Gdańsk: Działacz OZZ IP zwolniony z pracy (akt.)

[2008-07-02 08:20:37]

Bartosz Kantorczyk, działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza i inicjator strajku listonoszy z listopada 2006 roku został zwolniony z pracy.

Przebywając na urlopie, w dniu 30 czerwca, Kantorczyk otrzymał pismo, informujące go, że zwolniono go dyscyplinarnie. Pracodawca nie konsultował się w tej sprawie z zakładową organizacją związkową pomimo, że działacz IP jest osobą chronioną prawem. Zdaniem związkowców zwolnienie Kantorczyka narusza przynajmniej trzy ustawy: o związkach zawodowych, o rozwiązywania sporów zbiorowych oraz Kodeks Pracy. Przypuszczają oni, że powodem zwolnienia była sprawa przed Sądem Pracy o naruszanie przez Pocztę Polską art. 218 Kodeksu Karnego, wygrana przez Kantorczyka.

W proteście przeciwko praktykom dyrekcji Poczty Polskiej, od dnia 12 czerwca 2008, Kantorczyk jako przewodniczący związku i jednocześnie listonosz, odmówił zabierania gotówki w rejon, o czym poinformował zwierzchników co miało stanowić, według władz firmy, bezpośrednią przyczynę dyscyplinarnego zwolnienia.

Od 31 stycznia 2008 roku Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Poczcie Polskiej znajduje się w sporze zbiorowym z pracodawcą. Jednym z żądań związku było podniesienie bezpieczeństwa pracy listonoszy roznoszących przekazy pieniężne.

Oświadczenie w sprawie zwolnienia z pracy Kantorczyka wystosował Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" w którym deklaruje gotowość wsparcia działań Inicjatywy Pracowniczej, przeciwstawiających działalności dyrekcji Poczty Polskiej.

Bartosz Kantorczyk był jednym z organizatorów strajku listonoszy i znany jest, ze swej bezkompromisowej postawy w obronie praw i interesów pracowników. Jego wyrzucenie z pracy ma na celu zastraszenie pracowników i złamanie ich woli oporu. Działacze WZZ "Sierpień 80" sami doświadczają tego samego typu szykan i represji. W ostatnim czasie podobne represje spotkały członków naszego związku za organizowanie akcji strajkowych w kopalniach "Szczygłowice", "Budryk", Tesco, Tramwaje Śląskie, i wrocławski FagorMastercook. Wszędzie tam za organizowanie akcji strajkowych dochodziło do bezprawnego zwalniania z pracy działaczy naszego związku lub szykanowania pracowników za udział w strajku, tak jak to ma miejsce obecnie we wrocławskim Fagormastercook, gdzie w akcie zemsty za udział w strajku, zarząd firmy nie przedłużył umowy o pracę z członkami związku - czytamy w stanowisku.

Zdaniem WZZ "Sierpień 80" wszystkie te przypadki są przejawem niszczenia niezależnego ruchu związkowego i łamania oporu załóg, przez wyrzucanie ludzi z pracy za organizowanie akcji strajkowych.

Chcemy wyrazić swoje poparcie i zadeklarować gotowość wszelkiej pomocy, wobec działacza Inicjatywy Pracowniczej, który w trudnych dniach strajku w kopalni "Budryk", był z nami i przyjechał do strajkujących na Śląsku górników, aby osobiście przekazać im wyrazy solidarności w ich walce. Świat pracy nie może dać się podzielić, a ruch związkowy aby zwyciężać musi być razem - dodają związkowcy.

Ulotka poświęcona sprawie Bartosza Kantorczyka: www.antykapitalizm.info.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku