Niejasne kulisy wokół wygranej F-16

[2003-01-16 11:25:32]

Przegrani producenci Gripena twierdzą, że w ciągu 45 dni trwania przetargu na samolot wielozadaniowy, koszt amerykańskiej oferty zmalał o blisko 600 mln dolarów, co mogło zadecydować o wyniku przetargu - podaje "Życie Warszawy". Byłoby to złamaniem przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, według której od momentu otwarcia kopert oferty nie mogą być zmieniane.

W skład ostatecznej ceny oferty amerykańskiej wchodziła zarówno cena samolotów jak też cena plus wartość odsetek od udzielonej przez rząd amerykański pożyczki. Jeden z informatorów gazety przyznał, że ostateczna cena oferty amerykańskiej potaniała w porównaniu z tym, co było zawarte w dokumentach, złożonych przed rozpatrzeniem przetargu.

Do dzisiaj nie są znane wszystkie kryteria i przesłanki, którymi kierowało się ministerstwo obrony narodowej, wybierając F-16. Według informacji „Życia Warszawy”, 7 stycznia na zamkniętym posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński stwierdził, że o wyborze samolotu wielozadaniowego zadecydowała głównie ocena walorów techniczno-taktycznych i operacyjnych. Nie podał jednak bliższych szczegółów. Wątpliwości tym większe budzi fakt, że – jak zaznacza gazeta, powołując się na informacje udzielone przez jednego z członków komisji przetargowej - Amerykanie wygrali, pomimo że w listopadzie ubiegłego popełnili błąd, wliczając do ceny samolotu zbędny element, który podrożył ich ofertę o około 132 mln dolarów (nie uwzględniony przez komisję). MON nie wyjaśnia też, co się stało z ceną myśliwców F-16 w ciągu 45 dni, jakie minęły między otwarciem ofert, a ogłoszeniem wyniku przetargu.

Zdaniem gazety, jeszcze więcej wątpliwości wzbudza drugi z ważnych przetargów rozstrzygniętych w grudniu ubiegłego roku przez MON - na kołowy transporter opancerzony, który wygrała fińska firma Patria (690 wozów za blisko 5 mld zł). Bronisław Komorowski – wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej uważa, że Patria była „ciągnięta za uszy”. Jego zdaniem „MON dostosował, między innymi do jej możliwości, kalendarz prób technicznych i poligonowych”.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku