Grecja: Brutalny atak na działaczkę związkową
[2009-01-04 03:35:22]
Konstanina Kouneva jest bułgarską imigrantką mieszkającą w Grecji od 15 lat. Należy do zarządu związku zawodowego pracowników służb porządkowych. Jest jedną z najbardziej aktywnych działaczek związkowych. Angażowała się w wiele akcji i protestów na rzecz praw pracowników sektora firm sprzątających, którzy są jedną z najgorzej opłacanych grup zawodowych; jedynie marginalna ich cześć ma stałe umowy o pracę, a ich pracodawcy nagminnie naginają przepisy dotyczące zatrudnienia. Konstanina Kouneva przed napaścią była zaangażowana w walkę o prawa pracowników firmy OIKOMET których zmuszono do podpisania dokumentów poświadczających otrzymanie rocznej premii, której w rzeczywistości nigdy nie dostali. OIKOMET jako firma sprzątająca posiada zakłady w całej Grecji. Jej właścicielem jest członek uczestniczącej w rządzie Greckiej Partii Socjalistycznej PASOK, Nikitas Oikonomakis. Firma oficjalnie zatrudnia 800 pracowników, ale w rzeczywistości ich liczba jest przynajmniej dwukrotnie większa. OIKOMET obsługuje m.in. firmę ISAP (Ateńsko-Pireuska Kolej Elektryczna). Główna siedziba ISAP od 27 grudnia jest okupowana przez związkowców z różnych central związkowych. 27 grudnia w Bułgarii odbyła się akcja solidarnościowa z poszkodowaną. Manifestowało ponad 100 osób. Przedstawiciele bułgarskich związków napisali protest do greckiego rządu w którym domagali się śledztwa w tej sprawie. W proteście podniesiono równocześnie problem nielegalnego zatrudnienia w Grecji przynajmniej 80 tys. bułgarskich pracowników. Greccy działacze związkowi zaapelowali o międzynarodową solidarność i pomoc w tej sprawie. Więcej informacji na ten temat w języku angielskim można znaleźć tutaj. Do solidarności z Konstaniną Kouneva’ą wzywa również Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza. Związkowcy z OZZIP apelują o słanie listów protestacyjnych, z żądaniem przeprowadzenia rzetelnego śledztwa w tej sprawie na adres: Ambasada Grecji w Polsce ul. Górnośląska 35, 00-432 Warszawa tel. (0-22) 622 94 60, 622 94 61 fax (0-22) 622 94 64 e-mail: embassy@greece.pl Internet: www.greece.pl |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
19 kwietnia:
1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.
1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.
1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.
1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.
1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.
1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.
1975 - Z radzieckiego kosmodromu Kapustin Jar został wystrzelony pierwszy indyjski sztuczny satelita Ariabhata.
1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.
1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.
2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.
2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.
?