Miller, Wielgosz i Konarski o Blairze
[2007-07-20 03:10:34]
Leszek Miller w swoim wystąpieniu przybliżył sylwetkę Tony’ego Blaira, przedstawiając jego karierę polityczną jako pasmo nieustających sukcesów. W opinii Millera Blair był najbardziej prounijnym premierem brytyjskim w historii, który ma duże osiągnięcia dla integracji europejskiej. Zdaniem byłego szefa SLD Blair trafnie zareagował na kryzys lewicy europejskiej, która dotychczas potrafiła tylko dzielić, to, co wytwarzały rządy prawicowe. Blair łączył liberalną gospodarkę i socjalne państwo, a także, zdaniem Millera, trafnie skonstatował koniec walki klas i dowiódł, że władza państwowa nie powinna przeszkadzać w gospodarce. Wreszcie za jedno z największych osiągnięć Blaira Miller uznał zmianę struktury zatrudnienia w brytyjskiej gospodarce i doprowadzenie do sytuacji, gdy zdecydowana większość pracowników jest zatrudniona w usługach. Przemysław Wielgosz bardzo krytycznie przedstawił bilans polityki zagranicznej Blaira, krytykując jego zaangażowanie w kolejne konflikty zbrojne. Jego zdaniem Blair odnowił tradycje brytyjskiego imperializmu i przyczynił się do śmierci wielu tysięcy ludzi w Kosowie czy Iraku. Wielgosz poddał też ostrej krytyce politykę gospodarczą Blaira. Wskazał on, że Blair nie wprowadził żadnych powszechnych świadczeń, a pomoc państwa za jego kadencji była adresowana tylko do nielicznych grup społecznych. Poza tym, choć bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadło w ostatnich latach, to rozpowszechnione jest zjawisko biednych pracowników – ludzie są zmuszani do pracy, z której często nie mogą się utrzymać. Wawrzyniec Konarski zajął pozycję pomiędzy Millerem i Wielgoszem. Jego ocena polityki Blaira była raczej bliższa Millerowi, przy czym opisywał on przede wszystkim wizerunek medialny Blaira. Jego zdaniem europejska lewica nie ma obecnie liderów, którzy mogliby stanowić silną, przekonującą alternatywę wobec brytyjskiego przywódcy. Konarski wskazał też, że Blair był o tyle oryginalnym politykiem lewicy, iż dowartościowywał on przedsiębiorczość i własność prywatną, a ponadto w swojej polityce uwolnił się od nacisków związków zawodowych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
19 kwietnia:
1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.
1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.
1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.
1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.
1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.
1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.
1975 - Z radzieckiego kosmodromu Kapustin Jar został wystrzelony pierwszy indyjski sztuczny satelita Ariabhata.
1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.
1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.
2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.
2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.
?