Jaki Kodeks?

[2002-11-30 21:01:29]

Z dniem dzisiejszym wchodzi w życie pierwsza część znowelizowanych przepisów Kodeksu Pracy. Główne zmiany dotyczą zniesienia obowiązku zawarcia z pracownikiem umowy o pracę na czas nieokreślony, po upływie drugiej umowy na czas określony.

Poza tym znowelizowane przepisy ograniczają tzw. samozatrudnienie, poprzez wprowadzenie zakazu zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną. Małe firmy przeżywające trudności finansowe będą mogły też stosować mniej korzystne warunki zatrudnienia od przewidzianych w umowach o pracę. A także last but not least - tworzenie regulaminów pracy i wynagradzanie obowiązkowe w firmach zatrudniających od 20-tu pracowników, a nie jak dotychczas od 5-ciu.

Dyrektor Departamentu Stosunków Pracy w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Tadeusz Sułkowski uważa, że wprowadzane od dziś zmiany ułatwią życie pracodawcom, ale są również korzystne dla pracowników, którzy właśnie szukają zatrudnienia. W jego opinii im łatwiej pracodawcy będą mogli zwalniać pracowników, tym chętniej będą ich zatrudniać.

Sceptycznie do nowych rozwiązań odnoszą się związki zawodowe. Zdaniem wiceprzewodniczącego OPZZ Ryszarda Łepika wiele wprowadzanych przepisów nie ułatwi tworzenia miejsc pracy a tylko przyczyni się do pogorszenia sytuacji pracowników. Również Solidarność krytykuje wprowadzane dziś zmiany w Kodeksie Pracy.

Daniel Kryś


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku