Warszawa: Wolne czynsze to eksmisje i bezdomność

[2008-10-03 23:43:34]

Około 250 osób wzięło udział w dzisiejszej demonstracji z okazji Międzynarodowego Dnia Lokatora. Demonstrację zorganizowało Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. W proteście wzięli udział członkowie Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Forum Lokatorów z Krakowa, Polskiej Unii Lokatorów, Lewicowej Alternatywy, Nowej Lewicy, Polskiej Partii Pracy, Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", RACJI Polskiej Lewicy, Młodych Socjalistów i Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja.

Zebrani przynieśli transparenty: "Wolne czynsze to eksmisje i bezdomność" (WSL), "Mieszkanie prawem nie towarem" (LA), "Mieszkanie dla każdego" (KSS). MIeli też tabliczki z hasłami: "Eksmitować rząd odpowiedzialny za eksmisje", "Budujcie mieszkania, nie biurowce", "Dość wyzysku czynszowego", "Łapy precz od naszych mieszkań. Kamienicznikom nic do tego".

Jesteśmy tu nie po to, aby prosić i liczyć na dobre serce polityków, ale aby domagać się praw, które się nam należą i o nie walczyć - powiedział podczas wiecu rozpoczynającego demonstrację Piotr Ciszewski z WSL i LA. Piotr Ikonowicz z KSS i NL mówił, że mieszkanie to jedno z podstawowych dóbr, ponieważ nie da się mniej mieszkać. Wspomniał też, że lokatorzy spotykają się z coraz większym wyzyskiem ze strony kamieniczników. Przedstawiciel krakowskiego Forum Lokatorów mówił o konieczności wspólnej walki różnych grup lokatorskich. Andrzej Smosarski z LA i WSL przypomniał, że polityka mieszkaniowa jest w Polsce prowadzona w ramach Ministerstwa Infrastruktury, z czego wynika, iż sami lokatorzy są uważani za dodatek do infrastruktury.

Po zakończeniu wiecu zebrani ruszyli przez centrum Warszawy. Skandowano hasła: "Lokatorzy to nie towar!", "Chcemy mieszkań komunalnych!" i "Precz z terrorem kamieniczników!". Demonstranci zatrzymali się przed Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, gdzie zostawili petycję, w której domagali się uznania problemów lokatorskich za problem społeczny i aby MPiPS w ramach swoich programów zajęło się również kwestiami lokatorskimi. Demonstranci zatrzymali się też na Placu Trzech Krzyży, a ich delegacja udała się, aby wręczyć kolejną petycję do Ministerstwa Infrastruktury. Tutaj zebrani domagali się podjęcia działań na rzecz stworzenia programów taniego budownictwa komunalnego.

Demonstracja dotarła do budynku Urzędu Rady Ministrów. Z przedstawicielami lokatorów z WSL i krakowskiego FL spotkał się podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Styczeń. Protestujący przekazali mu petycję, w której domagali się między innymi przytwrócenia limitowania czynszów, ułatwienia samorządom prowadzenia programów budownictwa mieszkaniowego, podjęcia działań mających zwiększyć wnikliwość sądów przy rozpatrywaniu sporów o wysokość czynszów. W czasie rozmowy z ministrem przedstawiciele lokatorów poruszyli kwestię niedostatecznej ochrony praw lokatorów. Minister Styczeń stwierdził, zę rząd udzieli odpowiedzi na postulaty przygotowane przez WSL. Powiedział również, że wiele kwestii lokatorskich leży w gestii samorządów, dlatego jakość ich rozwiązywania jest różna. Dodał również, że rząd planuje inicjatywy ustawodawcze mające ułatwić samorządom budowanie lokali komunalnych i socjalnych.

Zdzisław Pająkowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


3 maja:

1849 - W Dreźnie wybuchło powstanie pod wodzą Michaiła Bakunina.

1891 - W Krakowie urodził się związany z lewicą awangardowy poeta Tadeusz Peiper.

1921 - Urodził się Vasco dos Santos Gonçalves, premier Portugalii w latach 1974-1975 (po rewolucji goździków); przeprowadził upaństwowienie banków i towarzystw ubezpieczeniowych.

1936 - Front Ludowy wygrał wybory parlamentarne we Francji.

1969 - USA: Policja zatrzymała 12 tys. uczestników demonstracji przeciwko wojnie w Wietnamie.

1974 - Powstała centrolewicowa Portugalska Demokratyczna Partia Pracy (PTDP); pierwsza partią polityczną ustworzoną po Rewolucji Goździków.

2002 - Zmarła Barbara Castle, brytyjska polityczka Partii Pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku