Giertychowe non possumus

[2003-08-04 04:09:00]

Lider Ligi Polskich Rodzin, Roman Giertych w liście skierowanym do Rady Etyki Mediów wyraził swój stanowczy sprzeciw wobec sposobu prezentacji opinii o liderach LPR-u oraz o ojcu Tadeuszu Rydzyku. Oburzyło go podmiotowe traktowanie bohaterów artykułu „Masoni podrzucili Giertycha” autorstwa Mikołaja Lizuta.

Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec sposobu, w jaki zaprezentowano opinie o mnie, jak i o o. Tadeuszu Rydzyku w artykule zamieszczonym w Gazecie Wyborczej z 24 lipca 2003 roku - czytamy w liście. - Nie kwestionuję prawa dziennikarzy do rzetelnej i obiektywnej informacji. Nie mogę się jednak zgodzić z przedmiotowym traktowaniem bohaterów artykułu.

Posła Giertycha najbardziej oburzyło przypisanie o. Rydzykowi „cech psychopatycznych”.

- Zgodzą się Państwo ze mną, że są to słowa o wyjątkowym ciężarze. Słowa, które zamieszczone zostały w gazecie bez odniesienia do źródła dotyczą kapłana, osoby o wielkim autorytecie, założyciela i dyrektora największego katolickiego radia w Polsce, w Europie, a może nawet na Świecie - pisze w swoim lider LPR-u.

Roman Giertych uważa, że – mimo iż prawo prasowe zapewnia informatorom prawo do ochrony ich danych – za skandaliczne stwierdzenia powinno się ponosić odpowiedzialność, a za takie uważa on stwierdzenia zamieszczone w dzienniku. Zdaniem autora listu słowa, na które powołuje się dziennikarz „GW” przekazane mu zostały przez posła Artura Zawieszę (PiS).

- Jeszcze raz podkreślam, że opisane przeze mnie słowa zamieszczone w Gazecie Wyborczej można porównać do skandalu. Oczekuję, że Rada Etyki Mediów podejmie w tej sprawie odpowiednie kroki - kończy swój list Giertych.
Artykuł ”Masoni podrzucili Giertycha”autorstwa Mikołaja Lizuta, który ukazał się 24 lipca 2003 w „Gazecie Wyborczej” stanowi, ni mniej ni więcej, opis burzy, jaka rozpętała się na skrajnej prawicy po udzieleniu przez Romana Giertycha wywiadu „Gazecie Wyborczej”. Część naszych rodzimych talibów zaatakowała wówczas Giertycha za „europejskość” i „zdradę sprawy narodowej”. Do grona krytyków lidera LPR-u przystąpiło też Radio Maryja, na falach którego od pewnego czasu z dużą częstotliwością udziela się inny przedstawiciel narodowej prawicy, Antoni Macierewicz (RKN, dawniej LPR), znany ze swej niechęci do Giertycha. Niektórzy wyróżniają dwa obozy na polskiej skrajnej prawicy: giertychowców (tych niby oświeconych narodowców) i antygiertychowców (narodowców zoologicznych). Nie wchodząc w typologie tego zaścianka – Bogiem a prawdą to obozów jest tyle ilu jest w polsce skrajnych prawicowców, ale w tym wypadku chodzi o stosunek do Romana G. – trzeba zauważyć, że „Wyborcza” dała Giertychowi po raz kolejny pocałunek śmierci. Albowiem artykuł p. redaktora Lizuta to nie żaden paszkwil na osobę młodego Giertycha. Ależ skąd! Wymowa artykułu nie pozostawia wątpliwości, kto jest dobrym, a kto złym bohaterem całej tej historii. Organ Michnika broni Romka niczym lwica swoje młode. W związku z tym pytanie za 100 pkt.: Dlaczego Pan Roman G. postanowił poskarżyć się Radzie Etyki Mediów i zamanifestować swoje święte oburzenie? Z wyrachowania, a jakże! Gdyby nie zareagował potwierdziłby argumenty swoich przeciwników, że chodzi na pasku „liberalnych i antykatolickich mediów”. A tak: uda zbulwersowanego, a w rzeczywistości każdego wieczoru po wypiciu mleka i umyciu ząbków duży-mały Romek zmówi paciorek za wujka Michnika i ciotkę Wyborczą; niech im się dobrze powodzi i niech bronią mnie przed tymi złymi panami, którzy chcą mi odebrać moją ukochaną zabawkę... Ligę. Amen.

Daniel Kryś


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 listopada:

1911 - W Dravil zmarł Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1942 - W Bihaciu w Bośni z inicjatywy komunistów powstała Antyfaszystowska Rada Wyzwolenia Narodowego Jugosławii (AVNOJ).

1968 - Na wniosek Polski, Konwencja ONZ wykluczyła przedawnienie zbrodni wojennych.

1968 - W Berlinie zmarł Arnold Zweig, niemiecki pisarz pochodzenia żydowskiego, socjalista, pacyfista.

1989 - Założono Bułgarską Partię Socjaldemokratyczną.

2006 - Rafael Correa zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Ekwadorze.

2015 - António Costa (Partia Socjalistyczna) został premierem Portugalii.


?
Lewica.pl na Facebooku