Gruzja: Mur poparcia dla Saakaszwilego pęka?

[2008-08-19 09:32:44]

Jak informuje Polskie Radio, gruzińscy politycy coraz częściej wysyłają sygnały, że decyzje prezydenta Micheila Saakaszwilego w sprawie Osetii Południowej mogły nie być właściwe.

Serwis informacyjny Polskiego Radia przywołuje wypowiedzi dwojga polityków gruzińskich. Lewan Gaczecziładze - główny kontrkandydat Saakaszwilego w styczniowych wyborach prezydenckich - zapowiedział już, że będzie domagał się dymisji prezydenta i rozpisania przedterminowych wyborów na urząd głowy państwa. Z kolei Nino Burdżanadze - była przewodnicząca gruzińskiego parlamentu i jedna z liderek tzw. rewolucji róż, która obaliła poprzedniego prezydenta Eduarda Szewardnadze - powiedziała, że Saakaszwili będzie musiał się przygotować na serię trudnych pytań o przyczyny i okoliczności wybuchu wojny w Osetii Południowej.

Komentatorzy cytowani przez Polskie Radio uważają, że konkretne zarzuty pod adresem Saakaszwilego mogą pojawić się dopiero za kilka tygodni, kiedy ustąpi zagrożenie wznowienia działań zbrojnych przez skonfliktowane strony. Należy jednak przypomnieć, że gruzińska opozycja jest wyjątkowo słaba, wobec czego można mieć wątpliwości, czy zarzuty przeciwko Saakaszwilemu przybiorą formę jakichś kroków politycznych i prawnych.

Konflikt w Osetii Południowej i Abchazji ma też swoje reperkusje w polityce wewnętrznej... Ukrainy. Na tle poparcia dla Gruzji doszło do bardzo ostrego sporu pomiędzy obozem prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, a obozem ukraińskiej premierki Julii Tymoszenko. Stronnicy Juszczenki zarzucili Tymoszenko prorosyjskość, ponieważ szefowa rządu bardzo ostrożnie wypowiadała się w sprawie konfliktu gruzińsko-rosyjskiego i nie poparła polityki Micheila Saakaszwilego. Z kolei stronnicy Tymoszenko zapowiedzieli, że możliwe jest nawet oskarżenie prezydenta Juszczenkę o zdradę racji stanu, ponieważ swoim ostentacyjnym poparciem dla Saakaszwilego miał pogwałcić interesy polityczne Ukrainy i opowiedzieć się po stronie łamiącej prawo międzynarodowe.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku