Stachura: Nadzieja na przełamanie hegemonii

[2006-03-09 00:27:52]

W bogo-ojczyznianej atmosferze współczesnej Polski trudno żywić jakiekolwiek nadzieje. A jednak pojawiła się możliwość rehabilitacji lewicowego języka w dyskursie społecznym, a nawet przełamania neoliberalnej hegemonii na rodzimym rynku prasowo-wydawniczym. Dyskredytacja do niedawna rządzącej pseudo-lewicy, oraz alians nowej prawicy z narodowymi antyglobalistami doprowadziły do upadku lewicowej kultury i krytyki. Zarazem dały świadectwo stanu świadomości polskiej inteligencji, niezdolnej nawiązać do tradycji polskiej lewicowej krytyki i połączenia jej z dyskusją w innych krajach.

Dotychczas brak było w Polsce wysokonakładowego pisma łączącego emancypacyjne treści z solidną publicystyką. Poza niewielkimi grupami intelektualistów brak było też świadomości, że to, co dzieje się w Polsce, można zrozumieć tylko w kontekście problemów wykluczenia w ramach kapitalistycznej globalizacji i transformacji światowego systemu kapitalistycznego.

W Empikach pojawił się w tym miesiącu nowy lewicowy miesięcznik: Le Monde Diplomatique, edycja polska.

W pierwszym numerze Przemysław Wielgosz pisze: „Oddajemy do rąk czytelników pierwszy numer polskiej edycji miesięcznika Le Monde diplomatique. Uznaliśmy, że pismo takie jest potrzebne zarówno nam, którzy od dawna marzyliśmy o jego wydawaniu, jak i polskiej scenie publicznej, która powinna sobie uświadomić, że i u nas spotykamy odmiany globalnych zjawisk: jak Amerykanie mamy swoją wersję rewolucji konserwatywnej, do Brazylijczyków zbliża nas niewolniczo-poddańcze dziedzictwo w strukturze społecznej, a do mieszkańców Bliskiego Wschodu ekspansja religijnego fundamentalizmu.
(...)
Czy tego chcemy czy nie, Guantanamo, Abu Ghraib, Faludża, Bagram obciążają także i nasz rachunek. Nie da się tego po prostu przemilczeć i zignorować. Nie da się mówić o demokracji i prawach człowieka w Polsce nie uwzględniając globalnego kontekstu. Musimy zdać sobie sprawę, że współżyjemy z resztą świata.”

Pierwszy numer otwierają eseje Zygmunta Baumana, Roberta Kurza oraz Jacquesa Derridy.

Polski Le Monde Diplomatique wydawany jest prze Instytut Wydawniczy KiP, znany min. z wydawania takich pism, jak "Lewą Nogą", "Rewolucja" i „Bez Dogmatu”.

W skład redakcji wchodzą m. in. Katarzyna Chmielewska, Jerzy Szygiel oraz Zbigniew Marcin Kowalewski. Redaktorem naczelnym jest znany publicysta Przemysław Wielgosz.

Należy życzyć im powodzenia, by nowymi treściami wykroczyli poza neoliberalny horyzont specyficznie pojmowanej demokracji, która zamiast przełamywać, petryfikuje społeczne wykluczenie, a także utrwala antysemityzm i islamofobię, patriarchat, kseno- i homofobię. Oby w swej pracy redakcyjnej nie dali się zniszczyć przez – jak to zawsze w tym kraju bywa - „polskie piekło”; by nie dali się ugłaskać przez establishment centrolewicy ani nie ulegli umysłowej kompromitacji przez infiltracje nowej prawicy i innych ugrupowań, które od lat grasują na polskiej scenie alternatywnej.

Powodzenia !

Michał Stachura


recenzja ukazała się pierwotnie na łamach portalu Racjonalista.pl

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


30 kwietnia:

1793 - We Wrocławiu pruskie wojsko stłumiło powstanie krawców.

1847 - Policja i wojsko pruskie stłumiły rozruchy głodowe w Poznaniu.

1883 - Urodził się Jaroslav Hašek, czeski pisarz, żołnierz Armii Czerwonej.

1885 - Zmarł Jens Peter Jacobsen, duński pisarz i poeta, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców skandynawskich, biolog, zdeklarowany wolnomyśliciel i ateista.

1911 - We Florencji zmarł Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.

1916 - Upadek powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1930 - Urodził się Félix Guattari, francuski psychoterapeuta i filozof. Współtwórca pojęcia "schizoanaliza" i jednego ze znaczeń terminu "ekozofia".

1938 - W Trinidad urodził się Inti Peredo, boliwijski działacz komunistyczny; walczył w oddziale Che Guevary.

1943 - Zmarła Beatrice Webb, brytyjska ekonomistka, socjalistka, współzałożycielka Towarzystwa Fabiańskiego, żona laburzystowskiego polityka i ministra Sidneya Webba.

1950 - W więzieniu w Rawiczu zmarł Kazimierz Pużak, wybitny działacz PPS.

2011 - Zmarł Ernesto Sábato, argentyński pisarz i myśliciel, autor m.in. książek "Tunel" i "O bohaterach i grobach".


?
Lewica.pl na Facebooku