Warszawa: W obronie pracowników ZUTechu

[2006-06-20 10:08:48]

Około 150 osób wzięło udział w organizowanej wczoraj przez przez KPiORP pikiecie w obronie zwolnionych pracowników ZUTech Sp. z o.o., którzy od lat walczą o należne im odprawy i zaległe pensje.

Demonstrację, która odbywała się pod ministerstwem sprawiedliwości wsparły WZZ "Sierpień`80", Polska Partia Pracy, Grupa na rzecz Partii Robotniczej, Czerwony Kolektyw-Lewicowa Alternatywa, Stowarzyszenie "Enklawa", Młodzi Socjaliści oraz Konfederacja Pracy.

Maciej Guz działacz Konfederacji Pracy oraz NL/NLR i były pracownik Zutechu stwierdził, że już powstanie tej spółki było celowym działaniem w celu pozbycia się pracowników, ponieważ wydzielono ją z Fabryki Samochodów Osobowych nie dając jednocześnie żadnego kapitału. Podkreślił że w procederze oszukiwania pracowników wzięli udział również szefowie działających w zakładzie związków zawodowych.

Zbigniew Kaźmierczak działacz PPP i były pracownik FSO stwierdził, że zarobki tamtejszych szefów związków sięgały nawet 15 tysięcy złotych. Pomimo że biurokraci ci oszukali pracowników, dziś sprawują wysokie funkcje w strukturach regionalnych OPZZ i "Solidarności". Powiedział że w wyniku braku ich działań z ponad 12 tysięcy pracowników do dzisiaj pracuje jedynie około 2,5 tys., a zakład zamieniono w montownię, która rozmontowywuje samochody, aby później w częściach wysyłać je na Ukrainę.

Krzysztof Łabądź z "Sierpnia`80" stwierdził, że Komitet będzie bronił wszystkich pracowników którzy nie otrzymują należnych im pieniędzy i że międzyzakładowa solidarność jest bardzo istotna. Zwrócił się także do ministra Zbigniewa Ziobro, aby wreszcie zajął się sprawą oszukiwania pracowników.

Przedstawiciele protestujących udali się do ministerstwa, gdzie spotkali się z wiceministrem. Wręczyli mu petycję w której domagają się zdecydowanych działań. Wiceminister zapewnił, że zajmie się sprawą oraz że zainteresuje prokuraturę rzekomą niegospodarnością zarządu FSO.

Po demonstracji zebrani podzielili się na grupy i udali się z petycjami do wszystkich 19 biur poselskich warszawskich posłów.

Piotr Ciszewski
Patryk Kisling


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


3 maja:

1849 - W Dreźnie wybuchło powstanie pod wodzą Michaiła Bakunina.

1891 - W Krakowie urodził się związany z lewicą awangardowy poeta Tadeusz Peiper.

1921 - Urodził się Vasco dos Santos Gonçalves, premier Portugalii w latach 1974-1975 (po rewolucji goździków); przeprowadził upaństwowienie banków i towarzystw ubezpieczeniowych.

1936 - Front Ludowy wygrał wybory parlamentarne we Francji.

1969 - USA: Policja zatrzymała 12 tys. uczestników demonstracji przeciwko wojnie w Wietnamie.

1974 - Powstała centrolewicowa Portugalska Demokratyczna Partia Pracy (PTDP); pierwsza partią polityczną ustworzoną po Rewolucji Goździków.

2002 - Zmarła Barbara Castle, brytyjska polityczka Partii Pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku