Broniarz: Oświata na kolanach

[2006-10-14 11:28:48]

Z prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomirem Broniarzem rozmawia Ryszard Poradowski.

Dlaczego obecna władza nie kocha ZNP?

Dlatego, że nasi członkowie - jak na profesjonalistów i związkowców przystało - mają odwagę mówić, że minister edukacji błądzi, że ma złe pomysły i epatuje pustosłowiem, a ponadto zajmuje się sprawami, które powinien rozwiązywać dyrektor szkoły. Pan Giertych nie spełnia elementarnych wymogów związanych z resortem, jako polityk wykorzystuje ministerstwo do realizacji zadań politycznych i zachowuje się przy tym jak słoń w składzie porcelany, mówiąc, co wie, a nie wiedząc, co mówi.

Ale nie tylko minister edukacji nie lubi ZNP...

Władza generalnie nie akceptuje związkowców, a ta obecna posługuje się dodatkowo fałszywymi etykietami, przyporządkowując nas do SLD, nazywając emanacją lewicy, kontynuacją partii np. z lat 50. czy 60. A przecież ZNP powstał w 1905 r., gdy nie było ani PRL, ani SLD. Ja też nigdy nie byłem członkiem PZPR ani żadnej innej partii, o co jestem bezustannie oskarżany. Te głupie zarzuty i rzucanie błotem to jawna manipulacja i próba kompromitowania ZNP.

Jak związek zareagował na powstanie w Słupsku "czerwonych list", czyli wykazów ludzi powiązanych z SLD?

Bardzo krytycznie. Nasz prezes z tamtego regionu odbył rozmowy z kuratorem oświaty i wojewodą gdańskim. Jeśli zajdzie potrzeba, udzielimy wszelkiej pomocy ludziom poszkodowanym przez tak szkodliwą działalność.

Czy takie pomysły pojawiły się również w innych regionach kraju?

Tak, pewien niepokój zaobserwowaliśmy także na Dolnym Śląsku.

Prominentni działacze PiS nazywają was publicznie postkomuną i zarzucają zgromadzenie gigantycznego wprost majątku w postaci 250 ośrodków wczasowych...

...co jest bzdurą. Gdybyśmy mieli taki majątek, nie musielibyśmy przejmować się idiotyzmami wypowiadanymi choćby przez pana Wierzejskiego. W rzeczywistości posiadamy jedną dziesiątą tego majątku, z którego znaczna część jest tylko w naszym zarządzaniu, a faktycznie należy do samorządów miast i gmin. Ośrodki należące do nas niejednokrotnie powstały jeszcze przed wojną i to ze składek członków ZNP.

Jeszcze nigdy w dziejach powojennej oświaty nie było tak totalnej krytyki ministra edukacji i polityki resortu...

To szersze zjawisko i dotyczy tego, co stało się w Polsce po ostatnich wyborach. PiS doszedł do władzy, szermując wieloma populistycznymi hasłami, obiecując m.in. niskie podatki i wybudowanie kilku milionów mieszkań. Dziś widać wyraźnie, że były to tylko gołosłowne deklaracje. Giertych stosuje podobną metodę, jednak dotyka on materii znacznie delikatniejszej, bo dotyczącej edukacji, wychowania dzieci, konfliktu z rodzicami. Jego polityka nawiązuje do rozwiązań z dawno minionej epoki, ograniczając np. do trzech wybór podręczników. To samo dotyczy koncepcji pracy z trudnym dzieckiem i wyizolowania go ze środowiska czy nauczania historii (polski i powszechnej) i patriotyzmu (w ramach jednej godziny0. O tym, że są to złe rozwiązania, świadczy nie tylko opór wielu środowisk nauczycieli i rodziców, ale nawet i reperkusje międzynarodowe, np. w Izraelu.

Do czego to zmierza?

Nie wiem, wszystko zależy od tego, jak polska inteligencja - nie tylko nauczyciele - zareaguje. Z pewnością następuje dziś polaryzacja stanowisk. Czy doprowadzi to do scementowania środowisk postępowych i podniesienia się ludzi z kolan - przekonamy się.

Z pewnością o tych sprawach mówić będziecie na listopadowym kongresie ZNP...

To prawda. Jeden blok dyskusji będzie dotyczył naszych spraw wewnętrznych, które musimy uporządkować, drugi musi uwzględnić niepokój o przyszłość polskiego systemu edukacji. Mamy bowiem do czynienia nie tylko z kontrowersyjnymi pomysłami ministra Giertycha, ale i niedocenianiem przez władze wykształcenia, ucieczką wielu młodych ludzi za granicę i brakiem pieniędzy na oświatę, nie ma też sensownych ofert dla młodzieży. Obserwujemy zagrożenie normalnego rozwoju wielu dzieci...

...i pogłębienia selekcji negatywnej w zawodzie nauczycielskim, co związane jest m.in. z bardzo niskimi zarobkami...

Na co pozwala społeczeństwo, myśląc wciąż kategoriami medialnymi. W powszechnej opinii nauczyciel pracuje tygodniowo tylko 18 godzin i korzysta z długich wakacji, podczas gdy badania wykazują, że naprawdę kształceniu uczniów poświęca ok. 50 godzin. Jeśli zaś idzie o pieniądze, stażysta otrzymuje do ręki zaledwie 850 zł. Zarobki polskich nauczycieli są dziś najniższe w Europie, aż dziesięciokrotnie niższe niż np. w Luksemburgu.

Wywiad pochodzi z tygodnika "Fakty i Mity".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


24 kwietnia:

1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.

1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.

1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.

1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.

2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.


?
Lewica.pl na Facebooku