SLD i KPL razem do wyborów

[2009-03-21 20:55:03]

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski oraz przewodniczący Kongresu Porozumienia Lewicy prof. Paweł Bożyk podpisali wspólne porozumienie dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego.

W porozumieniu można przeczytać m.in.: Naszym celem jest wyłonienie reprezentacji, która będzie realizowała w Parlamencie Europejskim program lewicy, w tym zwłaszcza współuczestniczyła w budowie postulowanej przez PES - Europa Socjalna - Europa równych szans, równości sprawiedliwości i dobrobytu; eliminującej wszelkie formy dyskryminacji i propagującej ekologiczne formy współegzystencji człowieka z naturą.

Główny nacisk obaj przewodniczący skierowali na walkę z kryzysem gospodarczym. Kryzys finansowy jest efektem neoliberalnej polityki gospodarczej prowadzonej w ostatnich kilkudziesięciu latach przez prawicę. Odpowiada ona także za systematyczne rozmontowywanie programu państwa opiekuńczego, ograniczenie siły nabywczej świadczeń społecznych, podnoszenie kosztów ochrony zdrowia i brak dostatecznej liczby miejsc pracy dla obywateli - czytamy w dokumencie.

Zarówno Grzegorz Napieralski jak i Paweł Bożyk podkreślali, że tylko lewica może pomóc w czasach kryzysu, za który odpowiedzialna jest neoliberalna i konserwatywna prawica.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Konferencja naukowa
Uniwersytet Warszawski
21-22 października
Poszukuję
WYSTAWA: Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii
Warszawa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Galeria
7 lipca - 1 października 2023
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


4 października:

1884 - Urodził się Félix Gouin, socjalistyczny polityk francuski (członek SFIO), głowa państwa i szef tymczasowego rządu francuskiego w 1946 r.

1937 - Zarządzenie rektorów polskich szkół wyższych wprowadziło rozdział miejsc dla studentów polskich i żydowskich tzw. "getto ławkowe".

1937 - Urodził się Franz Vranitzky, austriacki polityk socjaldemokratyczny, członek Socjaldemokratycznej Partii Austrii. Federalny kanclerz Austrii w latach 1986-1997.

1938 - Centralny Komitet Wykonawczy PPS podjął decyzję o bojkocie wyborów do sejmu.

1949 - Urodził się Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.

1957 - W ZSRR wystrzelono pierwszego sztucznego satelitę Ziemi (Sputnik 1).

1965 - Ukazało się pierwsze wydanie kubańskiego dziennika Granma.

1969 - Zmarł Jerzy Stempowski, eseista, krytyk literacki, wolnomularz, socjalista.

1970 - Zmarła Janis Joplin, amerykańska piosenkarka, przeciwniczka wojny w Wietnamie.

2009 - Socjaldemokraci z partii PASOK wygrali przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji.

2010 - Katastrofa w hucie aluminium w Ajce na Węgrzech. W wyniku pęknięcia zapory zbiornika z chemikaliami zginęło 10 osób, a 120 zostało rannych.


?
Lewica.pl na Facebooku