Kraków: 100 lat Nowej Huty

[2006-10-14 15:52:52]

W Krakowie ruszyły obchody 100-lecia Nowej Huty, którym towarzyszy bogaty program kulturalno-artystyczny. Co w tym dziwnego? To, że dzielnica w rzeczywistości ma dopiero 57 lat, więc ta okrągła rocznica to istna futurologia.

Nowa Huta rodziła się jako socrealistyczne miasto totalne. Zaplanowano ją na papierze, jako wysoko zorganizowany, niemal samowystarczalny organizm. Wytyczono wygodne, szerokie drogi, przecinające symetrycznie miasto na poszczególne osiedla. Pomyślano o podwórkach, sklepach, przedszkolach. Podobne są początki Wolfsburga, niemieckiego miasta przemysłowego, zbudowanego wraz z fabryką Volkswagena w 1938 r., a więc za czasów III Rzeszy.

Nowa Huta i Wolfsburg łączą się w artystycznym projekcie "Futuryzm Miast Przemysłowych". W sobotę odbyła się pierwsza jego odsłona. Na placu Centralnym stanęła instalacja "Taran" autorstwa Janka Simona. Wokół placu rozmieszczono billboardy "Nowa Huta - Zrób to sam". Niemiecka artystka Pia Lanzinger (na zdjęciu) zaprosiła zainteresowanych do miejskiej gry w "Lunapark Historii".

Można tu przeżyć robotnicze miasto we wszystkich fazach rozwoju – od stalinowskich początków po neoliberalną globalizację. – Jest rok 2050. Miasta już nie ma – mówiła Lanzinger podczas inauguracji swojego projektu. – Amerykańska agencja eventowa, która je wykupiła, uczyniła z niego Lunapark Historii, a mieszkańców zatrudniła do odgrywania roli ludności.

Projekt "Lunapark Nowa Huta" przy pomocy fikcyjnej retro perspektywy zwraca uwagę na trend przekształcania miast w kompleksy rozrywkowe, oparte na zasadach komercyjnej turystyki. Nie omija to miast, których powstanie ma źródła w byłych dyktaturach: stalinowskiej (jak Nowa Huta) czy nazistowskiej (jak Wolfsburg). - Wpisując się w tę tendencję, próbujemy ją wyprzedzić i obrócić jej logikę przeciw niej samej - wyjaśnia Lanzinger.

W ramach przyspieszonej setnej rocznicy odbędzie się jeszcze wiele innych wydarzeń artystycznych, wykładów i otwartych dyskusji. Organizatorom - grupie artystów, teoretyków i aktywistów społecznych - przyświeca ambitny cel: chcą spojrzeć na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Nowej Huty i Wolfsburga z perspektywy ich stulecia. Poza wystawami i wydarzeniami w przestrzeni miejskiej artystyczne zestawienie obu miast zaprezentowane będzie w teatrze Łaźnia Nowa (os. Szkolne 25). Bardzo ciekawie zapowiada się otwarta debata na temat "Przyszłość pracy" (28-29 października w Bunkrze Sztuki, pl. Szczepański 3a). Dyskusji panelowych i wykładów wysłuchać będzie można w Instytucie Goethego (Rynek Główny 20).

Więcej informacji o projekcie: kliknij

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


6 maja:

1758 - W Arras urodził się Maksymilian Robespierre, jeden z przywódców Rewolucji Francuskiej.

1835 - W protestacji sekcji Grudziąż wobec chęci postawienia Centralizacji na czele Towarzystwa Demokratycznego Polskiego użyto wyrazu "socjalizm".

1862 - Zmarł Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.

1867 - W Glinojecku urodził się Bolesław Jędrzejowski, publicysta, współzałożyciel PPS.

1935 - W USA powołano Works Progress Administration - jeden z najważniejszym elementów polityki New Dealu.

1936 - CKW PPS odmówił zatwierdzenia nowo wybranych władz okręgowych PPS w Łodzi i Lwowie, pozostających pod wpływem lewicy partyjnej.

1947 - Urodziła się Martha Nussbaum, amerykańska filozofka i etyczka.

1999 - W Niemczech pierwsza para homoseksualna zawarła związek partnerski.

2012 - François Hollande (PS) wygrał wybory prezydenckie we Francji, pokonując w II turze urzędującego prezydenta N. Sarkozy’ego.


?
Lewica.pl na Facebooku