Miller: "Mogłem zostać lewicowym premierem"

[2009-04-19 00:07:01]

Były premier Leszek Miller udzielił wywiadu "Gazecie Wyborczej", inaugurując cykl rozmów z byłymi szefami rządów III RP.

Większa część wywiadu przeprowadzonego przez Monikę Olejnik i Agnieszkę Kublik poświęcono na komentarz do tzw. afery Rywina oraz rozważania na temat tezy Ewy Milewicz, że "SLD mniej wolno".

Zwraca jednak uwagę odpowiedź Millera na jego wkład w porażkę polityczną SLD. Były premier uważa, że punktem zwrotnym w historii jego rządu i całego Sojuszu był rok 2003 i wygrane przez zwolenników integracji europejskiej referendum akcesyjne. Jego zdaniem był to doskonały moment na dokonanie radykalnego przełomu politycznego. Po latach Miller uważa, że sześć lat temu należało sformułować komunikat następującej treści:

Polska jest w Unii Europejskiej, wracamy do spraw, które były zawieszone na czas negocjacji akcesyjnych. Skręcamy w kierunku rozwiązań socjalnych, bo posiadamy już solidną bazę wzrostu i mamy więcej do dzielenia. Jak trzeba, pozwiększamy deficyt budżetowy i średnio będzie nas obchodzić reakcja otoczenia zewnętrznego. Będziemy budować państwo, w którym konstytucja jest ważniejsza niż Ewangelia, wracamy do sprawy aborcji, zapłodnienia in vitro itp. - zadeklarował były premier.

Bartosz Machalica


Udostępnij na Facebooku drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Warszawie!
ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


11 kwietnia:

1919 - Ustanowiono Międzynarodową Organizację Pracy (ILO) jako autonomiczną organizację stowarzyszoną z Ligą Narodów.

1920 - W Warszawie zarejestrowane zostało Stowarzyszenie Byłych Więźniów Politycznych, skupiające skazanych uczestników walki społeczno-rewolucyjnej w latach zaborów. SBWP kierowali działacze PPS.

1943 - W Warszawie odbył się II Krajowy Zjazd organizacji Polskich Socjalistów, który przekształcił ją w Robotniczą Partię Polskich Socjalistów i uchwalił jej program.

1968 - W Berlinie postrzelono studenckiego przywódcę Rudiego Dutschke.

1996 - Początek bombardowań południowego Libanu przez armię izraelską.

2002 - W Wenezueli Hugo Hugo Chávez został na krótko obalony przez wojskowy pucz, cieszący się cichym poparciem USA. Zginęło 19 osób, a około 300 zostało rannych.

2005 - Premierzy Indii i Chin, Manmohan Singh i Wen Jiabao, podpisali w New Delhi porozumienie o strategicznym partnerstwie dla pokoju i dobrobytu.

2007 - W Nowym Jorku zmarł Kurt Vonnegut, amerykański pisarz i publicysta, określający się jako socjalista i humanista.

2007 - Irena Sendlerowa została odznaczona Orderem Uśmiechu.

2012 - W Algierze zmarł Ahmed Ben Bella, pierwszy prezydent Algierii, lewicowiec, przez wielu uważany za ojca tego państwa.


?
Lewica.pl na Facebooku