Kenia: Raila Odinga prezydentem

[2007-12-29 18:03:11]

Wstępne wyniki wyborów prezydenckich które odbyły się 27 grudnia w Kenii przewidują, że zwyciężył w nich Raila Amollo Odinga popierany przez lewicowy Pomarańczowy Ruch Demokratyczny (Orange Democratic Movement). Według rezultatów z 1/3 lokali wyborczych zdobył on blisko 47,5 proc. głosów. Jego główny rywal - Mwai Kibaki z centrowej Partii Jedności Narodowej (Party of National Unity) miał zdobyć 44,3 proc. głosów.

W wyborach startowali również Kalonzo Musyoka z Pomarańczowej Koalicji Demokratycznej-Kenia (Orange Democratic Movement-Kenya), Kenneth Matiba z Saba Saba Asili, Joseph Ngacha Karani z Kenijskiego Kartelu Patriotycznego (Kenya Patriotic Trust), Nixon Jeremiah Kukubo z Republikańskiej Partii Kenii (Republican Party of Kenya), Pius Muiru z lewicowej Kenijskiej Partii Ludowej (Kenya Peoples’ Party), David Waweru Ng’ethe z Chama Cha Umma oraz Nazlin Omar z Robotniczej Partii Kongresu (Workers Congress Party).

Tego samego dnia odbyły się także wybory parlamentarne i samorządowe. Rządząca Partia Jedności Narodowej także tam odniosła porażkę. Do parlamentu nie dostali się m.in. wiceprezydent Moody Awori oraz dziesięciu ministrów rządu Kibakiego (m.in. spraw zagranicznych, obrony, rolnictwa, informacji i środowiska).

Raila Odinga urodził się w 1945 w Maseno w prowincji Nyanza. W 1965 rozpoczął naukę na Uniwersytecie Technicznym w Magdeburgu w ówczesnej NRD. W 1970 otrzymał dyplom inżyniera. Po powrocie do Kenii, pracował jako wykładowca na Uniwersytecie w Nairobi. W 1975 został wicedyrektorem Kenijskiego Biura Standaryzacji.

W latach osiemdziesiątych, w czasach autorytarnych rządów prezydenta Daniela Arapa Moi, Raila był kilkakrotnie aresztowany i poddawany torturom, później przebywał na emigracji w Norwegii. Po powrocie do Kenii razem z obecnym prezydentem walczył o demokratyzację. Wspólnie stworzyli Ruch Tęczowy (Rainbow Movement), lecz później ich drogi się rozeszły.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku