Cenzura w YouTube, czyli czym jest wolność słowa dla wielkich korporacji?

[2007-07-05 15:03:24]

Wiele ostatnio mówiło się o ataku na wolność słowa w Wenezueli z powodu nie odnowienia przez rząd koncesji dla stacji telewizyjnej RCTV. Nikt jednak nie mówi o tym jak wielkie korporacje medialne podważają na co dzień wolność słowa.

Internet jest wspaniałym i relatywnie niezależnym oraz demokratycznym źródłem informacji. Wystarczy wspomnieć takie serwisy jak Wikipedia czy strony niezależnych mediów. W ciągu ostatniego roku karierę zrobił serwis YouTube (obecnie własność korporacji Google), dzięki któremu praktycznie każdy może udostępnić wszystkim internautom swój film video. To właśnie dzięki temu serwisowi i jego klonom – takim jak DollyMotion – możemy między innymi na bieżąco śledzić sytuację w Wenezueli. Na wielu niezależnych serwisach internetowych znajdują się dosłownie setki filmów, głównie będących nagraniami programów informacyjnych i publicystycznych z państwowych telewizji w Wenezueli, dzięki którym dowiadujemy się co ma do powiedzenia druga strona konfliktu.

Wolność słowa ma jednak swoje granice. Ustanawia je – jak zawsze na wolnym rynku – niewidzialna ręka. Tym razem uosabiał ją zarząd firmy Google, który zdecydował się na usunięcie 453 filmów zgranych do serwisu przez jednego z użytkowników. Filmy te stanowiły część szerszej akcji informacyjnej o tym co tak naprawdę dzieje się w Wenezueli. Jaki jest oficjalny powód? Jeden z umieszczonych przez Luigino Bracciego filmów „łamie prawa autorskie”! Rzeczony film to nagranie wyemitowanej przez hiszpański kanał Antena 3 debaty między dziennikarzem prywatnego kanału wenezuelskiego Globovisión, a dwoma hiszpańskimi naukowcami, którzy bronili decyzji rządu wenezuelskiego o nie przedłużeniu koncesji dla kanału RCTV. Kanał Antena 3 uznał, że umieszczanie nagrania tej debaty na YouTube jest niedopuszczalnym łamaniem praw autorskich i własności intelektualnej. Firma YouTube zablokowała więc konto Luiginiemu Bracci’emu i wykasowała wszystkie 453 filmy, które załadował on na serwer w ciągu ostatniego półtora roku.

Dodać jeszcze należy, że oburzenie kanału Antena 3 na „łamanie praw autorskich” jest bardzo selektywne, gdyż na samym tylko YouTubie znajduje się co najmniej 1800 nagrań programów emitowanych przez tę stację. Bardziej do myślenia daje fakt, że filmy Bracciego ściągnęło ponad półtora miliona użytkowników, a ten ostatni – który ściągnął na siebie gniew Anteny 3 i YouTube – w ciągu kilku dni obejrzało ponad 20.000 osób.

Przypadek Bracciego jeszcze raz pokazuje, że w obecnym świecie wszelkie środki masowego przekazu pełnią rolę służebną wobec wielkich korporacji, a nie wobec społeczeństwa. jeszcze raz unaocznia on także, iż cała gadanina wielkich koncernów medialnych o wolności słowa i jej rzekomemu łamaniu przez Wenezuelę to wielkie oszustwo. Jedynymi, którzy łamią wolność słowa i modelują informacje tak, by im pasowały są właśnie te koncerny. Czas wreszcie położyć kres ich dominacji i zawalczyć o nowy porządek ekonomiczny, w którym media znajdą się pod kontrolą społeczną, a nie zarządów wielkich korporacji.

Wojciech Figiel


Artykuł pochodzi ze strony www.socjalizm.org.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku