Wlk. Brytania: Początek kampanii "Chcę referendum"

[2007-09-07 11:50:34]

6 września w Wielkiej Brytanii ruszyła kampania "Chcę referendum". Jej inicjatorzy domagają się przeprowadzenia głosowania w sprawie ewentualnego przyjęcia Traktatu Reformującego Unii Europejskiej.

Kampania ma charakter ponadpartyjny. Zaangażowali się w nią m.in. byli ministrowie z Partii Pracy: Kate Hoey, Frank Fidel, Graham Stringer, deputowana labourzystów Gisela Stuart (na zdjęciu), która uczestniczyła w tworzeniu projektu Konstytucji UE, odrzuconej w referendum przez obywateli Francji i Holandii, a także ekonomista, były doradca Tony`ego Blair`a Derek Scott. Biorą w niej także udział deputowani Partii Konserwatywnej tacy jak Greg Hands, David Heathcoat-Amory oraz ministrowie sprawiedliwości Nick Herbert i edukacji Michael Gove w gabinecie cieni tej partii, a także deputowany Liberalnych Demokratów David Heath.

Wsparcia inicjatywie udzielają eurosceptyczna organizacja Otwarta Europa oraz gazety "The Sun", "The Telegraph", "The Mail". Zaczęła także działać strona kampanii www.iwantareferendum.com. Według brytyjskich mediów przychylnych idei referendum jest blisko 120 deputowanych rządzącej Partii Pracy.

Były minister ds. europejskich Denis MacShane w wypowiedzi dla dziennika "The Guardian" skrytykował członków Partii Pracy angażujących się w akcję "Chcę referendum" wzywając ich aby trzymali się jak najdalej od tej inicjatywy.

Na przełomie września i października w wszystkich regionach Wielkiej Brytanii mają być organizowane spotkania promujące ideę referendum w sprawie Traktatu Reformującego UE.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

1963 - Z kosmodromu w Bajkonurze wystrzelono statek Wostok 6 z pierwszą kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku