"Misja stabilizacyjna" w Palestynie?
[2007-11-29 12:14:06]
![]() Po wycofaniu się armii izraelskiej do Strefy Gazy mają być wprowadzone siły NATO w celu utrzymania nowych warunków aż do chwili gdy służby bezpieczeństwa Abbasa będą w stanie przejąć kontrolę. W czasie uroczystości ku czci zmarłego prezydenta palestyńskiego Jasera Arafata w Gazie doszło do starcia pomiędzy zwolennikami Fatah a policją palestyńską lojalną wobec rządu Haniji. W uroczystościach wzięło udział 200 tysięcy mieszkańców Gazy, którzy wyrazili żądania pojednania pomiędzy Hamasem i Fatah oraz okazali swoje przywiązanie wobec zasad w imię których został zamordowany Arafat. Abbas próbował wykorzystać udział takiej liczby ludności w uroczystościach wzywając do obalenia rządu Haniji. Według rzecznika Fatah w Gazie Abu Szanaba jego ocena jest błędna, gdyż udział ludność w uroczystościach nie był wyrazem sprzeciwu wobec Hamasu ale chęcią wykazania się lojalnością wobec zasad w imię których został zamordowany Arafat oraz sprzeciwem wobec polityki kapitulacji wobec Izraela. Dodał też, że pomimo tego co się stało Hamas pozostaje ruchem nacjonalistycznym i jednocześnie wyraził opinię, że podstawowym zadaniem Fatah powinna być walka z okupacją. Na Zachodnim Brzegu przy współdziałaniu służb bezpieczeństwa Abbasa i armii Izraelskiej trwają aresztowania działaczy ruchu oporu i Hamasu. W nocy aresztowania dokonują specjalne jednostki sił okupacyjnych a za dnia siły bezpieczeństwa Abbasa. Pojawiają się doniesienia, że uwięzieni działacze ruchu oporu są w okrutny sposób torturowani. Obok przygotowań wojskowych do obrony strefy rząd Haniji planuje taką decentralizację i przejście do podziemia, żeby jak być w stanie wypęłniać swoje obowiazku przy wykorzystaniu jak najmniej urzędników. Równocześnie za pomocą swoich kanałów rząd Haniji przekazał ostrzeżeń krajom europejskim, żeby nie próbowały wziąć udziału w ewentualnej misji stabilizacyjnej w Gazie. W przypadku, gdyby jednak nie doszło do operacji wojskowej rząd Hamasu zamierza podjąć działania zmierzające do zwiększenia produkcji żywności. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?