Watykan: Nie sprzeciwiać się karaniu gejów i lesbijek

[2008-12-03 20:05:41]

10 grudnia planowane jest przyjęcie przez ONZ rezolucji przeciwko prawnemu karaniu osób homoseksualnych. Inicjatywa wyszła od Francji, ale zgłoszona została w imieniu całej UE. Poparła ją także Polska.

Uwolnienie homoseksualistów od strachu przed prześladowaniem to nagląca sprawa. Nie można dłużej zwlekać - mówi szef francuskiego MSZ Bernard Kouchner. Pomysłodawcy rezolucji mają nadzieję, ze przyczyni się ona do zniesienia kar w przynajmniej części z 90 krajów, gdzie gejów i lesbijki karze się chłostą, więzieniem (niekiedy dożywotnim), a nawet śmiercią.

Mimo że Kościół Katolicki sprzeciwia się karaniu homoseksualizmu, Watykan jest przeciwny rezolucji. Jak argumentuje rzecznik Watykanu o. Federico Lombardi: Oczywiście nikt nie chce bronić przemocy czy też kary śmierci dla homoseksualistów, ale ta inicjatywa to zagrożenie, że w przyszłości doszłoby do zrównania orientacji seksualnych w międzynarodowych konwencjach. Podkreślił też, że wiele innych krajów sprzeciwia się rezolucji.

Znajduje się wśród nich Iran, gdzie ma miejsce najbardziej intensywna dyskryminacja osób homoseksualnych. Trzy lata temu mimo apeli z całego świata stracono tam dwóch chłopców, których przyłapano na romansie. Najpierw zostali wychłostani, a potem powieszeni pod pretekstem kary za gwałt. Według szacunków organizacji obrony praw człowieka, od rewolucji w 1979 r. w Iranie zabito ok. 4 tys. gejów i lesbijek.

Kara śmierci grozi za uprawianie seksu z osobą tej samej płci w kilkunastu krajach. Oprócz Iranu wykonuje się ją w pięciu państwach. W Somalii, Mauretanii, Nigerii, Jemenie oraz Arabii Saudyjskiej sąd wybiera, czy egzekucja ma się odbyć przez powieszenie czy ukamienowanie.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:UKRAINA – JAK POKONAĆ ROSYJSKĄ INWAZJĘ, JEŚLI NIE POPRZEZ NATO?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 115
16 marca (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku