NIK krytycznie o uczelniach wyższych

[2002-07-23 16:39:31]

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła dzisiaj raport, z którego wynika, że państwowe szkoły wyższe organizując odpłatne formy studiów, powszechnie stawiają na ilość a nie na jakość kształcenia. Wiceprezes NIK Zbigniew Wesołowski stwierdził, że ustalenia kontroli wręcz przeszły oczekiwania tej instytucji w sensie negatywnym.

Według raportu NIK, uczelnie tworząc studia płatne, nie zapewniały swoim studentom odpowiednich warunków do ukończenia nauki i uzyskania kwalifikacji zawodowych podobnych do tych, jakie uzyskują ich koledzy ze studiów dziennych. Nierówne traktowanie studentów dziennych i zaocznych czy wieczorowych widać było już na samym początku, podczas przyjmowania na studia. Od studentów, którzy mieli płacić za naukę, wymagano dużo mniej: najczęściej przeprowadzano z nimi tylko rozmowę kwalifikacyjną, a często obligowano jedynie do przedstawienia świadectwa dojrzałości. Dysproporcje jeszcze bardziej widać było w takcie trwania nauki. Oferta programowa studiów zaocznych i wieczorowych znacznie różniła się od oferty programowej studiów dziennych - w wymiarze godzinowym była o dwie trzecie mniejsza, pod względem przedmiotów - uboższa o połowę.

Z raportu wynika, że pomimo tak kiepskiej oferty, uczelnie ustalały wysokość opłat na studiach płatnych na zasadach wolnorynkowych czyli o ich wysokości decydowały: renoma uczelni, popularność kierunków, liczba kandydatów, rok studiów a także... potrzeby finansowe i inwestycyjne uczelni. Żeby więcej zarobić, uczelnie wielokrotnie przekraczały limity kandydatów i przyjmowały ich znacznie więcej niż pozwalały na to warunki lokalowe i kadrowe.

NIK stwierdziła ponadto, że 14 z 25 skontrolowanych szkół wyższych prowadziła kształcenie w swoich ośrodkach zamiejscowych, często nielegalnych i nie mających odpowiednich warunków kadrowych i lokalowych. Tak było m.in. z Uniwersytetem Łódzkim, który prowadził nielegalne filie w Ostrołęce, Sieradzu, Skierniewicach i Kutnie.

NIK w swoim raporcie szczególnie krytykuje zawieranie umów przez uczelnie z różnymi podmiotami (m.in. szkołami niepaństwowymi), które właściwie sprowadzały się jedynie do odpłatnego przekazywania kompetencji. W praktyce oznaczało to, że student uczył się w szkole niepaństwowej nie mającej pozwolenia na wydawanie dyplomów magisterskich ale dyplom i tak robił, gdyż potwierdzała go jakaś "zaprzyjaźniona" uczelnia państwowa.

Z raportu wynika, że w latach 1997-2001 liczba studentów zwiększyła się o 30 proc., a nauczycieli akademickich tylko o 5 proc. Powodowało to pogarszanie się warunków studiowania, gdyż wielu nauczycieli akademickich podejmowało pracę na kilku etatach lub było związanych umową z wieloma (nawet kilkudziesięcioma) szkołami wyższymi.

NIK przeprowadziła kontrolę z własnej inicjatywy. Postępowaniem objęto lata akademickie 1999/2000 i 2000/2001, wykorzystano także dane statystyczne z lat wcześniejszych. Kontrolą objęto Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu oraz 25 spośród 83 państwowych szkół wyższych przez ten resort nadzorowanych.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku