USA: Kłopoty z prawem wpływowego senatora

[2007-07-31 15:16:46]

Ujawnienie, iż senator Ted Stevens (republikanin z Alaski) jest obiektem śledztwa prowadzonego przez FBI i Urząd Podatkowy wywołało duże poruszenie w kręgach politycznych stolicy z uwagi na jego duże wpływy i wysoką pozycję.

Senator jest podejrzewany o korupcję, poprzez przyjmowanie dużych sum od nafciarzy. Innym politykiem z kręgu podejrzanych jest były przewodniczący stanowego senatu Alaski Ben Stevens, syn senatora.

Ostatnio senator zasłynął jako zwolennik dopuszczenia do eksploatacji parków narodowych na Alasce w celu prowadzenia odwiertów ropy naftowej. Jego inicjatywa upadła wobec sprzeciwu dużej części senatorów, którym przewodziła znana z proekologicznych poglądów Maria Cantwell (demokratka z Waszyngtonu). W świetle obecnych oskarżeń pojawiły się domysły o związek z tym projektem Stevensa, a jego możliwymi powiązaniami korupcyjnymi.

30 lipca FBI przeprowadziło rewizję w domu Stevensa.

Wierzę, że dzięki śledztwu zostanę oczyszczony z tych wszystkich zarzutów – oświadczył podejrzany. W osobnym oświadczeniu ujawnił, iż był przedtem informowany przez agentów federalnych o sprawie.

83-letni Stevens należy do ścisłego grona kierowniczego Partii Republikańskiej w Kongresie. W Senacie zasiada od 24 grudnia 1968, kiedy został mianowany na miejsce zmarłego demokraty Boba Bartletta (złośliwie mawiano wtedy o nim, iż jest senatorem z przypadku, gdyż wcześniej przegrał walkę o inne miejsce w Senacie w tym roku). Jednak był wybierany ponownie od tego czasu dużą większością głosów. Obecnie jest najdłużej zasiadającym senatorem z ramienia republikanów i czwartym pod względem stażu w ogóle (po demokratach Robercie Byrdzie, Edwardzie Kennedym i Danielu Inouye). Był m.in. zastępcą lidera większości oraz przewodniczącym wielu komitetów, w tym przez wiele lat odpowiedzialnego za wszelkie wydatki federalne.

Jako najdłużej urzędujący senator republikański pełnił w latach 2003-2007 funkcję przewodniczącego pro tempore Senatu (czyli faktycznego przewodniczącego, gdyż przewodniczącym "stałym" jest wiceprezydent, rzadko zajmujący się pracami Senatu). Stanowisko stracił po ponownym przejęciu przez demokratów większości w ostatnich wyborach. Obecnie nosi honorowy tytuł "emerytowanego przewodniczącego pro tempore".

Zarzuty, mimo jego popularności w rodzinnym stanie, mogą poważnie zaważyć na szansach uzyskania kolejnej kadencji w 2008 (o którą, mimo zaawansowanego wieku, ma zamiar się ubiegać). Możliwym też jest jego wcześniejsza rezygnacja, jeżeli śledztwo zaowocuje niekorzystnymi dlań wynikami.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku