie wspomniała wprost o represjach, odnosząc się jedynie do "wewnętrznych trudności" Bahrajnu.

Hillary Clinton: "Bahrajn jest cenionym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Działamy wspólnie w szeregu sprawach ważnych dla naszych narodów oraz w sprawach ważnych na poziomie regionu i całego globu. Będę rozmawiała z Jego Królewską Wysokością o szeregu trudności, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, z którymi boryka się Bahrajn i mam nadzieję, że uda mi sie lepiej zrozumieć wysiłki podejmowane przez rząd tego państwa. Chcę serdecznie powitać Waszą Królewską Mość w Stanach Zjednoczonych."


Oświadczenie to padło w dzień po tym, jak rząd Bahrajnu oznajmił, że wzmoże represje wobec antyrządowych demonstrantów. Rzecznik prasowy rządu powiedział agencji Reuters:

"Dokładnie przyglądamy się sprawcom i ludziom, którzy korzystają z prasy, radia i portali społecznościowych, aby zachęcać do nielegalnych protestów i do przemocy. Jeśli stosowanie prawa oznacza, że musimy stosować surowsze sankcje, to tak właśnie sie stanie."


Ostrzeżenie to zostało wygłoszone kilka dni po aresztowaniu Nabeela Rajaba, znanego działacza ruchu obrony praw człowieka w Bahrajnie. Amnesty International uznało Rajaba za "więźnia sumienia" i wezwało do jego natychmiastowego uwolnienia. Inny znany aktywista, Abdulhadi Alkhawaja, od trzech miesięcy prowadzi strajk głodowy przeciwko wyrokowi dożywocia, na który został skazany.

Bahrajn jest kluczowym sojusznikiem USA w regionie Bliskiego Wschodu - na terytorium tego państwa mieści się baza Piątej Floty Amerykańskiej Marynarki Wojennej.
Giną dzieci w Afganistanie +++ Vice-prezydent Iraku poszukiwany +++ Cięcia
2012-05-09 05:48:44

Afganistan: NATO przyznaje się do zabicia matki z pięciorgiem dzieciNATO przyznało, że w ubiegłym tygodniu w ataku bezzałogowego samolotu zginęła matka i jej pięcioro dzieci. Pentagon przyznał się do ataku po tym, jak został on publicznie ogłoszony przez gubernatora prowincji Helmand, gdzie tragedia miała miejsce. W innym incydencie, czternastu cywili zginęło w prowincji Badghis położonej na północnym zachodzie kraju. Rzecznik prasowy prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja wyraził wielki niepokój z powodu tych ataków i oznajmił, że są one nie do zaakceptowania dla afgańskiego rządu. Z innych informacji dotyczących Afganistanu: trzech żołnierzy NATO zginęło w poniedziałek na wschodzie kraju.

Interpol wydał nakaz aresztowania irackiego vice-prezydentaInterpol wydał nakaz aresztowania irackiego vice-prezydenta Tariqa al-Hashemiego w związku z podejrzeniami o planowanie i finansowanie działań terrorystycznych w tym kraju. Hashemi, jeden z najważniejszych sunnickich polityków, uciekł z Bagdadu w grudniu ub.r., kiedy znajdujący się pod kontrolą szyitów sząd Iraku oskarżył go o organizowanie szwadronów śmierci. Hashemi zaprzeczył tym oskarżeniom, twierdząc, że mają one podłoże polityczne. Istnieją podejrzenia, że Hashemi znajduje się w Turcji.

Komisja budżetowa Domu Reprezentantów zatwierdza ogromne cięcia socjalne by utrzymać finansowanie wojskaKomisja budżetowa Domu Reprezentantów, znajdującego się pod kontrolą Republikanów, zatwierdziła w poniedziałek plan zmniejszenia wydatków socjalnych o nie mniej niż 260 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Celem tych cięć jest utrzymanie finansowania wojska na obecnym poziomie. W ramach cięć obniżona zostałaby pomoc finansowa na żywność dla najuboższych (tzw. food stamps, czyli kartki), upusty podatkowe na dzieci oraz opieka zdrowotna dla ubogich (Medicaid). Zlikwidowany zostałby również tzw. Social Services Block Grant, z którego w ubiegłym roku sfinansowano 1.7 mld dolarów pomocy społecznej (m.in programy takie jak Meals on Wheels - posiłki na kółkach). Oczekuje się, że Dom Reprezentantów jeszcze w tym tygodniu zaakceptuje rekomendacje komisji, ale że nie przejdą one przez kontrolowany przez Demokratów Senat.

Quebec: studenci odrzucają rządowy plan, mający zakończyć historyczny strajkStowarzyszenia studenckie w szeregu szkół i uczelni w kanadyjskiej prowincji Quebec odrzuciły rządową propozycję, której celem było zakończenie trwającego od trzech miesięcy strajku, w którym bierze udział ok. 170 tys. studentów. Strajkujący walczą o odwołanie planowanych przez rząd podwyżek czesnego. Studenckie głosowania będą trwały jeszcze przez najbliższe dwa dni. Rządowy plan przewidywał zamrożenie podwyżki w zamian za obniżenie innych kosztów studiowania, ale pod warunkiem, że specjalnie powołana w tym celu komisja znajdzie źródła oszczędności. Wielu studentów uważa, że zaproponowane przez rząd warunki są zbyt nieprecyzyjne.
Protest w Guantánamo +++ Elektroniczne podsłuchy +++ Biden popiera małżeńst
2012-05-08 05:15:33

Więźniowie z Guantánamo organizują pokojowy protest przeciwko komisjom wojskowymPrawnicy reprezentujący pięciu więźniów Guantánamo, którzy mają odpowiadać przed komisjami wojskowymi za rolę, jaką odegrali w zamachach z 11 września 2001 roku, oświadczyli, że ten proces prawny jest celowo zniekształcony, by doprowadzić do egzekucji oskarżonych. Podczas sobotniej wstępnej procedury sądowej (ang. arraignment) oskarżeni odmówili zabierania głosu, a nawet słuchania sędziego. Prawnik jednego z nich oświadczył, że był to świadomy protest przeciwko niesprawiedliwemu systemowi. Adwokat James Harrington skrytykował reguły obowiązujące w komisjach wojskowych, zabraniające odnoszenia się podczas procesu do okresu, który jego klient, Ramzi bin al-Shibh, spędził w tajnym więzieniu CIA.

James Harrington: "Niektórych kwestii nie możemy poruszać, np. tematów związanych z ich uwięzieniem i z tym, jak ich traktowano w przeszłości. Dopóki nie zostaną wprowadzone jakieś zmiany, będziemy poddani poważnym ograniczeniom w tym względzie. A są to zagadnienia, które mają olbrzymi wpływ na ostateczną decyzję sądu."


Generał Mark Martins bronił systemu komisji wojskowych:

Mark Martins: "Niektórzy twierdzą, że wszelkie próby sądzenia oskarżonych przed komisjami wojskowymi są z konieczności skażone torturami. Osobom tym odpowiadam, że rozumiemy ich wątpliwości, ale że prawo jednoznacznie zakazuje wykorzystywania w procesie zeznań uzyskanych podczas tortur albo innego okrutnego, nieludzkiego albo poniżającego traktowania - i my będziemy się do tego prawa stosować. Te procesy będą sprawiedliwe a my, sędziowie wojskowi, będziemy wypełniali nasze obowiązki we właściwy sposób."


FBI promuje Narodową Strategię Podsłuchu ElektronicznegoWedług portalu CNET, FBI oficjalnie prosi firmy internetowe takie jak Microsoft, Facebook, Yahoo i Google, o niezgłaszanie obiekcji wobec kontrowersyjnego projektu, który wymagałby od nich instalowania w swoim oprogramowaniu specjalnych komponentów (ang. backdoors), które dadzą agencjom rządowym dostęp do danych użytkowników. FBI jest autorem projektu prawa, który wymusi na portalach społecznościowych, komunikatorach internetowych i serwisach poczty elektronicznej takie zmiany w kodzie ich aplikacji, które umożliwią prowadzenie podsłuchów. Ten projekt prawny jest częścią pakietu, który FBI na użytek wewnętrzny nazwało "Narodową Strategią Podsłuchu Elektronicznego" (ang. National Electronic Surveillance Strategy).

Biden: "Czuję się całkowicie komfortowo" z małżeństwami gejówVice-prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że czuje się "całkowicie komfortowo" z małżeństwami gejów. To stwierdzenie stoi w sprzeczności z poglądami prezydenta Obamy, który poparł związki cywilne, ale nie małżeństwa par jednopłciowych. Biden wygłosił tę uwagę podczas programu "Meet the Press", prowadzonego przez Davida Gregorego.

David Gregory:"Czy czuje się Pan teraz komfortowo z małżeństwami gejów?"

Joe Biden:"Proszę Pana, jestem vice-prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki. To prezydent podejmuje decyzje. Ja czuję się całkowicie komfortowo z tym, że mężczyźni wchodzą w związki małżeńskie z mężczyznami, kobiety z kobietami, a heteroseksualni mężczyźni i kobiety ze sobą nawzajem. Wszyscy oni powinni mieć takie same prawa i wolności obywatelskie. Szczerze mówiąc, nie widzę poza tym żadnych większych różnic."

Gregory:"Czy podczas ewentualnej drugiej kandencji administracja prezydenta Obamy oficjalnie poprze instytucję małżeństw jednopłciowych?"

Biden:"Tego nie wiem. Nie znam odpowiedzi na to pytanie."
Gaz łupkowy zatruwa szybciej +++ Proces BP przełożony
2012-05-05 05:41:48

Wydobywanie gazu łupkowego może zanieczyszczać wody gruntowe szybciej, niż dotąd sądzonoWedług najnowszych badań, środki chemiczne pompowane w głąb ziemi w kontrowersyjnym procesie wydobywania gazu łupkowego mogą przedostawać się do wód gruntowych znacznie szybciej, niż początkowo sądzono. Badania dotyczyły ogromnego złoża Marcellus Shale, położonego między stanami Nowy Jork a Virginia, w którym dokonano już tysięcy odwiertów. Naukowcy do tej pory uważali, że łupek powstrzyma przenikanie toksycznych chemikaliów do źródeł wody pitnej. Okazuje się jednak, że metody stosowane przy eksploatacji tych złóż powodują wzrost przepuszczalności skał. W rezultacie, środki chemiczne mogą przedostać się na powierzchnię już w ciągu kilku lat.

Proces BP przełożony na rok 2013Wielomiliardowy proces sądowy, w którym BP będzie odpowiadało za straty spowodowane wyciekiem ropy, został przełożony na styczeń przyszłego roku pomimo nacisków ze strony rządu USA, by rozpoczął sie już tego lata. Opóźnienie oznacza, że stany zdewastowane przez wyciek będą musiały dłużej czekać na kompensację ze strony BP i innych firm, zamieszanych w eksplozję platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku, która spowodowała wyciek prawie pięciu milionów baryłek ropy. BP naciskało na przełożenie sprawy sądowej ze względu na toczący się wciąż proces z indywidualnymi ofiarami tej katastrofy ekologicznej.
Izraelscy żołnierze niewinni +++ Neonazista morduje +++ DEA przeprasza
2012-05-04 05:54:32

Izraelska armia nie uznaje winy żołnierzy zamieszanych w masakrę cywiliIzraelska armia zakończyła śledztwo dotyczące śmierci 21 członków palestyńskiej rodziny konkluzją o niewinności zamieszanych w nią żołnierzy. Tragedia, która spotkała rodzinę Samoudi, przyciągnęła uwagę światowych mediów po tym, kiedy zostało ujawnione, że izraelskie wojsko ostrzelało domy Palestyńczyków, a później zablokowało pomoc medyczną. Poza 21 ofiarami śmiertelnymi, 45 członków rodziny odniosło obrażenia. W tym tygodniu izraelskie siły zbrojne oświadczyły, że nie udało im się znaleźć dowodów zbrodni wojennej ani celowego atakowania ludności cywilnej. Zahwa Samouni, której mąż Atiyah zginął w ataku, skrytykowała izraelskie śledztwo.

Zahwa Samouni: "To nie jest rozwiązanie. Rozstrzelali mojego męża na oczach jego dzieci. Rozstrzelali go, mimo że miał podniesione ręce do góry, a potem zaczęli strzelać do nas. Jedno z moich dzieci jest ranne, zaledwie 10 dni temu miało ostatnią operację."


Phoenix: Neonazista zabija 4 osoby, popełnia samobójstwoPrzynajmniej pięć osób zginęło w pobliżu miasta Phoenix w stanie Arizona, kiedy J.T. Ready, znany neonazista, zastrzelił cztery osoby, w tym niespełna dwuletnie dziecko, po czym popełnił samobójstwo. Ready był kandydatem w wyborach na urząd szeryfa w hrabstwie Pinal.

DEA przeprasza studenta, który o mało nie umarł w celiDEA (Drug Enforcement Administration - federalna agencja ds. walki z narkotykami) przeprosiła studenta college'u z San Diego, który nieomal stracił życie, kiedy spędził cztery dni w celi skuty kajdankami, bez wody ani jedzenia. Student, Daniel Chong, został aresztowany podczas akcji antynarkotykowej wraz z sześcioma innymi osobami, nie postawiono mu jednak żadnych zarzutów i miał zostać wypuszczony na wolność. Zamiast tego, agenci DEA skuli go kajdankami, zamknęli go w celi i zapomnieli o nim. Chon twierdzi, że słyszał osoby pracujące dla DEA za drzwiami swojej celi, ale nikt nie odpowiedział na jego wołanie o pomoc. Był zmuszony pić własny mocz i twierdzi, że kiedy został w końcu odnaleziony, był już bliski śmierci.

Daniel Chong: "Wtedy naprawdę poczułem, że opuszcza mnie życie. I z jakiegoś powodu akurat w tym momencie mnie usłyszeli, zapalili światło i mnie znaleźli. Najpierw odczułem ogromną ulgę, że żyję, ale potem zaczęło do mnie docierać, co sie ze mną stało."


Chong planuje pozwać DEA do sądu.
DN! - Wiadomości z 1 maja 2012
2012-05-02 05:41:25
Od pierwszego maja wracam do publikowania tutaj skrótów wiadomości z Democracy Now!

Doradca Obamy potwierdza zabójstwa dokonywane przy pomocy samolotów bezzałogowychDoradca prezydenta Obamy ds walki z terroryzmem John Brennan
oficjalnie potwierdził, że rząd Stanów Zjednoczonych używa samolotów bezzałogowych (ang. drones) do eliminowania niepożądanych osób poza granicami USA. Brennan wygłosił wczoraj przemówienie w Woodrow Wilson International Center for Scholars (Międzynarodowe Centrum Naukowe im. Woodrawa Wilsona):

John Brennan: "Prezydent Obama wierzy, że możemy dostarczać opinii publicznej więcej informacji bez podejmowania zbytniego ryzyka dla bezpieczeństwa naszego kraju, o ile odbywa się to rozważnie i w sposób dobrze zaplanowany. Powiem więc wprost: w pełnej zgodności z prawem i w celu zapobiegania atakom na Stany Zjednoczone oraz dla ochrony życia obywateli naszego kraju, rząd dokonuje ataków na terrorystów związanych z Al-Kaidą, czasami przy użyciu samolotów bezzałogowych. Mówię o tym tu dzisiaj, gdyż prezydent Obama polecił mi, żebym bardziej otwarcie informował o tym opinię publiczną."


Przemówienie Brennana zostało zakłócone przez aktywistkę antywojennej organizacji CODEPINK Medeę Benjamin. W ubiegły weekend Benjamin współorganizowała konferencję pt. International Drone Summit (Międzynarodowy Szczyt dot. Samolotów Bezzałogowych) w Waszyngtonie.

Medea Benjamin: "Ile żyć ludzkich jesteście gotowi poświęcić? Dlaczego nie mówicie prawdy opinii publicznej o tym, ilu niewinnych ludzi zostało zabitych? Mówię w imieniu Tariqa Aziza, szestastolatka z Pakistanu, który zginął, gdyż chciał udokumentować naloty samolotów bezzałogowych. Mówię w imieniu Abdulrahmana al-Awlakiego, szestastolatka, który urodził sie w Denver i zginął w Jemenie, tylko dlatego, że jego ojciec nie podobał się naszemu rządowi. Mówie w imieniu Konstytucji i reguł państwa prawa. Kocham państwo prawa i kocham mój kraj, ale zabijając tylu niewinnych ludzi czynicie nas wszystkich mniej bezpiecznymi."

DN! - Wiadomości z 23 lutego 2012
2012-02-24 05:39:04

Afgański żołnierz zastrzelił dwóch amerykańskich żołnierzy podczas protestu przeciwko paleniu KoranówW Afganistanie trwają gwałtowne protesty przeciwko paleniu Koranów przez wojska NATO. Afgański żołnierz zastrzelił dzisiaj dwóch żołnierzy amerykańskich w bazie wojskowej we wschodnim Afganistanie. Do zdarzenia doszło, kiedy protestujący próbowali wedrzeć się do bazy.

Bradley Manning w sądzie w związku z WikiLeaksSzeregowy Bradley Manning, oskarżony o kradzież tysięcy tajnych dokumentów i przekazanie ich WikiLeaks, po raz pierwszy stanął dzisiaj w sądzie wojskowym na rozprawie wstepnej (arraignement). Manningowi postawiono 22 zarzuty, w tym wspomaganie wroga. [Manning, urodzony w 1987 roku, został aresztowany w maju 2010 roku i od tamtej pory przebywa w więzieniu wojskowym w USA, gdzie spędził wiele miesięcy w izolatce i zachodzą obawy, że poddawano go psychologicznym torturom - przyp. tłum.]
DN! - Wiadomości z 22 lutego 2012
2012-02-23 05:26:04

USA sygnalizują możliwość dostarczania broni syryjskim rebeliantomRzeczniczka prasowa Departamentu Stanu USA Victoria Nuland powiedziała, że Stany Zjednoczone biorą pod uwagę dostarczanie broni syryjskim rebeliantom, walczącym z reżimem Assada:

Staramy się w tej chwili wywierać na reżimie presję, czym chcemy doprowadzić do politycznego rozwiązania konfliktu i pomóc Syryjczykom w znalezieniu politycznej alternatywy w humanitarny sposób. Mówiłam już to wielokrotnie i powtórzę to również dzisiaj: nie wydaje nam się, żeby dalsza militaryzacja Syrii była dobrym pomysłem. Z drugiej strony, macie Państwo rację przypominając, że wszystkie opcje są brane pod uwagę.


Afganistan: cztery ofiary śmiertelne w protestach przeciwko paleniu KoranówW Afganistanie rośnie oburzenie, spowodowane paleniem Koranów przez żołnierzy koalicyjnych w bazie w Bagram. Dzisiaj w Kabulu odbył się protest, który zakończył się krwawym starciem z afgańskim wojskiem. Przynajmniej cztery osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych. Głównodowodzący sił NATO w Afganistanie, generał John Allen, przeprosił za palenie Koranów i zapowiedział śledztwo:

Jeśli od wielu lat giniemy obok żołnierzy afgańskich, to dlatego, że wierzymy w nich, wierzymy w ich kraj i chcemy wykorzystać każdą okazję, by przynieść im jaśniejszą przyszłość. To były odizolowane incydenty i moim przeprosinom wobec wszystkich Afgańczyków musi towarzyszyć zapewnienie ich, że kiedy tego typu incydenty mają miejsce, to my je bardzo szybko skorygujemy i ukarzemy winnych.


Obama chce obniżyć podatek korporacyjny do 28%Prezydent Obama niedługo przedstawi propozycję zmian w korporacyjnym prawie podatkowym, zgodnie z którymi podatek dochodowy od korporacji zmaleje z 35% do 28%. Dla wyrównania spadku w dochodach państwa, spowodowanego tymi zmianami, Biały Dom proponuje wyeliminowanie szeregu odpisów oraz dziur prawnych, kosztujących budżet miliardy dolarów rocznie. Plan zawiera również propozycję nałożenia minimalnego podatku od zysków osiągniętych za granicą.

Sąd pozwala miastom stanu Nowy Jork zabraniać wydobywania gazu łupkowegoSąd w stanie Nowy Jork przyznał miastom prawo do zabraniania kontrowersyjnej praktyki wydobywania gazu łupkowego w ich granicach administracyjnych. Phillip Rumsey, sędzia Sądu Najwyższego, zdecydował, że wydawanie takich zakazów wchodzi w zakres przepisów o zagospodarowaniu przestrzeni. Decyzja ta może okazać się bardzo pomocna wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego, pragnących wprowadzić zakaz wydobywania gazu łupkowego z ogromnych złóż, znajdujących się w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.
DN! - Wiadomości z 21 lutego 2012
2012-02-22 05:56:07

Raport: Oscary są przyznawane w 94% przez białych i w 77% przez mężczyznWedług raportu, opublikowanego przez Los Angeles Times, tegoroczne Oscary będą przyznawane prawie wyłącznie przez osoby o białym kolorze skóry i w większości - przez mężczyzn. Oscary są przyznawane w wyniku głosowania 5765 członków Academy of Motion Picture Arts and Sciences, z których 94% to biali i 77% to mężczyźni. Afro-Amerykanie stanowią jedynie około 2% głosujących, a Latynosi - niecałe 2 procent.
DN! - Wiadomości z 20 lutego 2012
2012-02-21 06:05:46

Raport: podatnicy znowu zasponsorują banki w USAFinancial Times podaje, że amerykańscy podatnicy zasponsorują część sumy 26 miliardów dolarów, którą pięć dużych banków ma wypłacić jako odszkodowanie za nielegalne odbieranie domów właścicielom i nieprawidłowości w prowadzeniu spraw hipotecznych. W treści umowy sądowej znajduje się nieupubliczniona klauzula, która pozwala bankom wliczyć do tej sumy również przyszłe zmiany w pożyczkach hipotecznych, które mają być wdrożone w ramach wcześniejszej inicjatywy, mającej na celu zmniejszenie przejmowania nieruchomości przez banki od niewypłacalnych dłużników (foreclosures). Neil Barofsky, który był inspektorem generalnym funduszu ratowania amerykańskich banków (TARP), powiedział, że klauzula ta oznacza de facto, że najnowsza ugoda sądowa, dotycząca fałszerstw hipotecznych, stała się - zamiast być, jak to miało w założeniu być, formą ukarania praktyk, stosowanych przez banki przy przejmowaniu nieruchomości - kolejną formą przekazywania im publicznych pieniędzy.
DN! - Wiadomości z 16 lutego 2012
2012-02-17 06:05:47

Raport: Niedożywienie zabija pięcioro dzieci każdej minutyWedług opracowanego przez organizację Save the Children raportu, niedożywienie jest "niewidocznym kryzysem", który każdej minuty zabija pięcioro dzieci na świecie. Według raportu, prawie pół miliarda dzieciom w ciągu najbliżych 15 lat grozi permanentny uszczerbek na zdrowiu, spowodowany niedożywieniem, które dotyka co czwartego dziecka na Ziemi.

Obama nie nawiązuje do walki o prawa pracownicze w WisconsinWe wtorek prezydent Obama odwiedził fabrykę w Milwaukee w stanie Wisconsin i wygłosił przemówienie, w którym chwalił swój projekt powstrzymywania przenoszenia miejsc pracy poza granice USA (tzw. insourcing):

"Ostatnią rzeczą, na którą możemy sobie pozwolić, jest kontynuowanie polityki, która spowodowała cały ten bałagan. Nie wrócimy do gospodarki, która była osłabiona wyprowadzaniem miejsc pracy poza granice kraju, niespłacalnymi długami i sztucznymi zyskami finansowymi. Potrzebujemy gospodarki opartej o amerykańskie fabryki, z wykorzystaniem amerykańskiej ekspertyzy, amerykańskich źródeł energii i umiejętności amerykańskich robotników. Potrzebujemy odnowy amerykańskiej etyki ciężkiej pracy, fair play i dzielenia się odpowiedzialnością. O to właśnie nam chodzi."


Wizyta Obamy zbiegła się w czasie z pierwszą rocznicą masowych protestów przeciwko próbie drastycznego ograniczenia praw związkowych pracowników sektora publicznego przez republikańskiego gubernatora Scotta Walkera. W swoim przemówieniu Obama nie odniósł się jednak ani słowem do tych wydarzeń. Sam Walker nie pojawił się na wystąpieniu Obamy, zasłaniając się grypą.
DN! - Wiadomości z 15 lutego 2012
2012-02-16 05:37:14

NATO przyznaje się do zabcia ośmiorga dzieci w nalocie w AfganistanieDowodzone przez Amerykanów siły NATO w Afganistanie przeprosiły za nalot, który w ubiegłym tygodniu zabił ośmioro afgańskich dzieci. Okoliczni mieszkańcy od razu obwinili NATO, ale siły koalicyjne dopiero po kilku dniach przyznały się do winy. Generał Lewis Boone, rzecznik prasowy NATO, potwierdził nalot i wyraził ubolewanie:

"Przede wszystkim pragnę złożyć szczere kondolencje rodzinom ośmiorga ofiar, które straciły życie w wyniku nalotu sił koalicyjnych. Pomimo tego, że taktyczne dyrektywy były szczegółowo przestrzegane, znamy w tej chwili nieszczęśliwe rezultaty tego zdarzenia."


Według raportu ONZ, liczba ofiar cywilnych w Afganistanie wzrosła w ubiegłym roku piąty rok z rzędu - z niemal 2800 do ponad 3000.

272 osoby zginęły w pożarze więzienia w HondurasieW pożarze więzienia w Hondurasie zginęło przynajmniej 272 więźniów. Wielu z nich spłonęło żywcem w swoich celach. O przyczynienie się do śmierci więźniów oskarżono posiadającego klucze strażnika, który był nieobecny podczas zdarzenia. Pożar wybuchł w nocy z wtorku na środę w więzieniu, położonym około 144 km na północ od stolicy kraju, Tegucigalpy.

Miłośnicy zwierząt domowych protestują przeciwko Romney'emuGrupa miłośników psów zorganizowała we wtorek przed wystawą rasowych psów Westminster Kennel Club Dog Show w Madison Square Garden w Nowym Jorku protest przeciwko kandydatowi na kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta, Mittowi Romney'emu. Obrońcy praw zwierząt krytykują Romney'ego za przewożenie swojego psa w klatce zamocowanej na dachu samochodu podczas wakacji w latach 1980-tych. Protestujący przyprowadzili na demonstrację swoich czworonożnych pupili.

Alan Charney: "Celem naszej akcji było wykorzystanie wystawy jako sposobu na przekazanie szerszej publiczności informacji o złym traktowaniu swojego psa przez Mitta Romney'ego wiele lat temu. Interesuje nas to, co ten epizod mówi o jego charakterze i o tym, czy w związku z tym jest on odpowiednim kandydatem na fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. Osoba, która jest w stanie potraktować swoje zwierzę w taki sposób, jak Mitt Romney, nie jest raczej najlepszym kandydatem na prezydenta."
DN! - Wiadomości z 13 lutego 2012
2012-02-14 05:30:51

Amerykańskie siły specjalne chcą uproszczonych procedurWedług New York Timesa, najwyższy szczeblem oficer amerykańskich sił specjalnych próbuje uzyskać pozwolenie na wysyłanie swoich żołnierzy w dowolne miejsce na świecie z pominięciem standardowych procedur Pentagonu (chodzi o wymagane zezwolenia na wysyłanie wojsk do obcych krajów). W szczególności, Admirał William McRaven chce zwiększyć obecność sił specjalnych w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Romney wygrywa w Maine oraz na konferencji CPACW kampanii prezydenckiej, Partia Republikańska w stanie Maine ogłosiła Mitta Romney'ego zwycięzcą w głosowaniu, które odbyło się w sobotę. Uzyskał on przewagę jedynie 194 głosów nad Ronem Paulem. Współpracownicy Paula twierdzą, że mógł on wciąż wygrać, gdyż wyniki z jednego okręgu wyborczego nie dotarły na czas z powodu śnieżycy.

Romney wygrał również w sondażu, przeprowadzonym podczas Conservative Political Action Conference (CPAC - Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej). Santorum oskarżył go o sfałszowanie wyników - zanotowano wiele doniesień o wynajmowaniu przez Romney'ego autobusów, które przywoziły na konferencję studentów, oraz o opłacanie swoim sympatykom kosztów rejestracji. W piątek Romney wygłosił przemówienie podczas konferencji:

"Spędziłem 25 lat, równoważąc budżety, eliminując marnotrastwo i - na marginesie - trzymając się tak daleko od rządu, jak to tylko możliwe. Robiłem te rzeczy, w których konserwatyzm świetnie się sprawdza. Otwierałem nowe firmy i podnosiłem z gruzów firmy upadające. I nie wstydzę się powiedzieć, że odniosłem wiele sukcesów."


Budżet Obamy przewiduje podniesienie podatku dla milionerów oraz cięcia w publicznej służbie zdrowiaDzisiaj został ogłoszony budżet rządu USA na rok wyborczy, przewidujący między innymi podniesienie podatku dla milionerów, miliardy dolarów na tworzące miejsca pracy projekty infrastrukturalne oraz 4 biliony dolarów cięć budżetowych przez następne 10 lat. Znalazło się w nim między innymi wezwanie do redukcji finansowania publicznej służby zdrowia dla osób starszych i najbiedniejszych (Medicare and Medicaid) o 360 miliardów dolarów.
DN! - Wiadomości z 8 lutego 2012
2012-02-09 05:04:59

Rick Santorum wygrywa we wszystkich trzech stanachEx-senator z Pennsylvanii, konserwatywny katolik Rick Santorum, znacząco polepszył swoją sytuację w wyścigu do republikańskiej nominacji na kandydata na prezydenta, wygrywając we wczorajszych głosowaniach w Minnesocie, Colorado i Missouri. W Minnesocie Santorum otrzymał prawie 45% głosów; drugi był Ron Paul (27%), a dotychczasowy faworyt, Mitt Romney - trzeci (17%). W Colorado Santorum miał przewagę około 5% nad Romney'm. Santorum zakończył wieczór wyborczy przemówieniem w Missouri:

"Wow! Konserwatyzm ma się świetnie w Missouri i Minnesocie. Mam nadzieję, że słuchaliście tego, co mieliśmy do powiedzenia, bo jeśli słuchaliscie, to wiecie, że w sprawach takich jak opieka zdrowotna, środowisko, handel emisjami oraz ratowanie Wall Street pieniędzmi podatników, Mitt Romney zajmuje takie samo stanowisko, jak prezydent Obama i nie byłby najlepszą osobą, by walczyć o wolność w Ameryce."


Wczorajsze wyniki powinny ożywić nieco kulejącą kampanię Santorum i stanowić zagrożenie dla pozycji byłego gubernatora Massachusetts Mitta Romney'ego, który do tej pory był faworytem w wyścigu wyborczym. Podczas przemówienia w Denver Romney pogratulował Santorum:

"To był dobry dzień dla Ricka Santorum. Chciałbym mu pogratulować i życzyć mu wszystkiego najlepszego. Będziemy dalej uczestniczyli w kampanii i spodziewam się, że to ja, z waszą pomocą, zdobędę nominację [na kandydata na prezydenta]. Chciałbym więc pogratulować wszystkim Republikanom, a szczególnie senatorowi Santorum, i z niecierpliwością czekam na kolejne głosowania."


W ten weekend republikański wyścig przedwyborczy przesuwa się do stanu Maine, a później do Arizony i Michigan.

Sąd apelacyjny odrzuca zakaz małżeństw par homoseksualnych w KaliforniiSąd apelacyjny w Kalifornii uznał, że zakaz małżeństw par homoseksualnych, przegłosowany w tym stanie w 2008 roku w referendum zwanym Proposition 8, jest niezgodny z konstytucją. Sędzia Stephen Reinhardt napisał w uzasadnieniu: "Proposition 8 nie ma innego celu i skutku, niż obniżenie statusu i godności gejów i lesbijek w Kalifornii i służy temu, by oficjalnie przeklasyfikować ich związki i rodziny jako mniej wartościowe od związków, zawieranych przez pary heteroseksualne."

Kris Perry and Sandy Stier, które pozwały Proposition 8 do sądu, przyjęły tę decyzję z zadowoleniem:
Kris Perry: "Żyjemy w miejscu, gdzie wolność i szacunek przychodzą łatwiej i gdzie ochrona przed krzywdą jest tym, co nasz rząd robi dla nas, a nie przeciwko nam."
Sandy Stier: "Dzisiaj nasz sąd wysłał nam i naszym dzieciom bardzo ważne przesłanie: że wszyscy jesteśmy równi, że zasługujemy na to, by mieć takie same prawa i że wszyscy jesteśmy ważni."


Decyzja sądu wchodzi w życie dopiero za dwa tygodnie. Obserwatorzy spodziewają się, że sprawa małżeństw homoseksualnych w Kalifornii ostatecznie trafi przed Sąd Najwyższy USA.

Raport: mieszkający w USA ekstremiści muzułmańscy nie stanowią zagrożeniaNowo opublikowany raport stwierdza, że spiski terrorystyczne radykalnych muzułmanów w USA nie stanowią praktycznie żadnego zagrożenia w porównaniu z działalnością innych grup. Raport został przygotowany przez Triangle Center on Terrorism and Homeland Security i stwierdza, że w 2011 roku tylko 20 amerykańskich muzułmanów zostało oskarżonych o przygotowywanie lub uczestnictwo w aktach przemocy. W 2010 roku było to 26 osób, a w 2009 roku - 47 osób. Spośród popełnionych w ubiegłym roku 14 tys. zabójstw, żadne nie było wynikiem muzułmańskiego ekstremizmu. Autor raportu, Charles Kurzman, powiedział, że muzułmanie w Ameryce stanowią "minimalne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego". Raport został przedstawiony w momencie, gdy toczy się kontrowersyjna sprawa zwiększonej inwigilacji wspólnot arabskich i muzułmańskich przez policję miasta Nowy Jork.
DN! - Wiadomości z 7 lutego 2012
2012-02-08 06:07:18

Wyborcy w trzech stanach szykują się do głosowania, a Gingrich krytykuje Romney'egoWyborcy w stanach Minnesota, Colorado i Missouri będą mieli dziś [7 lutego] okazję, żeby oddać głos w wyborach na kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych. W Colorado i Minnesocie odbędą się tzw. caucuses [rodzaj wiecu połączonego z głosowaniem - przyp. tłum.], zaś w Missouri - primary ["klasyczne" głosowanie - przyp. tłum.], mimo że w tym stanie w marcu zostanie zorganizowany również caucus. Jest to pierwszy dzień tegorocznej kampanii, w którym przedwyborcze głosowanie odbywa się w więcej niż jednym stanie na raz. W poniedziałek, republikański kandydat na kandydata na prezydenta Newt Gingrich kontynuował swoje ataki na prowadzącego w wyścigu Mitta Romney'ego:


"Gubernator Romney nie reprezenuje sobą głębokiej zmiany. Spójrzmy na to, co robił w Massachusetts - generalnie dostosowywał się do liberalnych Demokratów. Jeśli porówna się jego projekt systemu opieki zdrowotnej z projektem Obamy, jeśli spojrzy się na to, jakich mianował sędziów - były to osoby, z których liberalni Demokraci byli zadowoleni. Nie jest złą osobą per se, ale nie jest również osobą, która obejmuje urząd i naprawdę zaczyna dokonywać zmian."


Katolicy będą "na ulicach" walczyć z Obamą o antykoncepcjęOrganizacje katolickie protestują przeciwko jednemu z punktów reformy systemu opieki zdrowotnej prezydenta Obamy, wymagającej, by wszystkie ubezpieczenia zdrowotne, łącznie z tymi, które są oferowane przez katolickie szpitale i uniwersytety, zawierały na liście świadczeń darmową antykoncepcję. Sprawa ta może okazać się jednym z najważniejszych punktów kampanii prezydenckiej. Grupy wspierające prawa reprodukcyjne kobiet z satysfakcją przyjęły to rozwiązanie, poparte raportem niezależnego Institute of Medicine [Instytutu Medycyny], według którego kontrola urodzeń jest niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia kobiet. W poniedziałek, Bill Donohue z Catholic League [Ligi Katolickiej] powiedział: "Będziemy z tym walczyć w sądach, a nawet na ulicach". Republikańscy kandydaci na prezydenta, Mitt Romney i Newt Gingrich, skrytykowali ten punkt reformy; Gingrich powiedział, że prezydent Obama "wypowiedział wojnę Kościołowi Katolickiemu". Katoliccy księża namawiają wiernych, by pisali listy protestujące do członków Kongresu ze swoich okręgów wyborczych.
Kilka słów o "Democracy Now!"
2012-02-07 04:53:07
Democracy Now! to anglojęzyczny, niezależny godzinny program informacyjny o zasięgu międzynarodowym, prowadzony przez wielokrotnie nagradzanych dziennikarzy, Amy Goodman and Juana Gonzaleza. Democracy Now! prezentuje opinie często pomijane w korporacyjnych mediach, uzupełniając je o perspektywę historyczną. Program jest miejscem debat na najważniejsze tematy współczesności.

Democracy Now! powstało w 1996 roku jako codzinny program wyborczy, emitowany na falach kilkunastu lokalnych stacji radiowych, ale szybko przekształciło się w największy kolaboracyjny projekt medialny w Ameryce Północnej. W tej chwili program jest nadawany po angielsku i hiszpańsku przez ponad 800 stacji radiowych i telewizyjnych w całych Stanach Zjednoczonych. Jest on również dostępny w całości – audio, wideo i transkrypt – w internecie. Magazyn Time uznał Democracy Now! za jeden z najlepszych podcastów („Pick of the Podcasts”) obok bardzo znanego Meet the Press ze stacji NBC.

Democracy Now! nie jest finansowane z reklam, donacji korporacyjnych ani grantów rządowych. Jedynym źródłem utrzymania programu są sumy ofiarowane przez indywidualnych darczyńców.

Aby dowiedzieć się więcej na temat Democracy Now!, najlepiej odwiedzić stronę internetową programu: democracynow.org.

Od jutra będę na łamach tego bloga prezentował polskie tłumaczenie najważniejszych wiadomości, pochodzących z serwisu Democracy Now!. Mam nadzieję, że przybliży to czytelnikom realia społeczne i polityczne Stanów Zjednoczonych.

Zapraszam serdecznie!

Michał Błażejczyk