Niemcy: Pracownicy domagają się stabilnej polityki przemysłowej

[2009-07-06 21:16:32]

Dwa największe przemysłowe związki zawodowe, IGBCE (Industriegewerkschaft Bergbau, Chemie, Energie) oraz IG Metall wezwały urzędników oraz pracodawców do rozpoczęcia konstruktywnego dialogu na temat zwalczania konsekwencji obecnego kryzysu światowego. Związki opublikowały ostatnio komunikat, w którym zwracają uwagę na fakt, że wyzwania polityki ekonomicznej i przemysłowej nie mogą być podjęte jako zwyczajne kosmetyczne uregulowania, bez szczerej treści.

We współpracy z Fundacją Hansa Beckera, IGBCE oraz IG Metall zorganizowały wspólną konferencję zatytułowana: "Polityka Przemysłowa dla Jutra". Odbyła się ona w Oberhausen.

Michael Vassiliadis, członek IGBCE, stwierdził, że: Przemysłowe podstawy naszej ekonomii muszą zostać wzmocnione, aby stanowiły fundamenty stabilnego wzrostu i prosperity.

Potrzebujemy mostu aby przejść nad kryzysem i nie może prowadzić on wstecz, a do zupełnie innego brzegu. Musimy opracować model stabilnej, przemysłowej polityki - dodał Berthold Huber, przewodniczący IG Metall.

We wspólnym stanowisku, związki ostrzegają przed niebezpieczeństwem utraty jądra przemysłu i upadkiem wartościowych łańcuchów w przemyśle. Domagają się także od rządu prowadzenia polityki krótkoterminowych pożyczek i gwarancji oraz stymulacji popytu.

IGBCE i IG Metall wezwały także do utworzenia funduszu publicznego, efektywnej ochrony firm, aby zabezpieczać miejsca pracy, zastąpienia nieuregulowanego rynku, stabilną polityką przemysłową, rozszerzenia praw socjalnych i demokratycznych, godnej pracy, regulacji rynku pracy i skoordynowanej polityki przemysłowej dla całej europy.

IGBCE powstał w 1997 roku z połączenia kilkunastu mniejszych związków zawodowych. Należy do niego ok. 800 tys. członków, zatrudnionych w większości w górnictwie.

IG Metall jest obok ver.di największym związkiem zawodowym w Niemczech. Powstał w 1948 roku i obecnie liczy ok. 2,4 mln członków, którzy pracują w przemyśle motoryzacyjnym, metalowym, tekstylnym, drzewnym i tworzyw sztucznych.

Radosław Kozak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 lipca:

1892 - Urodził się Walter Benjamin, niemiecki filozof, teolog, teoretyk kultury, tłumacz, krytyk literacki i eseista.

1922 - Została założona Japońska Partia Komunistyczna.

1930 - Urodził się Jacques Derrida, jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofow francuskich. Jeden z gł. przedstawicieli postmodernizmu. Jego pracy zrodziły nurt dekonstrukcjonizmu.

1941 - Chorwaccy faszyści zamordowali Augusta Cesareca, pisarza i lewicowego publicystę.

1955 - RFN: Apel 52 noblistów, z Albertem Einsteinem na czele, do wszystkich państw o wyrzeczenie się stosowania przemocy w polityce międzynarodowej.

1958 - Liban: Amerykańska interwencja zbrojna - 5000 marines wylądowało w Bejrucie.

1987 - Powołano urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - pierwszym rzecznikiem została Ewa Łętowska.

1994 - Gyula Horn (Węgierska Partia Socjalistyczna) został premierem Węgier.


?
Lewica.pl na Facebooku