USA: Propozycja 8 przyjęta w Kalifornii

[2008-11-06 09:19:55]

W referendum, które odbyło się w Kalifornii razem z wyborami 4 listopada, wyborcy poparli Propozycję 8 - poprawkę do konstytucji stanowej która definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co spowoduje zakaz zawierania, legalnych do tej pory, małżeństw osób tej samej płci.

Za Propozycją 8 głosowało 5 milionów 661 tysięcy 583 osóby (52,5 proc.). Przeciwko poprawce opowiedziało się 5 milionów 154 tysiące 457 Kalifornijczyków (47,5 proc.). Za przyjęciem Propozycji 8 głosowali głównie Afroamerykanie, przeciwko zmianom w stanowej konstytucji była większość białych wyborców, podczas gdy społeczności latynoska i azjatycka były w tej sprawie mocno podzielone.

Kampanię na rzecz wprowadzenia Propozycji 8 prowadziła organizacja ProtectMarriage.com. Wsparcia udzielili jej kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta John McCain oraz inni czołowi politycy tej partii - Newt Gingrich i Tom McClintock oraz blisko 20 członków stanowego Senatu i Izby Reprezentantów.

W akcje zaangażowały się organizacje religijne w tym biskupi rzymskokatoliccy i działacze katolickiej organizacji Rycerze Kolumba, Unia Ortodoksyjnych Żydowskich Kongregacji Ameryki, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (mormoni) oraz grupy ewangelikalne pod wodzą pastorów Jima Garlowa i Miles`a McPhersona. Poza tym przeciwko legalizacji małżeństw homoseksualnych wystąpiła Koalicja Azjatyckiego Dziedzictwa oraz Grossmont Union High School District, obejmujący szkoły w hrabstwie San Diego.

Główną organizacją walczącą o nie wprowadzanie zmian do stanowej konstytucji była koalicja Równość dla Wszystkich. Wsparcia jej działaniom udzieli m.in. kandydaci Partii Demokratycznej na prezydenta Barack Obama i wiceprezydenta Joseph Biden, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, senatorki Dianne Feinstein i Barbara Boxer, blisko 20 senatorów stanowych i burmistrzowie San Francisco, Los Angeles i San Diego.

W walkę z Propozycją 8 angażowały się gazety w tym m.in. "Los Angeles Times", "San Francisco Chronicle", "San Diego Union-Tribune", "The Orange County Register", "The Sacramento Bee", "San Jose Mercury News", "Contra Costa Times", "The Press-Enterprise", "The Fresno Bee" i "Daily News", a także Stowarzyszenie Nauczycieli Kalifornii, wiele organizacji żydowskich w tym m.in. Liga Przeciwko Zniesławieniu, Narodowa Rada Kobiet Żydowskich i Amerykański Komitet Żydowski, wszystkie sześć istniejących w stanie diecezji Episkopalnego Kościoła USA oraz firmy Google i Apple.

Zakazy małżeństw homoseksualnych przyjęto także w referendach na Florydzie i w Arizonie. W Arkansas wyborcy poparli zakaz adopcji dzieci przez osoby nie będą w związku małżeńskim. W stanach Kolorado i Południowa Dakota odrzucono zmiany które mogły doprowadzić do delegalizacji aborcji, natomiast Waszyngton stał się jedynym w USA, obok Oregonu, stanem w którym zalegalizowano eutanazję. W Massachusetts zdecydowano o dekryminalizacji posiadania małych ilości narkotyków, a Michigan dołączył do 12 stanów gdzie legalne jest używanie narkotyków do celów leczniczych. Mieszkańcy Nebraski i Kolorado poparli zakaz stosowania w ich stanach akcji afirmacyjnej (dającej duże przywileje mniejszościom przy przyjęciu do pracy lub szkoły).

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 listopada:

1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.

1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.

1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.

1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.

1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.

1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.

2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku