Koniec strajku w "Budryku" - komentarze

[2008-02-02 12:58:20]

Zakończył się strajk w "Budryku". Budził on wiele emocji w środowiskach związkowych. Nie inaczej jest z porozumieniem zawartym pomiędzy komitetem strajkowym, a Jastrzębską Spółką Węglową.

Zdaniem szefa "Sierpnia 80" Bogusława Ziętka strajk zakończył się pełnym sukcesem protestujących. Dla Ziętka jest to tym większy sukces gdyż walka strajkowa toczyła się przy nieprzychylnym nastawieniu mediów i innych organizacji związkowych.

Na mocy porozumienia górnik ścianowy powinien na początku lutego w ramach wyrównania za 2007 rok otrzymać ok. 2200 zł brutto, czyli 1500 zł netto, oraz podwyżkę wynagrodzenia - w 2008 na poziomie ok. 10 proc. - to wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w całej spółce. Jednocześnie do 2010 roku ma zakończyć się proces wyrównywania płac w spółce. Pierwotnie spółka planowała zakończyć standaryzację wynagrodzeń do końca 2011 roku.

Inaczej wyniki strajku ocenia Sławomir Łukaszewicz, szef działającego na "Budryku" Związku Zawodowego Pracowników Mechanicznej Obróbki Węgla "Obróbka". Jego zdaniem strajk był niepotrzebny, gdyż zasadniczo wszystkie postulaty załogi byłyby spełnione, gdyby w referendum ws. włączenia w skład JSW górnicy zagłosowali pozytywnie. Na skutek agitacji "Sierpnia" 80" i "Kadry" tak się nie stało. Mówili zagłosujcie "przeciw", a pieniądze i tak będą. Gdy okazało się, że zagłosowali górnicy "przeciw" a pieniędzy na podwyżki nie ma to zaczął się problem. Wtedy podjęto decyzję o strajku, którego można było uniknąć – stwierdził Łukaszewicz. Jako związkowiec uważam, że groźba strajku zazwyczaj jest bardziej skuteczna od samego strajku – dodaje. Jego zdaniem oprócz kwestii płacowych jedną z przyczyn strajku była walka związków zawodowych o rząd dusz na kopalni.

Porozumienie pozytywnie oceniają również członkowie "Kadry" i "Jedności Pracowników Budryka". Stanowisko zbliżone do Łukaszewicza prezentują przedstawiciele Związku Zawodowego Górników i "Solidarności".

W piątek kopalnia "Budryk" wznowiła pracę.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


3 maja:

1849 - W Dreźnie wybuchło powstanie pod wodzą Michaiła Bakunina.

1891 - W Krakowie urodził się związany z lewicą awangardowy poeta Tadeusz Peiper.

1921 - Urodził się Vasco dos Santos Gonçalves, premier Portugalii w latach 1974-1975 (po rewolucji goździków); przeprowadził upaństwowienie banków i towarzystw ubezpieczeniowych.

1936 - Front Ludowy wygrał wybory parlamentarne we Francji.

1969 - USA: Policja zatrzymała 12 tys. uczestników demonstracji przeciwko wojnie w Wietnamie.

1974 - Powstała centrolewicowa Portugalska Demokratyczna Partia Pracy (PTDP); pierwsza partią polityczną ustworzoną po Rewolucji Goździków.

2002 - Zmarła Barbara Castle, brytyjska polityczka Partii Pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku