"Misja stabilizacyjna" w Palestynie?
[2007-11-29 12:14:06]
Po wycofaniu się armii izraelskiej do Strefy Gazy mają być wprowadzone siły NATO w celu utrzymania nowych warunków aż do chwili gdy służby bezpieczeństwa Abbasa będą w stanie przejąć kontrolę. W czasie uroczystości ku czci zmarłego prezydenta palestyńskiego Jasera Arafata w Gazie doszło do starcia pomiędzy zwolennikami Fatah a policją palestyńską lojalną wobec rządu Haniji. W uroczystościach wzięło udział 200 tysięcy mieszkańców Gazy, którzy wyrazili żądania pojednania pomiędzy Hamasem i Fatah oraz okazali swoje przywiązanie wobec zasad w imię których został zamordowany Arafat. Abbas próbował wykorzystać udział takiej liczby ludności w uroczystościach wzywając do obalenia rządu Haniji. Według rzecznika Fatah w Gazie Abu Szanaba jego ocena jest błędna, gdyż udział ludność w uroczystościach nie był wyrazem sprzeciwu wobec Hamasu ale chęcią wykazania się lojalnością wobec zasad w imię których został zamordowany Arafat oraz sprzeciwem wobec polityki kapitulacji wobec Izraela. Dodał też, że pomimo tego co się stało Hamas pozostaje ruchem nacjonalistycznym i jednocześnie wyraził opinię, że podstawowym zadaniem Fatah powinna być walka z okupacją. Na Zachodnim Brzegu przy współdziałaniu służb bezpieczeństwa Abbasa i armii Izraelskiej trwają aresztowania działaczy ruchu oporu i Hamasu. W nocy aresztowania dokonują specjalne jednostki sił okupacyjnych a za dnia siły bezpieczeństwa Abbasa. Pojawiają się doniesienia, że uwięzieni działacze ruchu oporu są w okrutny sposób torturowani. Obok przygotowań wojskowych do obrony strefy rząd Haniji planuje taką decentralizację i przejście do podziemia, żeby jak być w stanie wypęłniać swoje obowiazku przy wykorzystaniu jak najmniej urzędników. Równocześnie za pomocą swoich kanałów rząd Haniji przekazał ostrzeżeń krajom europejskim, żeby nie próbowały wziąć udziału w ewentualnej misji stabilizacyjnej w Gazie. W przypadku, gdyby jednak nie doszło do operacji wojskowej rząd Hamasu zamierza podjąć działania zmierzające do zwiększenia produkcji żywności. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?