Zaostrza się sytuacja w kieleckim MPK

[2007-08-18 17:30:44]

Trwa strajk generalny pracowników komunikacji miejskiej w Kielcach, rozpoczęty pięć dni temu, 14 sierpnia. Po zerwaniu przez władze miejskie umowy o świadczeniu usług zawartej z MPK, protestujący rozpoczęli bezterminową okupację zajezdni przy ul. Jagiellońskiej. Zablokowano wjazd na teren zakładu, na środku przejazdu ustawiono zaś symboliczne taczki. Wydano jednocześnie odezwę do mieszkańców, w którym strajkujący przepraszają za utrudnienia, ale proszą o wsparcie, ponieważ walczą nie tylko o swoje pensje, ale także o ratunek dla miejskiego przedsiębiorstwa, pozostawionego na pastwę losu przez ludzi, rządzących Kielcami.

Do strajkujących płyną słowa poparcia od związkowców, m.in. z MPK w Ostrowcu Świętokrzyskim i Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sitkówce k. Kielc oraz od kieleckiego oddziału Stowarzyszenia ATTAC. Nad formami wsparcia dla protestujących zastanawiać się będą w niedzielę, na nadzwyczajnym posiedzeniu, związkowcy z regionalnej "Solidarności".

Tymczasem władze miejskie, wraz z przedstawicielami koncernu Veolia, zamierzają złamać strajk za pomocą kierowców z innych miast. Wprowadzają plan komunikacji zastępczej, mimo, iż obcy kierowcy niechętnie chcą występować w roli "łamistrajków", dodatkowym utrudnieniem jest też dla nich nieznajomość miasta. Pojawiła się w związku z tym kuriozalna propozycja - w niedzielę do autobusów zastępczych ma zostać oddelegowanych 80 pracowników Urzędu Miejskiego, którzy będą pełnić rolę pilotów.

W związku z tymi planami około stu strajkujących kierowców zablokowało w sobotnie południe teren wokół drugiej miejskiej zajezdni, położonej na osiedlu Pakosz, ponieważ tam właśnie miały być kierowane autobusy z innych miast. Pojawiła się policja i Straż Miejska, od kilku godzin trwa patowa sytuacja, ponieważ przedstawiciele Urzędu Miejskiego zapowiadają użycie siły wobec pracowników.

Piotr Kawiorski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku