Sejm: Zakaz rozpowszechniania symboli komunistycznych

[2009-09-28 12:38:50]

25 września posłowie przyjęli nowelizację Kodeksu Karnego, która przewiduje karanie za rozpowszechnianie treści lub nośników o symbolice komunistycznej. W przyjętej nowelizacji brak jednak jakiejkolwiek definicji, ani nawet wyliczenia owych treści i nośników.

Za zmianą Kodeksu Karnego głosowało 352 posłów z Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski XXI, a także jeden poseł koła Demokratyczne Koło Poselskie Stronnictwa Demokratycznego (Marian Filar) oraz 8 posłów niezrzeszonych (Ludwik Dorn, Ryszard Galla, Longin Komołowski, Jan Libicki, Wojciech Mojzesowicz, Maciej Płażyński, Władysław Szkop, Jacek Tomczak).

Przeciw zakazowi opowiedziało się 55 posłów, w tym wszyscy obecni posłowie klubu Lewica i koła Socjaldemokracja Polska-Nowa Lewica, a także 10 posłów PO (Tadeusz Aziewicz, Leszek Cieślik, Bronisław Komorowski, Jacek Krupa, Sławomir Neumann, Marzena Okła-Drewnowicz, Halina Rozpondek, Michał Szczerba, Piotr Waśko, Jacek Żalek), 3 z PSL (Eugeniusz Kłopotek, Janusz Piechociński, Franciszek Stefaniuk), 2 z DKP SD (Bogdan Lis, Jan Widacki) oraz 5 posłów niezrzeszonych (Cezary Atamańczuk, Marek Balicki, Grażyna Ciemniak, Krzysztof Grzegorek, Bożena Kotkowska).

Komentując przyjętą poprawkę dla dziennika "Trybuna", politolog, dr Rafał Chwedoruk wskazał na całkowity brak precyzji sformułowania treści lub nośniki o charakterze komunistycznym. Mamy na przykład do czynienia z symboliką, która w określonym miejscu i czasie nie kojarzyła się z przemocą, lecz walką i byciem ofiarą. Sierp i młot był symbolem ZSRR i jego przemocy, ale był też np. symbolem greckich komunistów, którzy byli ofiarą krwawych represji. Sierp i młot był też symbolem IV Międzynarodówki trockistowskiej, która była prześladowana przez stalinowców - stwierdził.

Zdaniem Chwedoruka nowelizacja może doprowadzić do sytuacji absurdalnych, takich jak karanie osób noszących koszulki z wizerunkiem Ernesto "Che" Guevary lub odwołujących się w dyskusjach filozoficznych do Karola Marksa czy Włodzimierza Lenina, a także nie wpuszczania do Polski drużyn sportowych ze Wschodu, które jako symbol mają np. czerwoną gwiazdę.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku