Śląsk: Pikiety przed domami prezesów Jastrzębskiej Spółki Węglowej
[2009-05-11 10:16:34]
Kilkunastu związkowców z transparentami "Zagórowski ręce precz od naszych kopalń" oraz "Stop podstępnej prywatyzacji" pojawiło się w Tychach przed blokiem w którym mieszka prezes JSW. Mieli także zdjęcia Zagórowskiego oraz ulotki na którym prezes spółki przedstawiony był w więziennym ubraniu i w kajdankach. Podobny protest odbył się pod domem Ślęzaka w Ustroniu. Obaj szefowie JSW zapowiedzieli, że złożą cywilne pozwy wobec osób pikietujących w miejscu ich zamieszkania. Metody stosowane w ostatnim czasie przez niektóre związki zawodowe są skandaliczne i niezgodne z podstawowymi zasadami norm społecznych. Nękanie, groźby pod adresem członków zarządu, naruszanie miru domowego, urządzanie pikiet pod ich domami - są ścigane przez prawo i nie mogą być przez nas akceptowane - napisał zarząd JSW w oświadczeniu. Związkowcy twierdzą, że w żaden sposób nie naruszyli prawa - w miejscach zamieszkania prezesów pojawiło się poniżej 15 osób, nie trzeba więc żadnych zezwoleń na takie zgromadzenie, uczestnicy pikiet w żaden sposób nie zakłócali spokoju czy ruchu ulicznego, a także nie zastraszali ani nie grozili prezesom. Rzecznik Komitetu Protestacyjnego, a jednocześnie szef NSZZ "Solidarność 80" w kopalni "Jas-Mos" Piotr Szereda dodał, że protestujący nie mają żadnych wątpliwości natury etycznej urządzając pikiety przed domami prezesów, ponieważ zarząd JSW usiłuje skłócić związki zawodowe i obraża ich liderów. Konflikt w Jastrzębskiej Spółce Węglowej dotyczy m.in. tego, że od 11 maja pracodawcą dla górników ma być bezpośrednio spółka, a nie – jak dotąd – poszczególne kopalnie. Stare układy zbiorowe mają być docelowo zastąpione nowym, wspólnym. Kopalnie mają niewydobywać węgla w piątki, co prawdopodobnie odbije się na zarobkach górników. Zarząd JSW chce także zamrożenia płac. Związkowcy domagają się ponadto odwołania wiceprezesa Ślęzaka, szefa Biura Zatrudnienia Płac i Polityki Społecznej, który, mimo iż pochodzi z wyboru załogi, poparł zmiany organizacyjne w spółce. Ponadto w liście odczytywanym w kopalnianych radiowęzłach Ślęzak zarzucił związkowcom, że dbają głównie o własne interesy i porównał ich do działaczy PZPR. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?