Miller, Wielgosz i Konarski o Blairze

[2007-07-20 03:10:34]

17 lipca w klubie "Rozbrat" odbył się panel pod tytułem "Lewica po Blairze". W debacie wzięli udział były premier RP Leszek Miller, prof. Wawrzyniec Konarski oraz redaktor naczelny "Le Monde Diplomatique" Przemysław Wielgosz. Dyskusję prowadził szef biura programowego SLD, Tomasz Kalita. W spotkaniu wzięło udział około 60 osób.

Leszek Miller w swoim wystąpieniu przybliżył sylwetkę Tony’ego Blaira, przedstawiając jego karierę polityczną jako pasmo nieustających sukcesów. W opinii Millera Blair był najbardziej prounijnym premierem brytyjskim w historii, który ma duże osiągnięcia dla integracji europejskiej. Zdaniem byłego szefa SLD Blair trafnie zareagował na kryzys lewicy europejskiej, która dotychczas potrafiła tylko dzielić, to, co wytwarzały rządy prawicowe. Blair łączył liberalną gospodarkę i socjalne państwo, a także, zdaniem Millera, trafnie skonstatował koniec walki klas i dowiódł, że władza państwowa nie powinna przeszkadzać w gospodarce. Wreszcie za jedno z największych osiągnięć Blaira Miller uznał zmianę struktury zatrudnienia w brytyjskiej gospodarce i doprowadzenie do sytuacji, gdy zdecydowana większość pracowników jest zatrudniona w usługach.

Przemysław Wielgosz bardzo krytycznie przedstawił bilans polityki zagranicznej Blaira, krytykując jego zaangażowanie w kolejne konflikty zbrojne. Jego zdaniem Blair odnowił tradycje brytyjskiego imperializmu i przyczynił się do śmierci wielu tysięcy ludzi w Kosowie czy Iraku. Wielgosz poddał też ostrej krytyce politykę gospodarczą Blaira. Wskazał on, że Blair nie wprowadził żadnych powszechnych świadczeń, a pomoc państwa za jego kadencji była adresowana tylko do nielicznych grup społecznych. Poza tym, choć bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadło w ostatnich latach, to rozpowszechnione jest zjawisko biednych pracowników – ludzie są zmuszani do pracy, z której często nie mogą się utrzymać.

Wawrzyniec Konarski zajął pozycję pomiędzy Millerem i Wielgoszem. Jego ocena polityki Blaira była raczej bliższa Millerowi, przy czym opisywał on przede wszystkim wizerunek medialny Blaira. Jego zdaniem europejska lewica nie ma obecnie liderów, którzy mogliby stanowić silną, przekonującą alternatywę wobec brytyjskiego przywódcy. Konarski wskazał też, że Blair był o tyle oryginalnym politykiem lewicy, iż dowartościowywał on przedsiębiorczość i własność prywatną, a ponadto w swojej polityce uwolnił się od nacisków związków zawodowych.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 września:

1909 - Urodził się Kwame Nkrumah, polityk ghański, działacz ruchu panafrykańskiego w Europie i USA. Jeden z inicjatorów utworzenia OJA. 1957-60 premier, 1960-66 prezydent Ghany. Realizował koncepcję tzw. socjalizmu afrykańskiego. Obalony przez wojskowych.

1928 - Czterodniowy strajk 10 tysięcy włókniarzy łódzkich przeciwko nowemu regulaminowi pracy; zakończony zwycięstwem.

1976 - USA: Orlando Letelier, minister w rządzie Salvadora Allende, został zabity w Waszyngtonie przez bombę podłożoną przez tajnych agentów Pinocheta.

1997 - W wyborach parlamentarnych w Polsce zwyciężyła AWS - 33,8% (201 mandatów), przed SLD - 27,1% (164), UW - 13,4% (60), PSL - 7,3% (27) i ROP - 5,6% (6). UP, zdobywając 4,74 %, nie weszła do sejmu.

2009 - Obalony i wypędzony z Hondurasu były prezydent Manuel Zelaya potajemnie wrócił do stolicy kraju Tegucigalpy, gdzie schronił się w ambasadzie Brazylii.


?
Lewica.pl na Facebooku